W panelu klienta masz możliwość stworzenia własnych serwerów DNS dla domen, które są u nas zarejestrowane. Nie ma możliwości tworzenia DNS dla domen znajdujących u innego rejestratora; pamiętaj, że domenę możesz zawsze do nas przenieść, wtedy ta operacja będzie dostępna. Instrukcję przeniesienia domeny do naszego panelu znajdziesz tutaj.

Własne DNS

Tworzenie serwerów DNS należy zacząć od logowania do panelu klienta, następnie przejdź do listy Twoich domen.

jak-skonfigurowac-wlasne-serwery-dns-w-panelu-klienta-1.png

Tutaj przejdź do konfiguracji domeny, dla której chcesz stworzyć serwery DNS. Na potrzeby tego tekstu użyłem domeny nazwadomeny.waw.pl.

jak-skonfigurowac-wlasne-serwery-dns-w-panelu-klienta-2.png

Znajdź sekcję "Ustawienia DNS" i wejdź w zakładkę "Własne serwery DNS". Tam należy podać adresy serwerów DNS, nazwa domeny jest narzucona z góry, zmienić można początek adresu, np. ns1. lub dns1. Dla swojej domeny utworzyłem DNS: ns1.nazwadomeny.waw.pl i ns2.nazwadomeny.waw.pl. Należy też podać IP dla każdego z własnych DNS.

jak-skonfigurowac-wlasne-serwery-dns-w-panelu-klienta-3.png

Możesz podać adres DNS swojego serwera VPS, serwera dedykowanego lub utworzyć serwery DNS, które wcześniej zostały aktywowane w DirectAdmin. Więcej informacji na ten temat, dla serwerów SEO, znajdziesz w innym naszym poradniku. W przypadku hostingów SSD lub WWW należy wykonać odpowiednią konfigurację w strefie DNS domeny w DirectAdmin. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Po zapisaniu konfiguracji nowych DNS zostanie wyświetlony komunikat o powodzeniu operacji.

jak-skonfigurowac-wlasne-serwery-dns-w-panelu-klienta-4.png

Domena, dla której zostały utworzone własne DNSy zostanie automatycznie na nie skierowana. Możesz też używać tych DNSów do konfiguracji innych domen.

Podsumowanie

Jak widać powyżej, tworzenie własnych serwerów DNS dla domen nie jest skomplikowanym procesem. Należy znać jedynie adres IP, na jaki mają kierować DNSy i można już je stworzyć. Najlepiej, aby każdy z serwerów miał inny adres IP, ponieważ część rejestrów głównych domen nie pozwala na konfigurację obu DNSów domeny na to samo IP, jest tak np. w rejestrze domen .de.