Jak skonfigurować własne serwery DNS w Direct Admin?

Kiedy dodasz domenę do serwera zakupionego w naszej firmie masz możliwość utworzenia własnych serwerów DNS w Direct Admin (można tego dokonać tylko na hostingach z dodatkowymi adresami IP – hostingi SEO). Dodawanie domeny do serwera z Direct Admin jest przedstawione w innym tekście na naszej stronie pomocy, znajdziesz go pod tym linkiem. Aby to zrobić domena może być zarejestrowana u innego rejestratora.

Jak skonfigurować własne serwery DNS w Direct Admin

Na początek należy oczywiście zalogować się do panelu Direct Admin swojego serwera.

jak_skonfigurowac_wlasne_serwery_dns_w_direct_admin_1.jpg

Następnie wybierz dowolną domenę z listy domen na serwerze. Jeżeli masz jedną domenę na serwerze, lista nie wyświetli się, od razu zobaczysz główną stronę panelu Direct Admin. Przejdź do opcji IP Changer – Zmiana IP.

jak_skonfigurowac_wlasne_serwery_dns_w_direct_admin_2.jpg

Tutaj zobaczysz, wszystkie domeny dodane do serwera (dlatego, na początku wybrana domena nie była istotna). W kolumnie DNS, znajduje się przycisk "aktywacja". To właśnie ten przycisk rozpoczyna konfigurację własnych serwerów DNS. Konfiguracja w poniższym tekście pokazana jest na przykładnie domyślnej domeny dodawanej do każdego zakupionego serwera (nazwa domeny będzie się różnić na różnych kontach).

jak_skonfigurowac_wlasne_serwery_dns_w_direct_admin_3.jpg

Po kliknięciu tego przycisku żądanie stworzenia własnych DNS-ów zostanie wysłane do serwera.

jak_skonfigurowac_wlasne_serwery_dns_w_direct_admin_4.jpg

Upłynie do kilku minut zanim serwery DNS zostaną utworzone.

Po powrocie do IP Changer po tym czasie, w kolumnie DNS zobaczysz nazwy serwerów DNS Twojej domeny oraz przypisane do nich adresy IP.

 jak_skonfigurowac_wlasne_serwery_dns_w_direct_admin_5.jpg

Teraz, kiedy serwery DNS zostały utworzone w Direct Admin, musisz wejść do panelu klienta i stworzyć serwery DNS dla domeny. Bez tego nie będą działać poprawnie.

Uwaga! Należy pamiętać, aby przy tworzeniu nowych serwerów DNS używać nazw i adresów IP podanych w IP Changer w panelu Direct Admin.

Po ich utworzeniu należy zdelegować domenę na nowo utworzone serwery DNS. Można tego dokonać w konfiguracji domeny w panelu klienta. Poradnik jak tego dokonać w naszym panelu znajdziesz pod tym adresem.

Podsumowanie

Utworzenie własnych serwerów DNS w Direct Admin pozwala na dywersyfikację domen na serwerze, co jest pomocne w działaniach pozycjonerskich.