Kiedy dodasz domenę do serwera zakupionego w naszej firmie masz możliwość utworzenia własnych serwerów DNS w DirectAdmin (można tego dokonać tylko na hostingach z dodatkowymi adresami IP – hostingi SEO). Dodawanie domeny do serwera z DirectAdmin jest przedstawione w innym tekście na naszej stronie pomocy, znajdziesz go pod tym linkiem. Aby to zrobić, domena może być zarejestrowana u innego rejestratora.

Jak skonfigurować własne serwery DNS w DirectAdmin

Na początek należy oczywiście zalogować się do panelu DirectAdmin swojego serwera.

Własne DNS - logowanie do DirectAdmin

Następnie przejdź do Dodatkowe funkcje -> Changer – Zmiana IP.

Własne DNS - IP Changer

Tutaj zobaczysz, wszystkie domeny dodane do serwera. W kolumnie DNS znajduje się przycisk "aktywacja". To właśnie ten przycisk rozpoczyna konfigurację własnych serwerów DNS. Konfiguracja w poniższym tekście pokazana jest na przykładnie domeny domena.pl.

Własne DNS - Lista domen IP Changer

Po kliknięciu tego przycisku żądanie stworzenia własnych DNS-ów zostanie wysłane do serwera.

Własne DNS - Wysłanie żądania

Upłynie do kilku minut, zanim serwery DNS zostaną utworzone.

Po powrocie do IP Changer po tym czasie, w kolumnie DNS zobaczysz nazwy serwerów DNS Twojej domeny oraz przypisane do nich adresy IP.

 Własne DNS - Utworzone hosty

Teraz kiedy serwery DNS zostały utworzone w DirectAdmin, musisz wejść do panelu klienta i stworzyć serwery DNS dla domeny. Bez tego nie będą działać poprawnie. Jeśli domena jest zarejestrowana w innej firmie, operację należy wykonać po stronie odpowiedniego rejestratora.

Uwaga! Należy pamiętać, aby przy tworzeniu nowych serwerów DNS używać nazw i adresów IP podanych w IP Changer w panelu DirectAdmin.

Po ich utworzeniu należy zdelegować domenę na nowo utworzone serwery DNS. Można tego dokonać w konfiguracji domeny w panelu klienta. Poradnik jak tego dokonać w naszym panelu znajdziesz pod tym adresem.

Podsumowanie

Utworzenie własnych serwerów DNS w DirectAdmin pozwala na dywersyfikację domen na serwerze, co jest pomocne w działaniach pozycjonerskich.