Konfiguracji rekordów DNS domeny można dokonać, jak wielu innych operacji na domenach, w panelu klienta.

Jeśli Twoje domeny są przekierowane na serwer u nas, panel DirectAdmin również daje możliwość konfiguracji strefy DNS. I tam należy, w takim wypadku, konfigurację wykonać.

Logowanie do panelu przedstawione jest w tym artykule.

Przekierowanie domeny na adres IP

Aby móc dodać rekordy dla danej domeny, musisz stworzyć dla niej strefę DNS. Wykonać to można poprzez przekierowanie domeny na adres IP. Ta operacja przedstawiona jest w innym artykule.

Konfiguracja rekordów DNS

Po przekierowaniu domeny na IP strefa DNS została stworzona, aby ją konfigurować, należy wejść w opcję DNS.

konfiguracja-rekordow-dns-domeny-1.png

Tam znajdziesz listę stref DNS stworzonych na koncie. Wejdź w domenę, której rekordy chcesz skonfigurować.

konfiguracja-rekordow-dns-domeny-2.png

Podstawowa strefa powinna zawierać 2 rekordy A, 2 rekordy NS oraz 1 rekord SOA i powinna wyglądać tak:

konfiguracja-rekordow-dns-domeny-3.png

Poniżej listy rekordów jest możliwość dodania nowych. Można wybrać typ dodawanego rekordu z listy po lewej stronie.

konfiguracja-rekordow-dns-domeny-4.png

Po wybraniu typu rekordu należy podać jego nazwę, wartość oraz w razie potrzeby zmienić priorytet i wartość Rekordu TTL. Zmiana priorytetu i TTL nie jest wymagana do większości rekordów i ich wartości mogą pozostać bez zmian. Po dodaniu każdego rekordu strona odświeży się i nowy rekord zostanie dodany do listy.

Poniżej, krótki opis zastosowania dostępnych typów rekordów.

  • A - przekierowanie domeny lub subdomeny na adres IPv4
  • AAAA - rekord robi dokładnie to samo co rekord A, czyli przekierowuje domenę lub subdomenę na IP, jednak wykorzystuje do tego IPv6
  • CNAME - pozwala na skonfigurowanie aliasu dla domeny
  • MX - pozwala na przekierowanie poczty na inny serwer, np. Gmail czy Zoho
  • TXT - pozwala dodać dowolny tekst do rekordu domeny, przydatne, np. przy weryfikacji domeny w Google
  • NS - pozwala na przypisanie do domeny serwerów DNS, np. przy tworzeniu własnych serwerów DNS
  • SRV - służy do wskazania portu, na którym działa dany serwer bądź usługa
  • CAA - rekord określa, jaka organizacja może wystawić certyfikat SSL dla danej domeny. Na naszych serwerach jest to mało przydatne, ze względu na to, że w panelu DirectAdmin masz możliwość aktywacji darmowych certyfikatów SSL dla domen. Nie jest przy tym wymagana ingerencja w rekordy DNS.

Przy dodawaniu rekordów warto pamiętać też o kilku ważnych zasadach. Przy rekordach NS, CNAME i A nie jest wymagana kropka na końcu nazwy rekordu i wartości. Natomiast rekordy TXT należy dodawać bez cudzysłowów. Dodatkowo nie może być w strefie rekordy A i CNAME o tej samej nazwie, jeśli zostaną takie rekordy dodane, cała strefa może przestać działać.

Część usługodawców w sieci wymaga konfiguracji rekordów do korzystania z ich usług. Zdarza się, że wymagają podania znaku @ jako nazwy rekordu, zamiast takiego znaku należy podać nazwę domeny. System nie obsługuje rekordów z @ w nazwie i takie rekordy nie będą działać poprawnie.

Podsumowanie

Dzięki wiedzy zawartej w tym tekście będziesz wiedział, jak w panelu klienta skonfigurować rekordy DNS dla domeny, co pozwala, np. na konfigurację domeny w taki sposób, że strona będzie działała z jednego serwera, a poczta z drugiego. Można też w ten sposób ominąć przekierowanie na serwery DNS, za co niektóre firmy naliczają dodatkowe opłaty (jeśli domena zarejestrowana jest poza ich panelem). Nie musisz też się martwić, w SeoHost.pl nie stosujemy takich praktyk :)