Po zakupie domeny i serwera przyszedł czas, aby dowiedzieć się, jak podpiąć domenę do serwera z DirectAdmin. Oznacza to nic innego jak dodanie domeny do serwera przez panel DirectAdmin, tak aby można było utworzyć na niej stronę internetową lub pocztę.

Wideo Instrukcja 

Kliknij w link aby zapoznać się z materiałem filmowym jak dodać domenę do serwera w Panelu Direct Admin 

Zmiana serwerów DNS

Aby dodana domena odpowiadała z serwera, do którego zostanie dodana, należy zmienić jej serwery DNS, na takie, które wskazują na ten serwer. Aby znaleźć serwery DNS kierujące na Twój serwer oraz skonfigurować je w ustawieniach domeny zapoznaj się poradnikiem zamieszczonym tutaj.

Logowanie do panelu DirectAdmin

Po przejściu do strony panelu administracyjnego ukaże się okienko do logowania, w którym należy podać login i hasło, które zostało wysłane w osobnej wiadomości mailowej po zakupieniu serwera. Jeśli nie pamiętasz adresu panelu serwera, on również został wysłany w tej samej wiadomości, jest też podany w podsumowaniu serwera w panelu klienta.

W razie potrzeby można dokonać resetu hasła do serwera, w panelu klienta, wiadomość z nowym hasłem i pozostałymi danymi przyjdzie na adres email przypisany do konta.

Logowanie do DirectAdmin przy podpięciu domeny

Jak podpiąć domenę do serwera w DirectAdmin

Po zalogowaniu zobaczysz stronę główną panelu DirectAdmin. Następnie należy przejść do Zarządzaj -> Konfiguracja domen.

Jak_podpiac_domene_do_serwera_w_DirectAdmin2.png

W konfiguracji domen zobaczysz listę aktualnie podpiętych do serwera domen. Obecnie znajduje się tutaj tylko domyślna domena dodawana do każdego serwera. Aby dodać nową domenę, wejdź w "Dodaj nową".

Jak_podpiac_domene_do_serwera_w_DirectAdmin3.png

Ukaże się pole tekstowe, w które trzeba wpisać nazwę domeny. W moim przypadku jest to domena nazwa-domeny.waw.pl. Po wpisaniu nazwy domeny kliknij przycisk "Utwórz”, znajdujący się po prawej stronie na dole.

Jak_podpiac_domene_do_serwera_w_DirectAdmin4.png

Po kliknięciu przycisku wszystko powinno przebiec pomyślnie i powinien wyświetlić się komunikat o utworzeniu domeny na serwerze.

Jak_podpiac_domene_do_serwera_w_DirectAdmin5.png

Następnie nowa domena będzie widoczna w liście domen, poniżej.

Jak_podpiac_domene_do_serwera_w_DirectAdmin6.png

Domeny IDN

Domena IDN to rodzaj domeny internetowej, zawierającej znaki spoza kodu ASCII, czyli m.in. litery ze znakami diakrytycznymi (np. w języku polskim są to: ą, ż, ś, ź, ę, ć, ń, ó, ł).

Aby dodać taką domenę do serwera, musisz znać jej zapis w ASCII. Możesz go uzyskać poprzez tłumacza nazw domen na stronie głównego rejestru domen polskich, pod adresem: https://www.dns.pl/IDN#tlumacz.

Po wejściu na stronę wskazaną powyżej wprowadź w pole tekstowe nazwę domeny z polskimi znakami, w tym przypadku posłużyłem się domeną przykładowadomena.pl. Następnie kliknij "tłumacz na ASCII".

Tłumacz domen IDN

W wyniku tej operacji otrzymasz nazwę domeny w dwóch postaciach: Unikodową oraz ASCII. Aby dodać domenę IDN do serwera w Direct Admin, będzie potrzeba ta druga.

Podsumowanie

Jak widać, podpięcie domeny do serwera w DirectAdminie nie jest bardzo skomplikowane, jednak składa się z wielu kroków, które mogą przysporzyć problemów. Po przeczytaniu tego poradnika powinieneś widzieć jak podpiąć domenę do serwera w DirectAdmin i ta operacja nie powinna stanowić najmniejszego wyzwania.