Sklepy internetowe e-commerce są bardzo rozbudowanymi i zasobożernymi platformami sprzedażowymi, które przy nieodpowiednim dobraniu hostingu potrafią przysporzyć wielu problemów. Sprawiają one podobne problemy jak WordPress, ale w znacznie większej skali, z powodu dużej ilości plików, generowania wielu zapytań do bazy, przez co między innymi zużywają dużo pamięci RAM. Nie bez znaczenia pozostają też obciążenia wywoływane przez synchronizację systemu magazynowego czy księgowego. Chcąc odpowiedzieć na pytanie, jaki hosting pod sklep internetowy wybrać musisz wziąć te kwestie pod uwagę, a przede wszystkim wziąć pod uwagę szybkość działania sklepu, gdyż czas ładowania strony ma przemożny wpływ na konwersję.

Raporty Głównego Urzędu Statystycznego dowodzą, że z roku na rok coraz większa liczba Polaków korzysta ze sklepów internetowych. Zatem należy się przygotować na zwiększony ruch na stronie, obsługę dużej liczby kupujących w tym samym czasie. A to czy nasz sklep wytrzyma napór klientów, zależy oczywiście od hostingu. Przeciążenia serwera, które mogą wystąpić są w stanie doprowadzić do sytuacji, że Twoja strona zniknie z sieci i jeśli nie chcesz, żeby spotkała Cię taka sytuacja, musisz dobrze przemyśleć jaki hosting pod sklep internetowy wybrać.

Duży ruch na stronie to próba wytrzymałości dla serwerów

E-sklepy prowadzimy dla zysku, a ten generują klienci dokonujący zakupów, dlatego staramy się pozyskać ich jak najwięcej. Niekiedy te zabiegi są tak skuteczne, że sklep po pewnym czasie odwiedzają już setki tysięcy klientów. Dlatego trzeba odpowiednio wcześniej przewidzieć, że może dojść do takiej sytuacji, że serwery zaczną odmawiać posłuszeństwa, nie radząc sobie z obsłużeniem tak dużego ruchu. Setki tysięcy klientów równają się nie tylko wyświetleniom, ale także zapytaniom do bazy, robieniem zakupów, a co za tym idzie dodatkowemu obciążeniu powodowanemu przez system magazynowy połączony z księgowym.

Decydując o wyborze serwera pod sklep internetowy, aby niezakłócenie go rozwijać warto brać pod uwagę możliwość stworzenia w przyszłości odpowiedniej infrastruktury dedykowanej dla naszego sklepu. W tym celu najlepiej jest jeszcze przed założeniem e-sklepu skontaktować się z przyszłym hostingodawcą i przedstawić mu projekt, poinformować go co chcesz osiągnąć, jakie masz plany, czy nawet podać parametry techniczne, aby uzyskać fachową poradę w zakresie optymalnego dla nas rozwiązania hostingowego.

Rodzaje serwerów, które proponujemy i ich wydajność

Chcą podpowiedzieć jak wybrać optymalny hosting pod sklep internetowy, który będzie posiadał odpowiednią przestrzeń dyskową oraz moc obliczeniową, aby zapewnić witrynie szybkie i niezakłócone działanie, proponujemy następujące typy serwerów:

1. Dla małych sklepów Hosting współdzielony SSD.

2. Dla większych sklepów Serwer VPS / hosting dedykowany lub konfiguracja kilku serwerów VPS, gdzie każdy z nich będzie odpowiedzialny za inne zadania:

  • jeden VPS do obsługi żądań www
  • drugi do obsługi zapytań bazy danych
  • trzeci do obsługi poczty

Pokrótce omówimy każdy z polecanych dla sklepów internetowych rodzajów hostingów.

Hosting współdzielony SSD

Jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań dla małych sklepów, w którym Twoja strona współdzieli zasoby serwera oraz jego moc obliczeniową z innymi stronami umieszczonymi na tym samym serwerze. Rozwiązanie to sprawdza się do momentu gdy, żadna ze stron nie odnotuje w tym samym czasie dużej liczby odwiedzin, gdyż wówczas pula pamięci RAM będzie musiała być równomiernie podzielona. Takie sytuacje powodują duże obciążenie serwera i skutkują bardzo wolnym działaniem sklepu, a nawet mogą doprowadzić do zawieszania się serwera i skutkiem tego zniknięciem sklepu z sieci.

Serwer VPS (Wirtualny serwer prywatny)

W tym przypadku otrzymujesz w ramach większej maszyny odizolowane od innych wydzielone zasoby, czyli dostęp do systemu ze zdefiniowaną ilością zasobów do wykorzystania. Serwer ten ma co prawda ograniczone zasoby, ale można je zmieniać, dostosowując do rosnących potrzeb.

Serwery dedykowane

W ich przypadku Twój sklep internetowy jest utrzymywany na specjalnie wydzielonym serwerze, który możesz w pełnym zakresie dostosowywać do swoich potrzeb, od wyboru systemu operacyjnego do sprzętu. Serwer dedykowany lub połączenie kilku serwerów będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli Twój e-sklep będzie bardzo rozbudowany i tysiące użytkowników będzie dokonywało codziennie zakupów.
U nas otrzymasz hosting dopasowany pod standardy Twojego sklepu niezależnie czy jest to skrypt WooCommerce, Zen Cart, Magento, PrestaShop, OpenCart, Quick.Cart, czy Shoper, którego wyróżnikiem jest nieprzeciętna wydajność.

hosting-pod-sklep-internetowy.png

Parametry, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze serwera

Pojemność

Pojemność to ilość miejsca na serwerze, którą masz do dyspozycji, aby przechowywać pliki tworzące stronę, pocztę e-mail oraz narzędzia wspomagające sprzedaż. Jest to bardzo ważny parametr w przypadku sklepu internetowego, który zawiera mnóstwo zdjęć produktów, prezentacji multimedialnych itp.

Transfer

Jest to ilość danych, które mogą zostać przesłane z serwera do klientów sklepu. Każde wyświetlenie zdjęcia produktu lub innego pliku generuje określony transfer, stąd przy dużej ilości plików do wyświetlenia będzie potrzebny duży limit transferu. W przypadku naszych serwerów nie masz z tym problemu, gdyż oferujemy serwery bez limitu transferu.

Prędkość wczytywania strony, a konwersja

Według danych opublikowanych przez firmę badawczą KISSmetrics jedynie 47% Internautów oczekuje na załadowanie się strony w ciągu 2 sekund lub mniej, a aż 40% deklaruje, że opuści stronę, jeśli ładownie potrwa dłużej niż 3 sekundy. Nie można pozwolić wyjść klientowi ze strony w momencie, kiedy nie zdążył się jeszcze zapoznać z ofertą. Dlatego jest to tak ważny parametr, na który ma wpływ nie tylko serwer, ale też oprogramowanie Twojego sklepu i jego poprawna konfiguracja. W przypadku sklepu internetowego stabilność działania pozwala zyskać zaufanie w oczach klienta, który nie obawia się na przykład o to, co się stanie, jeśli strona zawiesi mi się w trakcie dokonywania płatności i środki zostaną zablokowane na koncie.

Elastyczność i skalowalność

Hosting powinien być elastyczny i skalowalny w czasie, by można było go dostosować do bieżących zmieniających się potrzeb, bez przestoju serwera czy konieczności przenoszenia danych. W obliczu rozwoju Twojego sklepu, pojawiania się nowych grup produktów, a nawet wprowadzania czasowo promocji, możliwość dopasowania pojemności, czy transferu do chwilowych potrzeb bywa nieoceniona.

Uptime, czyli czas bezawaryjnej dostępności serwera

W przypadku sklepu internetowego, który powinien działać 24/7 jest to bardzo ważny parametr. Ten procentowy czas bezawaryjnego działania serwera powinien mieć wartość 99.5% i więcej.

Polska lokalizacja i własny adres IP

Polska lokalizacja serwerów gwarantuje maksymalnie krótki czas odpowiedzi Twojego serwera, a co za tym idzie, skraca czas ładowania się strony. Natomiast posiadanie własnego stałego adresu IP pozwala uniknąć problemów występujących przy hostingu współdzielonym, gdzie na jednym serwerze wszystkie strony mają przypisane to samo IP. Może się zdarzyć, że jedna zainfekowana strona może spowodować, że Twój sklep trafi np. na spam-listy i stracisz w ten sposób możliwość komunikacji z klientami.

Backup

Jest on szczególnie ważny w przypadku włamania na stronę Twojego sklepu, kiedy potrzebna jest kopia zapasowa jej plików. Standardowo backup powinien być wykonywany każdego dnia, ale równie istotny jak on sam, jest sposób w jaki można uzyskać do niego dostęp.

Jaki hosting pod sklep internetowy? Podsumowanie

Odpowiadając na pytanie, jaki hosting pod sklep internetowy wybrać należy powiedzieć, że szybki, elastyczny, zapewniający maksymalną stabilność pracy strony. Mając duży asortyment towarów, musisz umożliwić klientowi komfortowe przejrzenie swojej oferty, a przy wolnym działaniu strony raczej nie będzie to możliwe. Nie tylko stracisz klienta, ale stracisz też w Google, które nie umieści Cię wysoko w wynikach wyszukiwania.

Jeżeli szukasz dobrego hostingu, zbudowanego w oparciu o szybkie i wydajne serwery zlokalizowane w Polsce zapoznaj się z naszą ofertą. Oferujemy nie tylko szybkość i bezpieczeństwo, ale również komfort użytkowania i niezawodne wsparcie techniczne. Wierzymy, że pomogliśmy Ci odpowiedzieć na pytanie jaki hosting pod sklep internetowy wybrać.

SeoHost jest wyróżniony jako jeden z najlepszych dostawców hostingu w Rankingu najlepszych hostingów na Pracawsieci.net

Zostaw komentarz

Podobne wpisy