Wybór odpowiedniego hostingu SEO to absolutna podstawa poprawnej funkcjonalności Twojej strony internetowej. Zasadniczą różnicą pomiędzy standardowym hostingiem jest dostęp do dużej ilości adresów IP umożliwiający tworzenie wielu stron, tak zwanego zaplecza SEO.

Do wyboru mamy trzy formy usługi hostingu SEO. Priorytetową kwestią jest dobranie usługi w sposób adekwatny do potrzeb swoje strony internetowej. Pierwszym etapem jest określenie wymagań technicznych (aktualnych oraz przyszłych). Kolejny krok stanowi wybór właściwej usługi.

Kluczem do sukcesu jest umiejętne wpasowanie się w jedną z trzech poniższych opcji hostingu SEO:

Serwer współdzielony

Jest to najtańsza opcja, która się sprawdza np. przy stronach internetowych o charakterze informacyjnym. Jeśli Twoja strona nie posiada zaawansowanych elementów graficznych i multimedialnych, to taka forma hostingu SEO z pewnością będzie dobrym rozwiązaniem. W takich okolicznościach wybór serwera współdzielonego pozwoli zachować niskie koszta i zapewni sprawną funkcjonalność strony internetowej.

Taki rodzaj hostingu SEO polega na współdzieleniu serwera z innymi klientami. Jest to bardzo ekonomiczne wyjście, jednak ma ono swoje wady. Minusem takiej usługi może być chociażby współdzielenie IP. oraz ograniczona przestrzeń dyskowa.

Jeśli mamy do czynienia z małą stroną lokalnego biznesu warto się również skupić na lokalizacji serwera i wybrać dostawcę ze swoich okolic. Wyszukiwarka Google zwraca uwagę na ten element w sytuacjach, w których zapytania internautów uwzględniają lokalizację. W przypadku bardziej rozbudowanych serwisów internetowych, serwer współdzielony może się okazać mało skuteczny. W takiej sytuacji należy skorzystać z innych form hostingu SEO, takich jak chociażby serwer dedykowany.

Serwer dedykowany

Jest to z pewnością najwygodniejsza opcja hostingu SEO. W tym przypadku klient otrzymuje własny dedykowany serwer, który nie jest współdzielony z innymi klientami, co daje znacznie większe możliwości jeśli chodzi m.in. o indywidualne ustawienia, czy system operacyjny. Istotną zaletą serwera dedykowanego jest również duży limit transferu.

Wiadomo, że taka wygoda wiąże się także ze znacznie wyższymi kosztami, jednak przy naprawdę dużych serwisach www i sklepach internetowych, wymagających wysokiej wydajności serwera, taki hosting może się okazać jedynym trafnym rozwiązaniem.

VPS – wirtualny serwer prywatny

Wirtualny serwer prywatny, czyli współdzielenie serwera wirtualnego wraz z innymi klientami. Czym się różni VPS od pierwszej opcji – serwera współdzielonego? W tym przypadku przysługuje klientom wybór systemu operacyjnego wedle własnych sugestii, dotyczy to także wszystkich ustawień, które, w przeciwieństwie do hostingu w formie serwera współdzielonego, nie muszą być zależne od ustawień pozostałych klientów.

Jedynym minusem może być współdzielenie adresów IP z innymi klientami, natomiast istotną zaletą jest cena. VPS pozwala na wiele indywidualnych ustawień przy względnie niskich kosztach.

Zbyt pochopnie podjęta decyzja co do formy hostingu SEO, bez wcześniejszego określenia parametrów, może skutkować zbyt długim wczytywaniem strony lub zawyżonymi kosztami hostingu SEO w stosunku do wymagań technicznych Twojej strony internetowej. Podjęcie takiej decyzji może się wydawać problematyczne. Aby uprościć cały proces należy zacząć od określenie aktualnych potrzeb technicznych. Warto też myśleć długofalowo i wziąć pod uwagę rozmach związany z ewentualnymi planami rozbudowy swojej strony, które mogą się przełożyć na coraz większe potrzeby jeśli chodzi o wydajność serwera.

Podobne wpisy

Zostaw komentarz