Dane WHOIS są to dane abonenta domeny. W przypadku posiadania na koncie większej ilości domen, z których korzystają różne osoby lub firmy, dobrym pomysłem jest zmiana danych WHOIS poszczególnych domen, tak aby abonentem domeny był podmiot, który tą domenę wykorzystuje.

Logowanie do panelu klienta

Aby dokonać jakichkolwiek zmian w konfiguracji domeny, należy zalogować się do panelu klienta.

Jeżeli wiesz, jak zalogować się do panelu przejdź dalej, jeśli nie, pomoc w tym temacie znajdziesz tutaj.

Tworzenie nowego kontaktu WHOIS

W tej części pokazane jest tworzenie nowego kontaktu, jeśli kontakt już posiadasz i chcesz go tylko przypisać do domeny, przejść do kolejnej części poradnika.

Po zalogowaniu do panelu wejdź w Domeny -> Kontakty WHOIS.

jak-zmienic-dane-whois-dla-domeny-1.png

Zobaczysz tutaj listę dostępnych kontaktów WHOIS na swoim koncie. W moim przypadku jest to tylko jeden, główny kontakt. Aby stworzyć nowy, kliknij "Dodaj" w lewym górnym rogu okna.

jak-zmienic-dane-whois-dla-domeny-2.png

Wyświetli się strona do uzupełnienia danych, wszystkie pola muszą zostać uzupełnione, należy pamiętać, żeby wpisany adres email był poprawny. Wpisany tu adres jest wykorzystywany m.in. do kontaktu z abonentem w przypadku transferu domeny. Po uzupełnieniu wszystkich danych kliknij "Zapisz".

jak-zmienic-dane-whois-dla-domeny-3.png

Większość pól jest zrozumiała, kilka wymaga wyjaśnienia. Poniżej krótka lista z wyjaśnieniami pól, które mogą okazać się problematyczne.

  • Prywatny - należy to zaznaczyć, kiedy kontakt jest tworzony na osobę prywatną, nie na firmę czy instytucję. Dane prywatne są automatycznie ukrywane.
  • Domyślny - tworzony kontakt można ustawić jako domyślny, wtedy wszystkie nowe domeny na koncie będą miały przypisany ten kontakt automatycznie.

Zmiana danych WHOIS domeny

Po zapisaniu danych, u góry strony wyświetli się komunikat na zielonym tle informujący, że wszystko przebiegło pomyślnie. Teraz można przypisać nowo utworzony kontakt do domeny. W tym celu wejdź w listę swoich domen.

jak-zmienic-dane-whois-dla-domeny-4.png

Następnie kliknij nazwę domeny, dla której chcesz zmienić dane.

jak-zmienic-dane-whois-dla-domeny-5.png

Ustawienia WHOIS są na samym dole szczegółów domeny. Tutaj z listy rozwijalnej wybierz wcześniej dodany do kontakt WHOIS i kliknij "Zapisz". Przy większej ilości kontaktów w liście można skorzystać z wyszukiwarki.

jak-zmienic-dane-whois-dla-domeny-6.png

Po przeładowaniu strony zobaczysz komunikat o udanym zapisie zmian. W oknie z informacjami o domenie możesz zobaczyć, że do domeny przypisany jest już wybrany przez momentem kontakt WHOIS.

jak-zmienic-dane-whois-dla-domeny-7.png

Podsumowanie

Na tym kończy się zmiana danych WHOIS dla domeny. Może się to okazać przydatne przy sytuacji gdy z domen na koncie korzysta wiele osób, pozwala to na przypisanie im własności danej domeny. Edycja danych WHOIS pozwala również na rozdzielenie twoich domen prywatnych i firmowych, które znajdują się na tym samym koncie klienta.