Posiadając własnego bloga na blogger.com może on działać pod twoją własną domeną zarejestrowaną w SeoHost.pl Dzięki temu będzie można wejść na bloga, wpisując w przeglądarce adres domeny, który jest łatwiejszy do zapamiętania. Poniżej znajdziesz instrukcję jak podpiąć własną domenę do bloggera.

Logowanie do panelu klienta

Pomoc odnośnie logowania można znaleźć tutaj.

Przekierowanie domeny na IP blogger.com

Blogger daje do dyspozycji 4 adresy IP, na które należy skierować domenę, aby możliwe było jej działanie jako adresu bloga. Te adresy IP to:

  • 216.239.32.21
  • 216.239.34.21
  • 216.239.36.21
  • 216.239.38.21

Na temat przekierowania domeny na adres IP opracowany jest inny poradnik, postępuj zgodnie z jego treścią, używając jednego z IP bloggera podanych powyżej.
Po przekierowaniu domeny utworzona zostanie strefa DNS, która potrzebna będzie w późniejszym etapie.

Podpięcie własnej domeny do bloggera

Teraz zaloguje się do swojego konta na blogger.com i wejdź w ustawienia swojego bloga.

jak_podpiac_wlasna_domene_do_bloggera_1.jpg

W ustawieniach bloggera w tej sytuacji interesuje nas tylko sekcja Publikowanie, w której konfiguruje się własną domenę. Kliknij "Ustaw dla swojego bloga URL uzyskany od innej firmy", opcja ta znajduje się poniżej adresu bloga.

jak_podpiac_wlasna_domene_do_bloggera_2.jpg

Po kliknięciu tej opcji pokaże się pole tekstowe, w którym musisz podać adres domeny, pod którą ma działać Twój blog, np. blog.domena.pl.  Należy jednak pamiętać: jeżeli blog ma działać pod adresem głównym domeny, adres musi zawierać człon www, np. w tym przykładzie posługuję się domeną nazwa-domeny.waw.pl, w pole tekstowe musi zostać wpisane www.nazwa-domeny.waw.pl.

jak_podpiac_wlasna_domene_do_bloggera_3.jpg

Po wpisaniu kliknij "Zapisz", w tym momencie wyskoczy błąd: "Nie mogliśmy zweryfikować Twoich uprawnień do tej domeny.". Poniżej błędu weryfikacji domeny zobaczysz rekordy CNAME, które będziesz musiał wpisać w konfiguracji strefy DNS w panelu klienta.

jak_podpiac_wlasna_domene_do_bloggera_4.jpg

Konfiguracja rekordów DNS

W tym momencie musisz powrócić do panelu klienta i przejść do DNS.

jak_podpiac_wlasna_domene_do_bloggera_5.png

Zobaczysz tutaj listę wszystkich stref DNS utworzonych na Twoim koncie klienckim. Kliknij nazwę domeny, która ma zostać podpięta pod bloggera (jest to strefa DNS, która została utworzona przy przekierowaniu domeny na adres IP bloggera).

jak_podpiac_wlasna_domene_do_bloggera_6.png

Po przejściu do konfiguracji strefy DNS domeny zobaczysz rekordy DNS domeny. Początkowa strefa DNS powinna być podobna do poniższej.

jak_podpiac_wlasna_domene_do_bloggera_7.png

Teraz musisz dodać 2 rekordy CNAME wskazane w ustawieniach bloggera oraz rekordy A z pozostałymi IP, których nie użyłeś wcześniej, przy przekierowaniu na IP. Przykłady jak powinny wyglądać dane podane przy dodaniu rekordów, przedstawione są poniżej.

jak_podpiac_wlasna_domene_do_bloggera_8.png

jak_podpiac_wlasna_domene_do_bloggera_9.png

W obu przypadkach, aby dodać rekord do strefy należy kliknąć "Zapisz". Dodać należy łącznie 5 rekordów:

  • 2 rekordy CNAME podane na stronie bloggera
  • 3 rekordy A z pozostałymi adresami IP udostępnionymi przez bloggera (wszystkie, których nie użyłeś wcześniej, przy przekierowaniu na IP).

Po dodaniu rekordów należy usunąć rekord A z nazwą WWW. Strefa nie będzie działać, jeśli będą do niej dodane 2 rekordy WWW, jeden z nich to właśnie rekord A (do usunięcia), a drugi to rekord CNAME (wymagany przez blogger).

jak_podpiac_wlasna_domene_do_bloggera_10.png

Po wykonaniu powyższych czynności strefa powinna wyglądać następująco:

jak_podpiac_wlasna_domene_do_bloggera_11.png

Ostateczne podpięcie domeny do bloggera

Po konfiguracji należy odczekać do 24 godzin, po upłynięciu tego czasu należy wejść, ponownie w ustawienia bloga na blogger.com. Następnie w sekcji "Publikowanie" wpisać nazwę domeny i zapisać zmiany, tak jak jest to pokazane powyżej, w rozdziale jak podpiąć własną domenę do bloggera. Tym razem nie wystąpi błąd weryfikacji i po zapisaniu zobaczysz, że domena została skonfigurowana w ustawieniach bloga.

jak_podpiac_wlasna_domene_do_bloggera_12.jpg

Po zapisaniu wejdź w edycję podpiętej do bloggera domeny w ustawieniach bloga. Klikając w Edytuj, w miejscu pokazanym na grafice powyżej. Po wejściu zaznacz opcję przekierowania adresu domeny na adres www domeny. Tak jak pokazane jest to na poniższej grafice.

jak_podpiac_wlasna_domene_do_bloggera_13.jpg

Dzięki tej operacji niezależnie czy wpiszę nazwa-domeny.waw.pl czy też www.nazwa-domeny.waw.pl w przeglądarce, wyświetli się mój blog.

Podsumowanie

Po przeczytaniu tego tekstu podpięcie domeny do bloggera nie powinno stanowić dla Ciebie wyzwania. Należy jednak pamiętać, aby wykonać wszystkie kroki zawarte w tym poradniku, ponieważ ominięcie chociaż jednego może powodować błędy i Twoja własna domena nie zostanie poprawnie podpięta do bloggera.

Przy skierowaniu domeny na adres IP zmieniane są adresy DNS domeny, więc konfiguracja może nie działać poprawnie przez pierwsze 24 godziny, tyle właśnie trwa propagacja nowych adresów DNS domeny.