Jak zainstalować certyfikat SSL w DirectAdmin?

Certyfikaty SSL są narzędziem zapewniającym ochronę witryn internetowych, a także gwarantują zachowanie poufności danych przesyłanych drogą elektroniczną. Pełne bezpieczeństwo jest efektem zastosowania szyfrowania komunikacji pomiędzy komputerami. Certyfikaty SSL rejestrowane są na określoną nazwę domeny, zawierają informacje o właścicielu domeny, jego adresie itd. Dane te są zabezpieczone kryptograficznie i nie można ich samodzielnie zmienić.

Po rejestracji certyfikatu SSL należy zainstalować go w DirectAdmin, aby domena mogła zacząć z niego korzystać. Poniższy tekst pomoże w tej operacji.

Logowanie do DirectAdmin

Aby zainstalować certyfikat SSL należy zalogować się do DirectAdmin. Jeżeli nie wiesz jak to zrobić zapoznaj się z pkt. 1. z tego tekstu.

Instalacja certyfikatu SSL w DirectAdmin

Po zalogowaniu do DirectAdmin wybierz domenę, dla której masz już zarejestrowany certyfikat SSL. W tym tekście skorzystam z domeny nazwa-domeny.waw.pl.

jak_zainstalowac_certyfikat_ssl_w_directadmin_1.jpg

Następnie przejdź do opcji Certyfikaty SSL w sekcji Opcje Zaawansowane.

jak_zainstalowac_certyfikat_ssl_w_directadmin_2.jpg

Tutaj, na górze strony możesz zobaczyć czy SSL jest włączone dla domeny. Jeżeli komunikat mówi, że SSL jest włączone możesz przejść od razu do wklejania certyfikatu. Jeżeli natomiast SSL jest wyłączone, zobaczysz komunikat, jak na  grafice poniżej. W tym przypadku kliknij na "tutaj" wskazane na wspomnianej wcześniej grafice.

jak_zainstalowac_certyfikat_ssl_w_directadmin_3.jpg

Zostaniesz przeniesiony do strony konfiguracji domeny, należy na niej zaznaczyć opcję Bezpieczny SSL (1.) i kliknąć Zapisz (2.).

jak_zainstalowac_certyfikat_ssl_w_directadmin_4.png

Po włączeniu Bezpiecznego SSL na domenie, na dole uaktywnią się 2 opcje. (zrzut ekranu poniżej).
Jeśli domena ma działać z katalogu private_html na serwerze, należy zaznaczyć opcję u góry.
Opcja na dole służy do dowiązania katalogu private_html do public_html. Używa się jej jeśli strona działa już i pliki są właśnie w public_html. Dzięki temu unika się przenoszenia plików strony do innego katalogu.

Dodatkowo przed zapisaniem zaznacz też opcję "Wymuś SSL z przekierowaniem https".

jak_zainstalowac_certyfikat_ssl_w_directadmin_5.png

Po zapisaniu konfiguracji domeny wróć do opcji Certyfikaty SSL . Zaznacz tutaj wariant "Wklej wstępnie wygenerowany certyfikat i klucz", które powinieneś już na tym etapie posiadać. Klucz prywatny znajduje się pomiędzy oznaczeniami "BEGIN RSA PRIVATE KEY" a "END RSA PRIVATE KEY", certyfikat natomiast pomiędzy "BEGIN CERTIFICATE" a "END CERTIFICATE". Te znaczenia wraz ze wszystkimi znakami pomiędzy nimi należy wkleić w pole tekstowe. Następnie kliknij Zapisz.

jak_zainstalowac_certyfikat_ssl_w_directadmin_6.jpg

Certyfikat zapewne posiada również certyfikat lub certyfikaty pośrednie, należy je również zainstalować aby certyfikat działał poprawnie. Aby tego dokonać musisz ponownie przejść do Certyfikatów SSL w DirectAdmin. Na samym dole znajduje się link do strony dodawania certyfikatu Root CA, czyli certyfikatów pośrednich.

jak_zainstalowac_certyfikat_ssl_w_directadmin_7.jpg

Po wejściu zaznacz na górze "Użyj CA Cert." Następnie wklej certyfikat lub certyfikaty w pole tekstowe. Podobnie jak certyfikat SSL, certyfikat pośredni znajduje się pomiędzy wskaźnikami "BEGIN CERTIFICATE" a "END CERTIFICATE". Ponownie należy wkleić te znaczniki  wraz ze wszystkimi znakami pomiędzy nimi. Po wykonaniu tego kroku kliknij Zapisz.

jak_zainstalowac_certyfikat_ssl_w_directadmin_8.jpg

Podsumowanie

Po wykonaniu tych wszystkich operacji certyfikat SSL zostanie zainstalowany w DirectAdmin, a Twoja strona będzie bezpieczna, jak również wyświetlana z użyciem protokołu https.