Jak wykonać test MTR w celu dianozy problemów z połączeniem z serwerem ? W przypadku problemów z połączeniem z serwerem, Twoją stroną WWW lub pocztą na serwerze, warto przed zgłoszeniem problemu do pomocy technicznej wykonać test MTR. MTR (My Traceroute) to narzędzie diagnostyczne, które umożliwia sprawdzenie przepływu ruchu z Twojego lokalnego IP do IP serwera. Dzięki temu narzędziu można wysyłać pakiety danych i śledzić ich trasę, co znacznie ułatwia zdiagnozowanie problemów z połączeniem.

Wideo Instrukcja jak wykonać MTR 

Kliknij w link aby zapoznać się z materiałem filmowym jak wykonać MTR

Do tego celu najlepiej wykorzystać program, który pozwala na eksport wyników do pliku, będzie można go wtedy w prosty sposób załączyć do maila.

Program WinMTR, jego pobranie i instalacja

Na potrzeby tego artykułu wykorzystam program WinMTR, który można pobrać tutaj.

Pobrany zostanie plik RAR, po rozpakowaniu go wybierz odpowiednią dla siebie wersję programu (32 lub 64 bit). Dalszej instalacji nie ma, możesz już otworzyć rozpakowany program.

W oknie programu zobaczysz kilka przycisków i pól tekstowych. Poniżej znajdziesz krótki ich opis.

  • Host – w tym polu należy podać IP serwera lub IP strony, z którą nie można się połączyć (w większości przypadków oba IP będą takie same)
  • Start – uruchomienie MTR
  • Options – w opcjach możesz zobaczyć twórców oraz licencję aplikacji, jak również skonfigurujesz własne ustawienia MTR (choć domyśle są jak najbardziej poprawne). Można tutaj ustawić przerwę pomiędzy wysyłaniem kolejnych pakietów danych, maksymalną liczbę wyświetlanych hostów (czyli adresów IP, poprzez jakie przechodzą pakiety), rozmiar pakietu oraz czy wyświetlane mają być nazwy hostów
  • Copy text to clipboard – kopiuje wynik MTR w wersji tekstowej do schowka, dzięki czemu można go później wkleić, np. do pliku tekstowego
  • Copy HTML to clipboard – robi to samo co poprzedni przycisk z wyjątkiem tego, że wynik kopiowany jest w formie zapisu HTML
  • Export TEXT – eksportuje wynik bezpośrednio do pliku tekstowego (.txt)
  • Export HTML - eksportuje wynik bezpośrednio do pliku HTML (.html)

Pozostało tylko duże pole tekstowe poniżej, będą w nim wyświetlane wyniki MTR i będą aktualizowane na bieżąco z każdym wysłanym pakietem.

Jak wykonać MTR

Teraz kiedy już znasz funkcje programu, pora wykonać MTR.

W polu host wpisz IP swojego serwera lub domeny, następnie kliknij Start.

jak_wykonac_mtr_1.jpg

W tym momencie w polu tekstowym zaczną pojawiać się wyniki, należy odczekać, aż zostanie wysłanych kilkanaście-kilkadziesiąt pakietów, zanim wyeksportujesz wyniki i prześlesz je do pomocy technicznej. Ilość wysłanych pakietów można sprawdzić w wynikach, w kolumnie "Sent".

jak_wykonac_mtr_2.jpg

W momencie kiedy wartość kolumny "Sent" osiągnie odpowiednią wartość kliknij Export TEXT i zapisz plik tekstowy z wynikami.

jak_wykonac_mtr_3.jpg

Wygląd pliku z wynikami przedstawiony został poniżej.

jak_wykonac_mtr_4.jpg

Taki plik możesz przesłać do supportu wraz z opisem swojego problemu.

Podsumowanie

Wykonanie testu MTR przed zgłoszeniem problemu z połączeniem z serwerem jest kluczowe dla szybkiej i skutecznej diagnozy. Narzędzie MTR pozwala na szczegółowe śledzenie trasy pakietów danych, co ułatwia identyfikację i rozwiązanie problemów z połączeniem. Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jak wykonać test MTR i jak interpretować jego wyniki, aby przyspieszyć proces naprawy.