Jak stworzyć bazę danych w DirectAdmin?

Bazy danych służą do przechowywania informacji dla wielu systemów zarządzania treścią, takich jak WordPress czy PrestaShop. Przy ręcznej instalacji tych systemów i wielu innych, konieczne jest utworzenie bazy przed instalacją i podanie danych logowania do niej w tym procesie. W SeoHost większość skryptów zainstalujesz jednak poprzez automatyczny instalator "Instalatron", który stworzy bazę danych automatycznie. Proces instalacji na podstawie WordPressa jest przedstawiony w artykule na naszej stronie pomocy.

Logowanie do DirectAdmin

Logowanie do DirectAdmin odbywa się poprzez login i hasło tworzone automatycznie po założeniu serwera, jeśli oczywiście nie zmieniłeś dotąd hasła. Adres logowania można znaleźć w szczegółach serwera w panelu klienta lub w mailu z danymi do serwera. W przypadku braku danych, można je zresetować w panelu klienta, poradnik odnośnie tej operacji znajdziesz tutaj.

Tworzenie nowej bazy danych w DirectAdmin

Po zalogowaniu zobaczysz listę domen, wybierz dowolną z nich. Wybór domeny nie ma wpływu na proces tworzenia nowej bazy. Bazę danych tworzy się na koncie hostingowym, nie na samej domenie (jeśli na koncie masz tylko jedną domenę, przejdź do następnego kroku).

jak_stworzyc_baze_danych_w_directadmin_1.png

Następnie wejść w opcję "Zarządzanie MySQL", która jest zlokalizowana w sekcji "Twoje konto"

jak_stworzyc_baze_danych_w_directadmin_2.png

Zobaczysz tutaj listę baz danych na koncie, jeśli zostały już jakieś stworzone. Jeśli na koncie nie ma żadnej bazy, w miejscu listy wyświetli się informacja: "Brak danych do wyświetlenia". Wejdź teraz w "Utwórz nową bazę danych".

jak_stworzyc_baze_danych_w_directadmin_3.png

Przy tworzeniu bazy danych należy podać nazwę i użytkownika bazy danych oraz ustalić hasło logowania do tej bazy. Po uzupełnieniu wymaganych pól kliknij "Utwórz". Nazwa każdej bazy danych i każdego użytkownika ma narzucony przedrostek w postaci: loginDA_. W przypadku mojego konta było to srv1171_.

jak_stworzyc_baze_danych_w_directadmin_4.png

Zostanie następnie wyświetlony komunikat o utworzonej bazie wraz z danymi, które zostały podane przy jej tworzeniu. Przykładowy komunikat znajduje się poniżej.

jak_stworzyc_baze_danych_w_directadmin_5.png

Podsumowanie

Proces tworzenia nowej bazy danych jest szybki i nieskomplikowany. Wiedza na ten temat przydaje się w głównej mierze przy ręcznej instalacji systemów zarządzania treścią na stronie, gdzie konieczne jest podane danych logowania do bazy.