Jak dodać konto FTP w DirectAdmin?

Po aktywacji serwera domyślnie jest tworzone jedno, główne konto FTP. Dane logowania do niego są takie same jak do konta DirectAdmin. To konto ma pełny dostęp do plików: do wszystkich plików na każdej z domen na koncie.

Zdarzają się sytuację, gdzie np. osoba trzecia lub zewnętrzna firma wykonuje dla Ciebie stronę internetową i konieczne jest wrzucenie plików strony na serwer. Wymaga to połączenia FTP, jednak nie musisz od razu przekazywać pełnego dostępu do plików, możesz stworzyć dodatkowe konto FTP z dostępem do konkretnego katalogu, poniższy tekst pokaże jak to wykonać.

Dodanie konta FTP

Operację należy rozpocząć od zalogowania do DirectAdmin. Teraz wybierz domenę, dla której ma zostać dodane konto FTP.

jak_dodac_konto_ftp_w_directadmin_1.png

Po wyborze domeny przejdź do Zarządzaj -> Zarządzanie FTP.

jak_dodac_konto_ftp_w_directadmin_2.png

W zarządzaniu kontami zobaczysz listę aktualnie dodanych kont FTP dla tej domeny. Jeśli jeszcze nie dodałeś konta, będzie tu tylko jedno konto, główne, o takim samym loginie jak konto do DirectAdmin. Zaraz nad listą znajduje się opcja utworzenia konta FTP.

jak_dodac_konto_ftp_w_directadmin_3.png

Należy wypełnić dane konta: login oraz hasło i zaznaczyć poziom dostępu dla konta, do wyboru są 4 opcje:

  • Domena - dostęp do katalogu głównego domeny, w tym wypadku: /domains/nazwadomeny.waw.pl (zalecany przy nadawaniu dostępu do plików danej domeny)
  • Ftp - dostęp do katalogu public_ftp dla domeny: /domains/nazwadomeny.waw.pl/public_ftp (niepolecane przy wrzucaniu plików strony)
  • Użytkownik - dostęp tylko do katalogu z nazwą użytkownika w public_html domeny, który jest tworzony razem z kontem: /domains/nazwadomeny.waw.pl/public_html/kontotestowe (niepolecane przy wrzucaniu plików strony)
  • Dowolny - tutaj można sprecyzować konkretną ścieżkę do katalogu na koncie, do którego będzie dostęp. Ścieżka powinna wyglądać następująco: /home/login_DirectAdmin/ścieżka_do_katalogu, więc w przypadku konta i domeny, której używam, będzie to: /home/srv1171/domains/nazwadomeny.waw.pl/public_html/

W przypadku tworzenie konta do zmian w plikach strony polecam używać dostępu Domena lub Dowolny i sprecyzować katalog według przykładu powyżej.

Po uzupełnieniu danych kliknij "Utwórz".

jak_dodac_konto_ftp_w_directadmin_4.png

Teraz w Zarządzaniu FTP będą widoczne 2 konta, główne oraz nowe konto FTP.

jak_dodac_konto_ftp_w_directadmin_5.png

W zarządzaniu kontami masz możliwość nie tylko dodania kont, ale również usuwania ich, blokowania i zmiany hasła.

Podsumowanie

Na hostingu SeoHost.pl nie ma limitu kont FTP, więc można ich dodać tyle, ile dusza zapragnie, jednak należy z tym uważać. Szczególnie przy udzielaniu dostępu do konta osobom lub firmom trzecim. Po zakończeniu współpracy z takimi osobami należy konto usunąć lub zablokować, aby nikt niepowołany nie miał dostępu do plików.