Po aktywacji serwera domyślnie jest tworzone jedno, główne konto FTP. Dane logowania do niego są takie same jak do konta DirectAdmin. To konto ma pełny dostęp do plików: do wszystkich plików na każdej z domen na koncie.

Zdarzają się sytuację, gdzie np. osoba trzecia lub zewnętrzna firma wykonuje dla Ciebie stronę internetową i konieczne jest wrzucenie plików strony na serwer. Wymaga to połączenia FTP, jednak nie musisz od razu przekazywać pełnego dostępu do plików, możesz stworzyć dodatkowe konto FTP z dostępem do konkretnego katalogu, poniższy tekst pokaże jak to wykonać.

Wideo Instrukcja 

Kliknij w link aby zapoznać się z materiałem filmowym jak dodać konto FTP w panelu DirectAdmin 

Dodanie konta FTP

Operację należy rozpocząć od zalogowania do DirectAdmin. Teraz wybierz domenę, dla której ma zostać dodane konto FTP.

jak_dodac_konto_ftp_w_directadmin_1.png

Po wyborze domeny przejdź do Zarządzaj -> Zarządzanie FTP.

jak_dodac_konto_ftp_w_directadmin_2.png

W zarządzaniu kontami zobaczysz listę aktualnie dodanych kont FTP dla tej domeny. Jeśli jeszcze nie dodałeś konta, będzie tu tylko jedno konto, główne, o takim samym loginie jak konto do DirectAdmin. Zaraz nad listą znajduje się opcja utworzenia konta FTP.

jak_dodac_konto_ftp_w_directadmin_3.png

Należy wypełnić dane konta: login oraz hasło i zaznaczyć poziom dostępu dla konta, do wyboru są 4 opcje:

  • Domena - dostęp do katalogu głównego domeny, w tym wypadku: /domains/nazwadomeny.waw.pl (zalecany przy nadawaniu dostępu do plików danej domeny)
  • Ftp - dostęp do katalogu public_ftp dla domeny: /domains/nazwadomeny.waw.pl/public_ftp (niepolecane przy wrzucaniu plików strony)
  • Użytkownik - dostęp tylko do katalogu z nazwą użytkownika w public_html domeny, który jest tworzony razem z kontem: /domains/nazwadomeny.waw.pl/public_html/kontotestowe (niepolecane przy wrzucaniu plików strony)
  • Dowolny - tutaj można sprecyzować konkretną ścieżkę do katalogu na koncie, do którego będzie dostęp. Ścieżka powinna wyglądać następująco: /home/login_DirectAdmin/ścieżka_do_katalogu, więc w przypadku konta i domeny, której używam, będzie to: /home/srv1171/domains/nazwadomeny.waw.pl/public_html/

W przypadku tworzenie konta do zmian w plikach strony polecam używać dostępu Domena lub Dowolny i sprecyzować katalog według przykładu powyżej.

Po uzupełnieniu danych kliknij "Utwórz".

jak_dodac_konto_ftp_w_directadmin_4.png

Teraz w Zarządzaniu FTP będą widoczne 2 konta, główne oraz nowe konto FTP.

jak_dodac_konto_ftp_w_directadmin_5.png

W zarządzaniu kontami masz możliwość nie tylko dodania kont, ale również usuwania ich, blokowania i zmiany hasła.

Podsumowanie

Na hostingu SeoHost.pl nie ma limitu kont FTP, więc można ich dodać tyle, ile dusza zapragnie, jednak należy z tym uważać. Szczególnie przy udzielaniu dostępu do konta osobom lub firmom trzecim. Po zakończeniu współpracy z takimi osobami należy konto usunąć lub zablokować, aby nikt niepowołany nie miał dostępu do plików.