Funkcją pliku hosts jest umożliwienie nam wskazania nazwy domeny w kierunku wskazanego przez nas adresu IP bez konsultacji z DNS i ma to wpływ tylko na komputer, na którym jest stosowany. Kiedy uzyskujemy dostęp do strony internetowej, uruchamiamy zapytanie do pliku hosts, aby powiązał adresy IP i nazwy stron internetowych, podobnie jak serwery DNS domen internetowych, ale zrobił to lokalnie. Korzystanie z pliku hosts może być przydatne, gdy przenosimy witrynę internetową od jednego dostawcy do innego, co pomaga nam zwizualizować wygląd witryny na nowym serwerze (bez konieczności zmiany DNS). Edycja pliku hosts przydaje się także wtedy, gdy chcemy przekierować wybrany adres domeny, np. na local host, w celu zablokowania dostępu do strony WWW na naszym urządzeniu.

W tym artykule znajdziesz instrukcje:

Edycja pliku hosts w systemie Windows

Aby edytować plik hosts w systemach Windows, musimy przejść do menu Start i wyszukać Notatnik i otworzyć go (z Windows 7 musimy uruchomić go jako administrator)

Po otwarciu w notatniku musimy przejść do „Plik”, a następnie „Otwórz” z górnego menu. A następnie znajdź plik hosts w następującej ścieżce (w wyszukiwarce zaznaczamy opcję „Wszystkie pliki”, aby się pojawił):

C:\Windows\system32\drivers\etc\hosts

Możesz też skorzystać z wiersza poleceń CMD (w menu START użyj wyszukiwarki, wpisując CMD), a następnie polecenia:

notepad C:\\Windows\System32\drivers\etc\hosts

Wybieramy plik i klikamy przycisk „Otwórz”, a następnie możemy zobaczyć zawartość pliku. Teraz możemy więc wskazać adres IP i domenę, do której chcemy się adresować:

Nowy wpis musi mieć następujący format:

adres-IP adres-domeny.com www.adres-domeny.com

Zamień „adres-IP” na rzeczywisty adres IP witryny, a „nazwa-domeny.com” na domenę, którą mapujesz na adres IP.

Po zakończeniu zapisujemy zmiany. Teraz gdy załadujemy domenę w przeglądarce, załaduje ona sieć adresu IP serwera, który wskazaliśmy w pliku hosts.

Pamiętaj!. Każdy wpis, adres IP, umieszczaj w nowym wierszu.

Edycja pliku hosts w systemie Linux

W systemach operacyjnych Linux (Debian, Ubuntu, Fedora itp.) uzyskasz dostęp do pliku hosts także za pomocą terminala, który znajdziesz w menu Aplikacje.

W terminalu możesz edytować plik za pomocą następującego polecenia:

sudo nano /etc/hosts

Zapyta nas o hasło użytkownika, a następnie uzyskamy dostęp do edycji pliku hosts:

Przejdź  na sam koniec pliku i umieść wpis wg. tego samego schematu, pokazanego w ramce wyżej. Podaj najpierw adres IP, a następnie domenę. W przypadku, gdy w sieci występuje przekierowanie na subdomenę www.dodamy również tę subdomenę, dlatego stawiamy kolejną spację i ją zaznaczamy. Po zakończeniu zapisujemy zmiany.

Edycja hosts w MacOS

W systemach operacyjnych Mac możesz uzyskać dostęp do pliku hosts przez terminal. Odszukaj aplikację Terminal, wyszukując w Spotlight lub w obszarze Aplikacje w folderze Narzędzia. 

W terminalu edytuj plik za pomocą następującego polecenia:

sudo nano /private/etc/hosts

Zapyta nas o hasło użytkownika, a następnie uzyskamy dostęp do edycji pliku hosts. Podobnie jak wyżej pokazaliśmy, użyj schematu adres-IP adres-domeny, aby wprowadzić wartości do przekierowania. 

Jak usunąć lub wyłączyć przekierowanie domeny w pliku hosts?

Korzystając z powyższych instrukcji, możesz wykonać dwie czynności, aby usunąć lub wyłączyć przekierowanie domeny w pliku hosts. Usuń dodany wpis lub użyj znaku # na początku wiersza, aby wyłączyć go.