W przypadku domen globalnych takich jak np. .com, .info, .biz i inne wymagane jest potwierdzenie danych WHOIS do niej przypisanych. Ma to związek z zasadami ICANN (główny rejestr domen globalnych), można się z nimi zapoznać pod adresem:
https://www.icann.org/resources/pages/approved-with-specs-2013-09-17-en#whois-accuracy

Potwierdzenia dokonuje się dla danego kontaktu WHOIS, przypisanego do domeny, nie dla każdej domeny osobno. Potwierdzenie jest więc wymagane jedynie przy zarejestrowaniu pierwszej domeny globalnej na każdym kontakcie.

Po zarejestrowaniu domeny lub jej transferze rozpoczynany jest proces weryfikacji danych WHOIS. Wysyłany jest mail z adresu noreply@emailverification.info, w którym należy potwierdzić dane poprzez kliknięcie linku w wiadomości. Wiadomość wygląda podobnie do poniższej:

Dear registrant or prospective registrant,

due to the requirements under the ICANN Registrar Accreditation Agreement we are required to confirm the validity of the email address provided for the domain name registration application or contact creation.

The domain(s) listed below were registered/updated with your e-mail address in the domain owner contact. It is now mandatory that you confirm the accessibility of your email address.

Verification required until / Domain Name

[Termin potwierdzenia] [nazwa domeny]

You will only have to do this once for each email address used.

Please click on the following link to confirm that you have received this email and to validate your email address:

<http://emailverification.info?trigger=...

If the above shown link should be broken please proceed to

http://emailverification.info

and enter your personal validation token into the form field:

trigger = ...

Please note that in case you do not validate your email address, we are required to suspend your domain name registration(s) using these contact details no later than:

[Termin potwierdzenia]

After the suspension date you can always re-activate your domain name(s) by confirming the address as described above.

Konieczne jest potwierdzenie kontaktu, jeśli nie zostanie to wykonane w ciągu 15 dni od otrzymania maila, domena zostanie zablokowana do czasu potwierdzenia.

Zablokowaną domenę można rozpoznać po:

  • Serwera DNS wyświetlonych przy sprawdzaniu WHOIS, np. bezpośrednio na stronie ICANN: https://whois.icann.org/en
    Widoczne będą tam serwery DNS:
    • NS1.EMAILVERIFICATION.INFO
    • NS2.EMAILVERIFICATION.INFO
  • Po wejściu na adres domeny zazwyczaj widoczny jest komunikat o zawieszeniu, nie jest to jednak reguła, dlatego warto zawsze sprawdzić serwery DNS w danych WHOIS domeny. Przykład wspomnianego komunikatu:

 Komunikat o blokadzie

WAŻNE!

Należy pamiętać, że przy zmianie kontaktu WHOIS domeny (proces w naszym panelu opisany tutaj) również konieczne jest jego potwierdzenie poprzez link w wiadomości przedstawionej powyżej. Oczywiście w wypadku, jeśli na kontakt nie było wcześniej zarejestrowanej żadnej domeny globalnej.