Wraz z początkiem 2024 roku warto zauważyć, że Google i Yahoo pierwszy raz po dłuższej przerwie, podejmują wspólnie decyzje o zmianach w zasadach uwierzytelniania poczty e-mail. Zmiany te mają na celu walkę ze spamem i poprawę bezpieczeństwa, co będzie miało już od lutego wpływ na masowych nadawców korespondencji e-maili. W tym artykule znajdziesz kompletny przewodnik, który pozwoli Ci zrozumieć te zmiany i przygotuje Cię na nie.

W tym artykule:Zarówno Gmail, jak i Yahoo od lutego 2024 roku będą oczekiwać od CIebie przestrzegania kilku prostych, ale ważnych zasad:
 1. Potwierdzenie Twojej domeny:
  Upewnij się, że Twoje e-maile pochodzą z zaufanego źródła.
 2. Łatwa rezygnacja z subskrypcji:
  Daj swoim odbiorcom możliwość szybkiego odsubskrybowania się za pomocą jednego kliknięcia.
 3. Kontrola nad poziomem SPAMu:
  Dbaj o to, by ilość spamu w Twoich wysyłkach była jak najniższa.
 4. Zastosowanie protokołu DMARC dla masowych wysyłek:
  To dodatkowe zabezpieczenie, które musisz wdrożyć.

Te zasady przestaną być tylko dobrymi praktykami, o czym pisaliśmy na naszym blogu — od lutego 2024 roku staną się obowiązkowe dla każdego, kto chce skutecznie dotrzeć do użytkowników poczty Gmaila i Yahoo.

Jakich zmian można się spodziewać w lutym 2024 roku?

W 2024 r. zarówno Google, jak i Yahoo wdrożą bardziej rygorystyczne zasady uwierzytelniania poczty elektronicznej. Zmiany te obejmują:

 1. Bardziej rygorystyczne uwierzytelnianie:
  skupią się na wzmocnieniu kryteriów uwierzytelniania nadawców.
 2. Ułatwienie procesu rezygnacji z subskrypcji e-maili komercyjnych:
  Zapewnij użytkownikom możliwość rezygnacji z subskrypcji komercyjnych wiadomości e-mail.
 3. Wprowadzenie dla nadawców wyższego progu tolerancji na skargi dotyczące spamu.:
  oznacza to, że nadawcy będą musieli bardziej uważać na treść swoich e-maili, aby uniknąć oznaczenia ich jako spam.

Jest pozytywnym aspektem, że obie firmy - Google i Yahoo - zapowiedziały w swoich komunikatach podobne zmiany. 

Wpływ na korzystanie z kont Gmail i Yahoo

Kogo obejmą zmiany po wprowadzeniu nowych wymagań od Gmail i Yahoo!Mail?

Zmiany dotkną przede wszystkim nadawców masowych wiadomości e-mail. Google na przykład będzie egzekwować zmiany przede wszystkim na tych, którzy dziennie wysyłają ponad 5000 wiadomości na adresy Gmail. To daje do zrozumienia ze:

Nadawcy muszą uwierzytelniać swoje e-maile

Nadawcy muszą podjąć kroki, aby uwierzytelniać swoje e-maile, co jest niezbędne do budowania zaufania i wiarygodności. Używanie protokołów takich jak SPF (Sender Policy Framework) i DKIM (DomainKeys Identified Mail) staje się teraz standardem. 

Dzięki SPF, nadawcy mogą określić, które serwery pocztowe są upoważnione do wysyłania wiadomości w ich imieniu, podczas gdy DKIM dodaje cyfrowy podpis do każdej wysłanej wiadomości, potwierdzając jej autentyczność. 

Te metody nie tylko zwiększają szanse na dotarcie do skrzynki odbiorczej, ale także chronią odbiorców przed phishingiem i innymi oszustwami.

Bardziej przystępny proces rezygnacji z subskrypcji

Nowe zasady wymagają od nadawców, aby proces rezygnacji z subskrypcji był prosty i intuicyjny. Linki do rezygnacji z subskrypcji powinny być jasne i łatwe w użyciu, umożliwiając odbiorcom szybkie i bezproblemowe wypisanie się z listy mailingowej, np. rezygnacja z subskrypcji Typu One-Click.

To podejście nie tylko jest zgodne z dobrymi praktykami marketingowymi, ale także buduje pozytywne relacje z odbiorcami. Firmy, które ułatwiają rezygnację, pokazują szacunek do preferencji swoich Klientów, co może przyczynić się do wzrostu zaufania i lojalności.

Zwróć uwagę, że brak możliwości wypisania się z newslettera bywa irytujący. Jeśli chcesz utrzymać kontakt z odbiorcami, którzy już skorzystali z opcji zapisania się, rozważ podjęcie, np. nowych działań w obszarze e-mail marketingu i zwiększ atrakcyjność dostarczanych wiadomości e-mail. 

Monitorowanie wskaźników skarg dotyczących spamu

Niski współczynnik Spam Complaint. Utrzymanie niskiego poziomu skarg na spam jest teraz ważniejsze niż kiedykolwiek. Nadawcy muszą aktywnie monitorować i utrzymywać wskaźniki skarg dotyczących spamu na niskim poziomie, aby uniknąć ryzyka zablokowania lub oznaczenia ich wiadomości jako niechciane. 

Regularne analizowanie danych i dostosowywanie strategii wysyłki e-maili ma na celu zmniejszenie liczby skarg, co może znacząco poprawić dostarczalność i efektywność kampanii e-mailowych. W tym kontekście, narzędzia analityczne i feedback od odbiorców stają się kluczowymi elementami w procesie optymalizacji kampanii e-mailowych.

Dołóż starań, aby Twoje wiadomości były bardziej wartościowe, lepiej dopasowane do odbiorców. Zadbaj o obszar e-mail marketingu, aby nie tylko dostosować się do nadchodzących zmian, ale wykorzystać je również do zwiększenia efektywności działań.

Korzystanie z własnej domeny internetowej w poczcie Gmail i Yahoo

Kluczową zmianą, mającą duży wpływ na korzystanie z poczty Gmail i Yahoo jest uwierzytelnianie z własnej domeny. Co to oznacza w praktyce? Że teraz nadawcy muszą używać płatnych domen zamiast darmowych adresów typu @gmail.com. 

Jest to znacząca modyfikacja, ponieważ już od dawna wiadomo, że posiadanie własnej domeny znacząco podnosi wiarygodność nadawcy zarówno w oczach odbiorców, jak i systemów antyspamowych. 

Bezpłatne domeny są często wykorzystywane przez nadawców niechcianych wiadomości, co może skutkować automatycznym obniżeniem zaufania do wysyłanych przez nie wiadomości.

Przygotowanie do zmian dla użytkowników poczty Gmail i Yahoo

 1. Poważnie podchodź do uwierzytelniania e-maili:
  upewnij się, że Twoje e-maile są prawidłowo uwierzytelnione za pomocą SPF i DKIM.
 2. Ułatw proces rezygnacji z subskrypcji:
  Dołącz jasne i dostępne linki umożliwiające rezygnację z subskrypcji.
 3. Monitoruj liczbę skarg dotyczących spamu:
  prowadź dokładne monitorowanie, aby uniknąć przekroczenia ustalonych progów.

Praktyczne wskazówki i przykłady

Wcześniej wskaźniki uwierzytelniania i skarg dotyczących spamu nie były tak rygorystyczne. Po 2024 r. brak zgodności może skutkować większym ryzykiem oznaczenia jako spam.

Przykładowo, nadawca, który wcześniej nie korzystał z SPF i DKIM, mógł pozostać niewykryty, ale w 2024 r. brak tych protokołów może skutkować słabą dostawą e-maili.

SEOHOST oferuje najwyższej jakości usługi hostingu stron WWW i poczty e-mail, zapewniając niezawodność, szybkość i bezpieczeństwo Twojej cyfrowej komunikacji. Korzystając z naszego wydajnego hostingu, zyskujesz dostęp do narzędzi niezbędnych do spełnienia nowych wymogów uwierzytelniania. Skonfiguruj domenę z SEOHOST.

Przypomnijmy, czym są i jaką pełnią funkcję protokoły SPF, DKIM i DMARC?

SPF (Sender Policy Framework), DKIM (DomainKeys Identified Mail), i DMARC (Domain-based Message Authentication, Reporting & Conformance) to protokoły uwierzytelniania e-maili służące do zabezpieczenia domen przed nadużyciami, takimi jak phishing i spam.

 1. SPF umożliwia domenom określenie,
  które serwery są uprawnione do wysyłania e-maili w ich imieniu, poprzez umieszczenie w DNS rekordu SPF z listą autoryzowanych adresów IP. Dzięki temu serwery odbiorcze mogą weryfikować, czy nadawca jest rzeczywiście autoryzowany przez domenę.
 2. DKIM dodaje do każdej wysyłanej wiadomości e-mail cyfrowy podpis,
  który jest weryfikowany za pomocą publicznego klucza opublikowanego w DNS. Podpis ten potwierdza, że wiadomość została wysłana z konkretnej domeny i nie została zmodyfikowana w trakcie transmisji.
 3. DMARC łączy SPF i DKIM, zapewniając serwerom odbiorczym instrukcje,
  co robić z wiadomościami, które nie przechodzą weryfikacji. Może to obejmować oznaczanie takich wiadomości jako spam, ich odrzucanie, lub akceptowanie mimo braku uwierzytelnienia. DMARC umożliwia także zbieranie informacji o próbach nadużyć dla lepszej ochrony domeny.

Te trzy protokoły współpracują, zapewniając bezpieczeństwo i integralność e-maili, co jest kluczowe w ochronie przed cyberzagrożeniami.

Wnioski i podsumowanie

Zmiany w zasadach uwierzytelniania Google i Yahoo w 2024 r. to ważny krok w kierunku bezpieczniejszej i wolnej od spamu poczty e-mail. Dla nadawców oznacza to dostosowanie się do wyższych standardów oraz proaktywne podejście do uwierzytelniania wiadomości e-mail i zarządzania nimi. Postępując zgodnie z najlepszymi praktykami i odpowiednio się przygotowując, nadawcy mogą zapewnić płynne przejście i utrzymać skuteczność swoich kampanii e-mailowych.

W SEOHOST od dłuższego czasu wspieramy naszych Klientów w zakresie bezpiecznej domeny wysyłkowej oraz konfiguacji domen do obsługi poczty e-mail i mailingu. Nasze poradniki, dostępność zespołu technicznego oraz dostępne w panelu narzędzia ułatwiają ten proces, szczególnie poprzez szybką opcję utworzenia i użycia rekordów DKIM i DMARC, które wzmacniają integralność komunikacji e-mailowej.

Jak wykazaliśmy w artykule, celem tych zmian jest poprawa dostarczalności e-maili, budowanie zaufania i wiarygodności, unikanie filtrów spamowych, optymalizacja reputacji nadawcy oraz zapewnienie ciągłości komunikacji.

Obecnie zachęcamy wszystkich naszych Klientów do skonfigurowania DKIM oraz dodania podstawowego rekordu DMARC dla swoich domen e-mailowych, niezależnie od tego, czy korzystasz z nich do obsługi poczty Gmail i Yahoo czy utrzymujesz pocztę na naszych serwerach. Zwróć uwagę, że te zmiany/konfiguracja pozwoli Ci być o krok przed nadchodzącymi wymaganiami. Jeśli jeszcze nie posiadasz własnej domeny e-mail, nadszedł czas, aby ją nabyć i zapewnić bezproblemową konfigurację oraz zgodność z nowymi standardami.

W najbliższych miesiącach będziemy dostarczać więcej informacji i szczegółowych zasobów dotyczących tych zmian. Rozumiemy, że dla małych i średnich przedsiębiorstw proces ten może być skomplikowany, dlatego jesteśmy gotowi pomóc na każdym etapie.

Zostaw komentarz

Podobne wpisy