Jako eksperci w dziedzinie domen internetowych i hostingu, chcemy podzielić się z Wami wiedzą oraz doświadczeniem, które pomogą dokonać najlepszego wyboru nazwy domeny dla Waszej firmy. Wybór odpowiedniej domeny to jeden z kluczowych kroków w budowaniu obecności marki w Internecie. Dobrze dobrana nazwa domeny może przyciągać klientów, zwiększać rozpoznawalność marki i ułatwiać zapamiętanie adresu strony. 

W tym artykule wyjaśniamy:

Czym jest domena internetowa?

Zacznijmy od podstaw. Domena internetowa to unikalna nazwa identyfikująca stronę internetową. Dzięki niej użytkownicy mogą łatwo odnaleźć Waszą witrynę w Internecie, wpisując ją w przeglądarkę. Warto zaznaczyć, że bez domeny, dostęp do strony jest możliwy jedynie za pomocą adresu IP, co nie jest praktyczne ani zapamiętywalne.

Domena internetowa często przyrównywana jest do adresu domu czy firmy tak jak nazwa ulica i numer budynku. To dobre porównanie, gdyż gdybyśmy mieli wskazywać współrzędne geograficzne, dla wielu osób byłoby mocno utrudnione znaleźć to miejsce, co nie oznacza, że nie byłoby to możliwe. Tak jak z adresem IP. 

Czy nazwa domeny ma znaczenie?

Nazywanie Twojej firmy to jak nadawanie jej tożsamości. To również odnosi się do wyboru odpowiedniej nazwy domeny dla Twojej strony internetowej. Nazwa domeny ma ogromne znaczenie dla Twojej marki i biznesu. Warto zadbać o to, aby była unikalna, łatwa do zapamiętania i dobrze odzwierciedlała to, co oferujesz.

Jaki związek ma nazwa domeny i tożsamość firmy?

Gdy dokonujemy wyboru domeny dla naszej firmy, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Przede wszystkim nazwa domeny powinna być związana z nazwą naszej marki lub projektem. To pierwsza zasada, którą należy zachować. Nazwa domeny powinna być identyczna z nazwą naszej marki lub jak najbliższa oryginalnej formie. Nie warto dodawać zbędnych znaków czy modyfikować nazwy, ponieważ może to wprowadzić zamieszanie u potencjalnych klientów i zdezorientować ich co do naszej tożsamości.

Poniżej przyjrzymy się kilku praktycznym wskazówkom, w jaki sposób wybrać nazwę domeny internetowej dla naszej firmy czy marki. Warto przy tym zwrócić uwagę, że w tym konkretnym przypadku, kierujemy się adresem internetowym związanym bezpośrednio z firmą, jej wizerunkiem. Wspominamy o tym, gdyż w wielu przypadkach, np. biorąc pod uwagę SEO, skuteczniejsze i bardziej zwracające uwagę może być rejestrowanie adresów związanych bezpośrednio z branżą czy produktem i usługą, a niekonieczne z nazwą firmy. 

Jak wybrać nazwę domeny dla mojej firmy?

Krótko, prosto i łatwo do zapamiętania

Kluczowym aspektem jest długość i prostota nazwy domeny. Im krótsza i bardziej przewidywalna, tym lepiej. Zaleca się, aby nazwa domeny nie przekraczała 15 znaków. Unikajmy również skomplikowanych słów, łączników czy cyfr, które mogą utrudniać jej zapamiętanie. Dobra domena powinna być łatwa do napisania i wymówienia, co ułatwia potencjalnym klientom odwiedzenie naszej strony, a także przekazywanie adresu np. w drodze rozmowy telefonicznej czy spotkania biznesowego. 

Wybór rozszerzenia domeny

Rozszerzenie domeny, zwane TLD (Top-Level Domain), to ważny element wyboru. Najbardziej popularnym i rozpoznawalnym rozszerzeniem jest .COM, a w Polsce .PL. Dlaczego warto postawić na takie adresy? Ponieważ użytkownicy najczęściej wpisują „.com” lub “.pl”w pasku adresu przeglądarki domyślnie, co sprawia, że jest to bardziej intuicyjne dla nich. Dodatkowo .COM jest używane przez około 47% wszystkich stron internetowych, co potwierdza jego dominującą pozycję w Internecie, a firmy w Polsce .PL.

Nasza rekomendacja jest taka, że ​​kiedy tylko możesz, zarejestruj domenę .pl lub rozszerzenie terytorialne swojego miasta, np. .szczecin.pl. W przypadku, gdy są zajęte, zawsze możesz wypróbować inne rozszerzenia, jak np. .com.pl, .auto.pl czy zarejestrować domenę europejską .eu.

Domena regionalna dla lokalnych biznesów

Jeśli nasza firma ma skupiać się na lokalnym rynku, warto rozważyć wybór domeny regionalnej, czyli terytorialnej. Przykłady takich domen to oczywiście .PL dla Polski, .DE dla Niemiec, .FR dla Francji, itp. ale w Polsce możesz posługiwać się też typowymi dla naszego rynku domenami regionalnymi, jak, np. .szczecin.pl, .waw.pl czy .poznan.pl. 

Użycie domeny terytorialnej czy w naszym przypadku regionalnej, sygnalizuje wyszukiwarkom, że nasza oferta jest skierowana do konkretnego kraju i może poprawić wyniki w lokalnych wynikach wyszukiwania. Nie tylko. Jeśli nasz biznes zamyka się na rynku lokalnym, a domena .pl jest już zajęta, może okazać się, że bez problemu zarejestrujemy tę samą nazwę, ale z rozszerzeniem, np. miasta, w którym działamy. 

Zabezpieczenie nazwy firmy

Aby uniknąć późniejszych komplikacji i konfliktów, warto zabezpieczyć nazwę naszej firmy, rejestrując ją jako znak towarowy. Rejestracja znaku towarowego zapewnia prawną ochronę naszej marki i uniemożliwia innym korzystanie z naszej nazwy w celach nieuprawnionych. To szczególnie istotne, gdy nasza firma działa w określonym sektorze, w którym ochrona nazwy i tożsamości marki jest kluczowa.

Nie jest to warunek konieczny do prowadzenia firmy w Polsce, ale warto rozważyć taką opcję, jako dodatkowe zabezpieczenie, które pozwoli nam również egzekwować w wielu przypadkach prawo do zarządzania lub wykluczenia domen o tej samej nazwie, rejestrowanych przez inne podmioty.

Skalowalna nazwa

Wybór skalowalnej nazwy jest furtką do rozwoju firmy i działalności w Internecie. Jak to działa? Jeśli zdecydujesz się na użycie słów kluczowych w nazwie swojej domeny, skupiaj swojej domeny na jednym produkcie lub usłudze, ponieważ jeśli zdecydujesz się oferować więcej usług, nie będzie takiej możliwości lub będzie to wyglądało mało profesjonalnie. 

Pomyśl, że nazwa Twojej domeny musi definiować usługi, które oferujesz, ponieważ będziesz pracować w tej konkretnej niszy, ale nie powinna Cię ograniczać w przyszłości.

Generator nazw domen jako pomocnik

Jeśli masz trudności w wymyśleniu odpowiedniej nazwy domeny, warto skorzystać z generatora nazw domen. Te narzędzia są łatwe w użyciu i mogą dostarczyć Wam dziesiątki lub nawet setki sugestii, które będą dostępne do rejestracji. Możecie wprowadzić słowo kluczowe lub frazę związaną z Twoją branżą, a generator przedstawi Wam różnorodne propozycje, które mogą okazać się inspirujące.

W sieci Internet działa wiele generatorów, anglojęzycznych, ale także nakierowanych na polskie nazwy. Bardzo pomocny w tworzeniu adresów internetowych jest także słownik synonimów i wyrazów bliskoznacznych. Zwracamy uwagę, że takie generowanie nazwy, raczej nie będzie miało za wiele wspólnego z nazwą firmy, ale może pomóc w uruchomieniu dodatkowych projektów.

Rejestracja domeny i zaufany rejestrator

Kiedy już dokonaliśmy wyboru idealnej nazwy domeny, czas na rejestrację. Ważne jest, aby skorzystać z zaufanego i renomowanego rejestratora domen. Rejestrator jest odpowiedzialny za zarejestrowanie nazwy domeny na nasze nazwisko i zapewnić pełny dostęp do niej. Wybierając zaufaną firmę, unikniesz nieporozumień i problemów związanych z rejestracją i zarządzaniem domeną. Dlatego polecamy wybór najtańszego i doświadczonego partnera, jakim jest SEOHOST.

Czy długa nazwa domeny jest lepsza niż krótka?

Decydując się na długi lub krótki adres internetowy, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Długa nazwa domeny może dokładniej opisywać Twoją firmę lub działalność, ale może być trudniejsza do zapamiętania. Z drugiej strony, krótka nazwa może być łatwiejsza do zapamiętania, ale może wymagać bardziej kreatywnego myślenia w celu dopasowania jej do Twojej działalności.

Czym kierować się przy wyborze nazwy domeny - podsumowanie

Rejestracja domeny dla firmy lub działalności online jest bardzo ważna. Musisz to przemyśleć i ocenić wszystkie powyższe aspekty przed podjęciem ostatecznej decyzji. Nie spiesz się, ale jednocześnie nie obawiaj się pójść całkiem inną ścieżką wyboru, gdyż o Twojej pozycji w wynikach wyszukiwania oraz popularności, może finalnie zadecydować Twoja aktywność w Internecie, np. pozycjonowanie strony, wartościowe treści i aktywność w social media.

Pamiętaj jednak, że z biegiem czasu będzie Ci coraz trudniej zmienić nazwę swojej strony internetowej w przyszłości, jeśli z jakiegoś powodu będziesz żałować podjętej decyzji. Zmiana nazwy nie jest niemożliwa i istnieją metody, aby to zrobić, ale nie jest to zalecane, ponieważ cała dotychczasowa praca nad brandingiem i promocją zostałaby w dużej mierze utracona.

Podsumujmy więc, czym kierować się przy wyborze właściwej nazwy domeny dla Twojej firmy: 

 1. Unikalność
  Upewnij się, że nazwa domeny jest unikalna i nie jest już zajęta przez inną firmę lub osobę. Unikatowa nazwa pomoże wyróżnić Twoją firmę na tle konkurencji.
 2. Prostota i łatwość zapamiętywania
  wybierając nazwę domeny, postaw na prostotę i łatwość zapamiętywania. Unikaj skomplikowanych słów, znaków specjalnych lub zbyt długich fraz.
 3. Zgodność z marką
  sprawdź, czy nazwa domeny jest zgodna z Twoją marką lub nazwą firmy. Warto utrzymać spójność między nazwą domeny a resztą Twojej identyfikacji wizualnej.
 4. Unikatowe LSI Keywords
  dodaj do nazwy domeny unikatowe LSI Keywords (Latent Semantic Indexing), czyli słowa kluczowe powiązane z Twoją działalnością, które pomogą w pozycjonowaniu SEO.
 5. Rozszerzenie domeny
  wybierz odpowiednie rozszerzenie domeny (np. .com, .pl, .com.pl, .szczecin.pl) w zależności od swojej działalności i lokalizacji.

Zostaw komentarz

Podobne wpisy