Wybór nazwy domeny dla Twojego projektu strony internetowej to kluczowy element sukcesu w Internecie. Czy jednak nazwa domeny decyduje o powodzeniu projektu? Nazwa domeny może wpłynąć na pozycjonowanie Twojej strony w wyszukiwarkach, ale warto pamiętać, że inne czynniki, takie jak jakość treści, linkowanie, aktywność w mediach społecznościowych i reklama SEM, również odgrywają istotną rolę. Jeśli nie największą.  W tym artykule pokażemy Ci, jak wybrać odpowiednią nazwę domeny dla Twojego projektu, jakie znaczenie ma ona dla pozycjonowania, a także jakie kierunki warto rozważyć przy wyborze nazw domenowych dla różnych stron internetowych z różnymi celami.

W tym artykule:

Dlaczego wybór nazwy domeny jest ważny dla Twojego projektu?

Wybór nazwy domeny dla Twojego projektu strony internetowej online ma kluczowe znaczenie. Odpowiednio dobrana nazwa może pomóc Ci w budowaniu rozpoznawalności marki i przyciąganiu odpowiednich odbiorców. Domena, która odzwierciedla tematykę Twojej strony, może wpłynąć na jej pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania.

Jak wspomnieliśmy na początku, warto, abyś pamiętaj, że nazwa domeny to tylko jeden z wielu czynników wpływających na widoczność Twojej strony. Warto zadbać o jakość treści, linkowanie, aktywność w mediach społecznościowych i reklamę.

Czy nazwa domeny wpływa na pozycjonowanie?

Wybór odpowiedniej nazwy domeny może wpłynąć na pozycjonowanie Twojej strony w wyszukiwarkach, ale wg. różnych raportów, nie jest czynnikiem rankingowym. Jak to możliwe? 

Nazwa powinna być związana z tematyką Twojej strony i zawierać kluczowe słowa, które potencjalni użytkownicy wpisują w wyszukiwarce. Ważne jest, aby wpasować się z doborem fraz w nazwie, w tematykę strony. Domena z odpowiednimi słowami kluczowymi może zwiększyć szanse na wyświetlenie Twojej strony na wyższych pozycjach w wynikach wyszukiwania.

Z drugiej strony, domeny internetowe nastawione wyłącznie na konkretną frazę kluczową podaną w nazwie, mogą zostać potraktowane przez wyszukiwarki internetowe, jako witryny typu SPAM. 

Wpływ treści, linkowania, mediów społecznościowych i reklamy SEM

Choć nazwa domeny może mieć znaczenie, nie jest ważnym czynnikiem wpływającym na pozycjonowanie. 

Wartościowa treść. Jeśli zależy Ci na pozyskiwaniu naturalnego, organicznego ruchu, warto poświęcić uwagę jakości treści na stronie. Wartościowa i unikalna treść przyciąga użytkowników i zwiększa czas spędzony na stronie, co może pozytywnie wpływa na pozycjonowanie. Przede wszystkim otwiera drogę do pozycjonowania na wybrane frazy kluczowe, który to proces przyczyni się do uzyskania wysokich wyników.

Linkowanie to kolejny istotny czynnik. Posiadanie wartościowych linków prowadzących do Twojej strony może podnieść jej autorytet i poprawić pozycje w wynikach wyszukiwania.

Aktywność w mediach społecznościowych to doskonały sposób na budowanie zaangażowania i relacji z użytkownikami. Udostępniając wartościowe treści na mediach społecznościowych, możesz przyciągnąć większą uwagę i zdobyć więcej odwiedzin na stronie.

Reklama SEM (Search Engine Marketing) pozwala na promocję Twojej strony w wynikach płatnych wyszukiwarek. Daje to możliwość dotarcia do potencjalnych klientów, którzy szukają produktów lub usług związanych z Twoją branżą.

Czym kierować się przy wyborze nazw domenowych dla różnych stron internetowych?

Wybierając nazwy domenowych dla różnych stron internetowych, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Zamiast ograniczać się do nazwy firmy, warto skupić się na kluczowych elementach, które najlepiej reprezentują daną stronę czy projekt. 

 1. Branża lub tematyka
  Wybierz nazwę domeny, która odzwierciedla branżę, w której działa strona lub tematykę, którą ma reprezentować.
 2. Grupa odbiorców
  Zastanów się, do kogo kierujesz swoją stronę. Wybierz nazwę, która przyciągnie uwagę i zainteresowanie Twojej docelowej grupy odbiorców.
 3. Produkt lub usługa
  Jeśli Twoja strona promuje konkretny produkt lub usługę, warto uwzględnić je w nazwie domeny.
 4. Unikalność
  Postaraj się, aby nazwa domeny była unikalna i łatwa do zapamiętania. Unikaj używania skomplikowanych znaków czy liczb.
 5. Rozszerzenie domeny
  Wybierz odpowiednie rozszerzenie domeny (TLD) zależnie od rodzaju strony i jej celu. Popularnym wyborem dla stron ogólnych jest .com, ale dla stron lokalnych .pl może być lepszym wyborem.
 6. SEO i słowa kluczowe
  Pamiętaj o SEO. Możesz umieść w nazwie kluczowe słowa, które są ważne dla tematyki strony, ale powinieneś się na nich skoncentrować przede wszystkim, podczas tworzenia struktury i treści na stronie.
 7. Unikaj zbyt długich nazw
  Krótsze nazwy domen są łatwiejsze do zapamiętania i wpisywania. Pozwalają również na budowanie lepszej interakcji z użytkownikami, poprzez komunikację tego adresu, który może stanowić również nazwę używaną w różnego rodzaju serwisach, np. nazwy kont w mediach społecznościowych. 

Czy warto inwestować w używaną domenę?

Inwestycja w używaną domenę może mieć zarówno zalety, jak i wady. Starsza domena może mieć już historię, a co za tym idzie, autorytet w oczach wyszukiwarek. Jednak warto dokładnie zbadać tę domenę, aby upewnić się, że nie jest obciążona negatywnymi opiniami lub sankcjami ze strony wyszukiwarek. Jeśli stara domena pasuje do Twojego projektu i jest odpowiednia, może być wartościowym nabytkiem. Oczywiście nie można zapomnieć o sprawdzeniu, chociażby słów kluczowych, na jakie była pozycjonowania oraz adresów URL, jakimi dysponowała. Odtworzenie struktury, może być bardzo wartościowe dla całego projektu. 

Sprawdź historię domeny internetowej korzystając, np. z takich narzędzi:

 1. Użyj wyszukiwarki „site:” w Google. Jeśli nic nie zostanie znalezione, to dobry znak. Jeśli domena istniała wcześniej, została już usunięta z indeksu Google;
 2. Użyj Wayback Machine , aby cofnąć się w czasie i znaleźć zdalne wersje strony powiązanej z domeną;
 3. Sprawdź historię domeny w Whois, np. www.who.is czy www.dns.pl (dla domen .pl).

Co zrobić, jeśli wybrana domena jest zajęta?

Jeśli Twoja wymarzona domena jest już zajęta, nie rezygnuj od razu. Istnieją kreatywne sposoby na znalezienie alternatywnej nazwy. Możesz dodać przedrostek, przyrostek, zmienić porządek słów czy skorzystać z synonimów. Warto również sprawdzić różne rozszerzenia domen, aby znaleźć dostępne opcje.

Dostępność domeny sprawdzisz rejestrując ją w SEOHOST (bez finalizowania zakupu) na WHOIS lub DNS.pl. 

Sprawdź też w mediach społecznościowych samą nazwę, czy nie jest używana lub zbyt popularna. Używanie tej samej nazwy dla swojej witryny i mediów społecznościowych zbuduje Twoją markę i tożsamość. Twoi goście, obserwujący i klienci z łatwością Cię znajdą, gdziekolwiek się znajdują.

Czy warto inwestować w wiele domen dla różnych stron?

Inwestycja w wiele domen może być atrakcyjna, jeśli planujesz stworzyć kilka stron o różnych tematykach lub grupach odbiorców. Jednak warto to dokładnie przemyśleć, ponieważ zarządzanie wieloma domenami może być wymagające i kosztowne. Warto również pamiętać o unikalności nazw i unikaniu podobieństwa, aby nie wprowadzać zamieszania wśród użytkowników.

Pamiętaj, że posiadanie domeny internetowej pozwala również na tworzenie bezpłatnych subdomen w domenie głównej. To rozwiązanie, chociaż popularne, np. dla stron i sklepów wielojęzycznych czy wewnętrznych projektów, nie sprawdzi, gdy zechcesz prowadzić kilka niezależnych projektów, które być może nie mają mieć ze sobą żadnego związku, a kluczowym elementem łączącym je, będzie wzajemny wpływ na SEO i hostorię domeny głównej. 

Czy bezpłatna domena to dobry wybór?

W tym miejscu warto wiedzieć, że bardzo popularnym w ostatnim czasie trendem, jest reklamowanie przez firmy bezpłatnej domeny… technicznej. Czyli adresu dostarczanego przez operatora hostingu i zwykle z nim powiązanego, który stracimy, gdy tylko zechcemy zrezygnować z usługi lub przenieść zawartość do innego dostawcy. 

Z drugiej strony bezpłatne domeny, takie jak .wordpress.com czy .blogspot.com, mogą być dobrym rozwiązaniem na początek, ale niekoniecznie na dłuższą metę. Takie domeny często wyglądają mniej profesjonalnie i mogą ograniczać dostępne funkcje. Dlatego, jeśli planujesz serio podchodzić do swojego projektu, warto zainwestować w własną, płatną domenę.

Czy warto kupować domeny podobne do mojej głównej domeny?

Kupowanie domen podobnych do głównej domeny może pomóc w ochronie Twojej marki i zapobieganiu sytuacjom, w których inni mogliby próbować wykorzystać Twoją popularność. Możesz przekierować takie domeny na swoją główną stronę lub stworzyć na nich dodatkowe, związane z Twoim projektem, treści.

Interesującym rozwiązaniem powinno być dla Ciebie także zastrzeżenie nazwy, które otwiera większe możliwości do posługiwania się nią, ale też zapewnienie sobie spokoju, w przypadku, gdyby ktoś zechciał skorzystać na Twojej nazwie. 

Podsumowanie

Nazwa domeny może wpłynąć na pozycjonowanie strony, ale nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na jej widoczność. Warto zadbać o jakość treści, linkowanie, aktywność w mediach społecznościowych i reklamę, która w późniejszym czasie może skutecznie zwiększyć ruch lub pomóc na starcie. 

Przy wyborze nazw domenowych dla różnych stron, warto kierować się tematyką strony, grupą odbiorców oraz unikalnością nazw. Wybór odpowiedniej domeny to inwestycja w sukces Twojego projektu online, dlatego nie podejmuj pochopnych decyzji, ale też uwzględnij w tym wyborze to, czemu strona ma służyć i czy na pewno o jej sukcesie zadecyduje nazwa, czy oferowana usługa, produkt lub treść. 

Zostaw komentarz

Podobne wpisy