Ponad 82% stron internetowych B2B ładuje się szybciej niż 5 sekund. W jaki sposób uzyskać satysfakcjonujące wyniki związane z szybkością ładowania witryny? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak przyspieszyć stronę internetową w 7 prostych krokach!

szybkie-ladowanie-strony.jpg

W tym artykule:

Przyspieszenie strony internetowej – jak zacząć?

Pierwszym krokiem jest przeprowadzenie dokładnych pomiarów za pomocą narzędzia Google PageSpeed Insights. To narzędzie dostarcza wyników pochodzących z kompleksowej analizy wydajności witryny w kontekście zarówno wersji mobilnej, jak i desktopowej, identyfikując elementy wymagające poprawy. 

Dzięki szczegółowym sugestiom dotyczącym czasu ładowania, wydajności renderowania oraz optymalizacji obrazów, jesteś w stanie precyzyjnie zdiagnozować problematyczne obszary.

raport-wydajnosci-page-speed-insights.png

Zdj 1. Raport wydajności z narzędzia Google PageSpeed Insights.

Jak przyspieszyć stronę internetową w 7 krokach?

Kroki pozwalające przyspieszyć stronę internetową:

KROK 1: Włącz najnowszą wersję PHP

Włączenie najnowszej wersji PHP na Twoim serwerze jest jednym z najprostszych, a zarazem najefektywniejszych sposobów na przyspieszenie strony internetowej. Nowe wersje PHP oferują znaczące ulepszenia w zakresie wydajności i bezpieczeństwa, redukując czas potrzebny na przetwarzanie skryptów po stronie serwera.

weryfikacja-wersji-php.png

Zdj 2. Weryfikacja wersji PHP w WordPress.

KROK 2: Zaimplementuj protokół HTTP/2

Zaimplementowanie protokołu HTTP/2 znacząco przyspiesza ładowanie stron internetowych dzięki nowoczesnym mechanizmom optymalizacji. Protokół ten umożliwiający równoczesne przesyłanie wielu zapytań i odpowiedzi między klientem a serwerem, eliminuje ograniczenia wersji poprzedniej. Znacząco skraca tym samym czas ładowania zasobów. Ponadto, HTTP/2 wprowadza kompresję nagłówków i priorytetyzację zasobów, usprawniając przetwarzanie danych i redukując opóźnienia.

KROK 3: Zainwestuj w szybki hosting NVME

Wybór hostingu z dyskami NVMe stanowi kolejny krok w kierunku maksymalizacji prędkości strony. Dyski NVMe, wykorzystujące bezpośrednie połączenie przez interfejs PCI Express (PCIe), oferują znacznie wyższe prędkości odczytu i zapisu w porównaniu do tradycyjnych dysków SSD. Dzięki temu czas dostępu do danych jest znacznie skrócony, co przekłada się na szybsze ładowanie stron i aplikacji webowych.

Najszybszy hosting SSD NVME znajdziesz w ofercie SeoHost. Proponujemy rozwiązania na każdą kieszeń, zaczynające się już od 67 zł netto rocznie. Serwery są dostępne od 2 GB przestrzeni dyskowej, aż do 50 GB z nielimitowanym transferem w każdym pakiecie.

Zachęcamy również do wypróbowania serwerów dedykowanych z podstawową przepustowością sieci od 500 Mbit/s, pamięcią RAM na poziomie 16 GB oraz dyskiem 2 × 480 GB SSD Intel.

serwery-dedykowane-seohost-przykladowy-cennik.jpg

Zdj 3. Propozycja serwerów dedykowanych od SeoHost. Źródło: www.seohost.pl/serwery-dedykowane

KROK 4: Popraw wskaźniki Core Web Vitals

Poprawa wskaźników Core Web Vitals jest niezbędna pod kątem podniesienia szybkości i responsywności Twojej strony. Wskaźniki, obejmujące Largest Contentful Paint (LCP), First Input Delay (FID) oraz Cumulative Layout Shift (CLS), odnoszą się do wrażeń użytkownika związanych z ładowaniem, interaktywnością i stabilnością wizualną. 

wytyczne-dotyczace-ladowania-sie-kluczowych-wskaznikow-core-web-vitals.png

Zdj 4. Wytyczne dot. ładowania się kluczowych wskaźników Core Web Vitals. Źródło: support.google.com/webmasters/answer/9205520?hl=en

KROK 5: Zminimalizuj HTML, CSS i JS

Usunięcie zbędnych znaków obejmujących spacje i komentarze oraz skrócenie nazw zmiennych i funkcji, bez wpływu na funkcjonalność kodu, znacząco zmniejsza jego objętość. To z kolei pozwala na szybsze przesyłanie, analizę oraz wygenerowanie kodu przez przeglądarki. Rozmiar zasobów może także zredukować używanie narzędzi do minifikacji oraz agregacji plików. Przełoży się to na krótsze czasy ładowania.

KROK 6: Sieć CDN

Implementacja sieci dostarczania treści (CDN) pozwala na szybkie dostarczanie zasobów strony z serwera znajdującego się najbliżej geograficznie użytkownika. Dzięki temu, zamiast polegać na jednym serwerze lokalizowanym w jednym miejscu, zawartość strony jest replikowana i rozprowadzana w wielu lokalizacjach na świecie. Przekłada się to na znaczącą poprawę doświadczeń użytkowników. 

KROK 7: Wyłącz trackbacki i pingbacki

Wyłączenie trackbacków i pingbacków na Twojej stronie może również przyczynić się do jej szybszego działania. Funkcje tego typu będą użyteczne w promowaniu międzyblogowej komunikacji, natomiast często są wykorzystywane przez spamerów i mogą obciążać serwer, spowalniając działanie strony.

Długie ładowanie stron internetowych – konsekwencje

Długie ładowanie stron internetowych może prowadzić do szeregu negatywnych konsekwencji, które mają bezpośredni wpływ na sukces Twojej witryny w internecie, m.in.:

 1. Wzrost wskaźnika odrzuceń
  – użytkownicy rezygnują z dalszego przeglądania strony, jeśli ładowanie trwa zbyt długo (maksymalizuje to wskaźnik odrzuceń);
 2. Obniżenie konwersji
  – wolne ładowanie stron może zniechęcać użytkowników do dokonywania zakupów lub wykonania innych pożądanych działań (wiąże się to ze spadkiem konwersji);
 3. Słabsze pozycjonowanie w wyszukiwarkach
  – Google i inne wyszukiwarki uwzględniają szybkość ładowania stron (page speed) jako jeden z 200 czynników rankingowych (w konsekwencji, im wolniejszy jest Twój serwis, tym niższe pozycje w wynikach SERP może osiągnąć, chociaż nie stanowi to reguły);
 4. Negatywny wpływ na wizerunek marki
  – strony, które ładują się wolno, mogą być postrzegane jako mniej profesjonalne i niegodne zaufania;
 5. Zwiększone koszty utrzymania
  – opóźnienia w ładowaniu wymagają dodatkowych inwestycji w optymalizację i infrastrukturę serwerową (podnosi to ogólne koszty utrzymania strony internetowej);
 6. Utrata dochodów
  – każda sekunda opóźnienia może prowadzić do spadku dochodów, szczególnie w przypadku sklepów internetowych, gdzie szybkość ładowania bezpośrednio wpływa na decyzje zakupowe użytkowników.

Długie ładowanie stron internetowych może być przeszłością. Wystarczy, że zainwestujesz w profesjonalny hosting SEO dostosowany pod kątem najnowszych standardów wyszukiwarek oraz UX (ang. User Experience). W razie pytań zachęcamy do kontaktu mailowego.

Jak przyspieszyć stronę internetową? FAQ

Jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat przyspieszania stron internetowych?

Dlaczego szybkość ładowania strony jest ważna?

Szybkość ładowania strony ma istotne znaczenie pod kątem zapewnienia pozytywnego doświadczenia użytkownika. Witryny, które ładują się szybko, zwiększają zadowolenie odwiedzających, co bezpośrednio przekłada się na niższy wskaźnik odrzuceń i wyższe wskaźniki konwersji. Ponadto wyszukiwarki traktują szybkość ładowania jako jeden z czynników rankingowych. Oznacza to, że szybsze strony mogą osiągać lepsze pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania.

Jak mogę zmierzyć szybkość ładowania mojej strony?

Do zmierzenia szybkości ładowania strony wykorzystaj narzędzia typu Google PageSpeed Insights, GTmetrix lub WebPageTest. Analizują one różne aspekty wydajności witryny, w tym czas ładowania, i dostarczają szczegółowych rekomendacji dotyczących optymalizacji.

Jakie są najważniejsze czynniki wpływające na szybkość strony?

Wśród najważniejszych czynników wpływających na szybkość strony wymienia się rozmiar i format obrazów, zbyt dużą ilość zasobów JavaScript i CSS, brak kompresji treści oraz wolne czasy odpowiedzi serwera.

Czy użycie sieci CDN wpływa na szybkość ładowania strony?

Implementacja sieci dostarczania treści (CDN) może znacząco przyspieszyć ładowanie strony internetowej. CDN przechowuje kopię Twoich statycznych zasobów (w tym obrazy, arkusze stylów i skrypty JavaScript), na wielu serwerach rozlokowanych na całym świecie. Dzięki temu użytkownicy ładują zawartość z serwera znajdującego się najbliżej ich lokalizacji (zmniejsza to opóźnienia i przyspiesza dostęp do treści).

Zostaw komentarz

Podobne wpisy