71% kliknięć w Google oscyluje wokół pierwszej strony wyników wyszukiwania. Decydując się na niewłaściwy wirtualny serwer, masz zdecydowanie mniejsze szanse, aby uzyskać czołowe pozycje w wyszukiwarkach – głównie ze względu na wydajność. Jeżeli zależy Ci na wypracowaniu zdecydowanej przewagi konkurencyjnej, postaw na hostingi najwyższej klasy. Zdecyduj, co będzie lepsze – serwer VPS czy hosting współdzielony?

cyfrowe-rozwiazania-chmurowe-na-futurystycznym-tle.jpg

W tym artykule:

VPS a współdzielony serwer wirtualny – podobieństwa i różnice

Podobieństwa:

 1. Obsługa techniczna
  – zarówno w przypadku hostingu VPS, jak i współdzielonego, dostawcy usług gwarantują kompleksowe wsparcie techniczne, pomagające w rozwiązywaniu problemów oraz w konfiguracji serwera;
 2. Możliwości skalowania
  – obie formy hostingu pozwalają na pewien stopień skalowania, choć w różnym zakresie, umożliwiając dostosowanie zasobów do zmieniających się potrzeb strony internetowej.

Elementy różniące hosting VPS i współdzielony:

 1. Zasoby serwerowe
  – hosting VPS zapewnia dedykowane zasoby, m.in. procesor, pamięć RAM i przestrzeń dyskowa, natomiast hosting współdzielony polega na dzieleniu tych zasobów z innymi użytkownikami na serwerze;
 2. Kontrola i dostosowywanie konfiguracji
  – VPS oferuje większą elastyczność i kontrolę nad środowiskiem serwera, umożliwiając instalację specyficznych aplikacji i konfiguracji (jest to dosyć mocno ograniczone w przypadku hostingu współdzielonego);
 3. Cena
  – hosting VPS okazuje się zazwyczaj droższy niż współdzielony z uwagi na wyższy poziom zasobów i kontrolę (jest on kierowany do projektów wymagających indywidualnych zasobów i konfiguracji).

przyklad-oferty-hosting-wspoldzielony-seohost.png

Zdj 1. Przykład oferty na hosting współdzielony. Źródło: www.seohost.pl/najszybszy-hosting-ssd-nvme

Kiedy warto wybrać serwer VPS?

Decyzja o wyborze serwera VPS powinna być podyktowana specyficznymi potrzebami Twojej strony internetowej lub aplikacji. Jeśli projekt wymaga większej mocy obliczeniowej, dedykowanych zasobów oraz wysokiego poziomu personalizacji i kontroli nad środowiskiem serwerowym, VPS jest zdecydowanie odpowiednim wyborem. 

Ta opcja hostingowa okaże się idealna, gdy Twoja strona przekracza ograniczenia planów współdzielonych, np. z powodu wzrostu ruchu lub konieczności uruchomienia specjalistycznych aplikacji, które nie są wspierane na platformach współdzielonych. 

Serwer VPS oferuje lepszą izolację i bezpieczeństwo, dzięki czemu masz pewność, że działania innych użytkowników oraz ewentualne ataki hackerskie nie wpłyną negatywnie na działanie Twojej strony. Dodatkowo elastyczność w konfiguracji serwera ułatwia optymalizację środowiska pod konkretne potrzeby (jest to ważne w zakresie zapewnienia wysokiej wydajności i stabilności). 

Wybierając VPS, zyskujesz także możliwość skalowania zasobów w miarę rozwoju projektu.

serwery-vps-od-seohost.png

Zdj 2. Propozycja serwerów VPS od SeoHost. Źródło: www.seohost.pl/vps

Kto powinien zdecydować się na wirtualny serwer VPS?

Organizacje, dla których wirtualny serwer VPS jest dobrym rozwiązaniem:

 1. Firmy e-commerce
  – wymagające stabilnej i wydajnej platformy do obsługi dużego ruchu (ponad 1 000 odwiedzających miesięcznie) oraz transakcji online;
 2. Start-upy technologiczne
  – potrzebujące elastyczności w zarządzaniu zasobami i szybkiego skalowania w miarę wzrostu;
 3. Aplikacje SaaS
  – dla których niezbędna jest wysoka dostępność, bezpieczeństwo danych i możliwość personalizacji środowiska serwerowego;
 4. Firmy posiadające aplikacje wymagające specjalistycznej konfiguracji serwera
  – niemożliwej do realizacji w środowisku hostingu współdzielonego;
 5. Strony z wysokim ruchem
  – przekraczające możliwości i zasoby hostingu współdzielonego, potrzebujące gwarantowanych zasobów do płynnego działania;
 6. Projektanci i twórcy gier online
  – dla których kluczowe jest minimalne opóźnienie, wysoka przepustowość i możliwość szybkiego dostosowania zasobów pod konkretne wymagania gry;
 7. Edukacja i nauka
  – instytucje wymagające środowiska do hostingu aplikacji edukacyjnych, baz danych badawczych oraz innych zasobów cyfrowych, zapewniających dostępność i ochronę danych.

Jaką ofertę serwerową wybrać?

Zachęcamy do wyboru oferty serwerowej od SeoHost. Tanie serwery wirtualne VPS zaczynają się u nas od 40 zł netto miesięcznie. Wraz z wyskalowaniem Twojej firmy oferujemy zmianę serwera – aż do 16 GB RAM, 8vCPU i 500 GB przestrzeni dyskowej za 350 zł netto miesięcznie. Możesz również zdecydować się na typowy hosting SEO (np. do serwisów bazujących na CMS WordPress czy też Joomla) lub najszybszy hosting NVMe.

Serwer VPS a hosting współdzielony – FAQ

Jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat serwera VPS a hostingu współdzielonego?

Czym różni się serwer VPS od hostingu współdzielonego?

Serwer VPS (ang. Virtual Private Server) oferuje dedykowane zasoby, np. procesor, pamięć RAM i przestrzeń dyskowa, które nie są dzielone z innymi użytkownikami. Pozwala to na większą kontrolę, wydajność i elastyczność. Hosting współdzielony polega na dzieleniu zasobów serwera między wieloma użytkownikami.

Kiedy warto rozważyć przejście z hostingu współdzielonego na VPS?

Przejście na VPS jest zalecane, gdy Twoja strona zaczyna doświadczać wzrostu ruchu, który przekracza możliwości hostingu współdzielonego, lub gdy potrzebujesz większej kontroli nad środowiskiem serwerowym (zazwyczaj od 1 000 użytkowników miesięcznie). VPS może również zapewnić niezbędne zasoby i stabilność w momencie, gdy Twoja strona wymaga specjalistycznych konfiguracji serwera.

Czy serwer VPS jest trudniejszy w zarządzaniu niż hosting współdzielony?

Zarządzanie serwerem VPS może być bardziej skomplikowane niż hostingiem współdzielonym, ze względu na większą kontrolę i elastyczność. Wymaga to podstawowej wiedzy o systemach operacyjnych serwera i zarządzaniu siecią. Jednak wielu dostawców oferuje opcje VPS, które obejmują wsparcie techniczne i pomoc w konfiguracji, minimalizując potrzebę zaawansowanej wiedzy technicznej.

Jakie są główne zalety serwera VPS w porównaniu do hostingu współdzielonego?

Główne zalety serwera VPS to większa wydajność, dedykowane zasoby i lepsza izolacja, co przekłada się na szybsze ładowanie strony i większą stabilność. VPS oferuje również większą elastyczność w konfiguracji serwera, umożliwiając instalację specyficznych aplikacji i oprogramowania, które mogą być ograniczone na hostingu współdzielonym. Warto również wspomnieć, iż lepsza kontrola nad środowiskiem serwerowym znacząco zwiększa bezpieczeństwo.

Zostaw komentarz

Podobne wpisy