Pojęcie taniej domeny internetowej, a przez to również taniego odnowienia domeny czy jej rejestracji, może być mylące dla użytkowników, którzy poszukują sprawdzonego dostawcy usług, jednocześnie, którzy chcą oszczędzić na utrzymaniu domen. Tania domena internetowa jest dokładnie takim samym adresem, jak każdy inny, ale zdarzają się wyjątki, np. w postaci darmowych domen internetowych. Czy korzystanie z taniej domeny jest bezpieczne?

W tym artykule: 

Czy warto korzystać z darmowej domeny?

Kiedy decydujesz się na posiadanie własnej nazwy internetowej, adresu domeny, zastanawiasz się najpewniej ile będzie to kosztowało i czym kierować się przy wyborze właściwego adresu. Informacje na ten i wiele podobnych tematów znajdziesz na naszym blogu. W tym artykule skoncentrujemy się na wyjaśnieniu czym są tanie domeny internetowe, czy warto korzystać z darmowych domen oraz jakie tanie domeny internetowe wybierać. 

Korzystając z oferty SEOHOST masz możliwość zarejestrowanie praktycznie dowolnej domeny, nazwy z wybranym rozszerzeniem, o ile jest ona dostępna do rejestracji. Czyli nie jest zajęta przez innego użytkownika. Są to płatne domeny, które opłacasz w chwili składania zamówienia i które możesz przedłużyć po roku na kolejne lata. 

Rejestracja domen internetowych nie jest droga. To zwykle od kilku do kilkudziesięciu złotych za rok abonamentowy, po czym następuje ich odnowienie. Cena odnowienia domeny może być i zwykle jest wyższa od ceny rejestracji, co wynika z warunków jakie oferują rejestry domen i ich operatorzy. 

Na rynku istnieją również darmowe domeny internetowe, rozszerzenia, które zostały udostępnione za darmo, np. tk, .ga, .ml, .cf i .gq. 

Darmowe domeny to również domeny, które są używane wraz z darmową pocztą e-mail, np. pocztą Gmail, Onet Poczta czy Poczta WP.

Jaki zagrożenia mogą wiązać się z używaniem taniej domeny?

O ile korzystanie z płatnych domen zwykle nie ma żadnych negatywnych skutków (za wyjątkiem sytuacji, gdy wybierzemy nieodpowiedniego dostawcę usługi i nasza domena nie będzie dostępna online), to korzystanie z darmowych domen internetowych niesie za sobą różne skutki. Możesz mieć ograniczone możliwości konfiguracji domeny, adres domeny, jej rozszerzenie, może być traktowane jako potencjalny adres spamujący lub mogą pojawić się poważne dodatkowe koszty, aby utrzymać domenę w kolejnych latach czy uzyskać możliwość jej pełnej konfiguracji.

Usługodawcy darmowej poczty udostępniają użytkownikom możliwość utworzenia kont e-mail w jednym z dostępnych adresów (rozszerzeń), tym samym zmniejszając unikalność adresu oraz jego wiarygodność w sieci Internet. W tym przypadku nasza poczta może być częściej postrzegana jako spam, nawet w codziennej komunikacji, a używanie darmowego adresu, np. na firmowej stronie, może być traktowane jako próba podszycia się lub po prostu, jako mało wiarygodny i bezpieczny adres, aby np. przesyłać wrażliwe dane. 

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku tanich domen internetowych, które nie są udostępniane za darmo (co jest logiczne), ale które możesz zarejestrować niewielkim kosztem np. w SEOHOST. 

Korzystanie z tanich domen nie wiąże się zwykle z większymi wadami, ale jeśli pojawiają się, dotyczą one przeważnie reputacji rejestratorów domen. Wybierając zaufanego dostawcę, zwiększamy szanse na otrzymanie dobrej jakości domeny, przede wszystkim przez wgląd w zaplecze techniczne serwerów DNS, aktywności domeny i dostępności online oraz prostego panelu zarządzania domeną. Rejestratorzy o ugruntowanej pozycji na rynku, jak SEOHOST, oferują szeroki wybór domen w różnych cenach, co daje większe możliwości wyboru.

Należy zwrócić uwagę również na warunki odnowienia domeny. Często tanie domeny są dostępne w niskiej cenie tylko na pierwszy rok, a następnie koszty odnowienia mogą znacznie wzrosnąć. Warto sprawdzić, jakie będą koszty odnowienia przed dokonaniem zakupu, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w przyszłości.

Jeśli rozważasz zakup taniej domeny internetowej w SEOHOST, z pewnością zainteresuje Cię fakt, że w porównaniu do wielu rejestratorów, nasza oferta odnowienia domeny jest wyjątkowo atrakcyjna cenowo, przy zachowaniu najwyższej jakości świadczonej usługi. W praktyce oznacza to, że utrzymanie domeny przez 2 i więcej lat, będzie dla Twojego budżetu najmniejszym obciążeniem, w porównaniu do wielu innych firm, które oferują te same usługi w zawyżonych cenach, jednocześnie generując dodatkowe, zbędne koszty ich właścicielom. 

Jakie tanie domeny są wiarygodne?

Mając na uwadze bezpieczeństwo i jakość, warto zwrócić uwagę na kilka tanich domen, które są uznawane za godne zaufania.

Jedną z popularnych opcji jest rozszerzenie .com, które, mimo że nie zawsze jest najtańsze, to ma ugruntowaną pozycję na rynku i jest uznawane za wiarygodne.  Jeśli zależy Ci na międzynarodowej widoczności i rozpoznawalności, .com może być dobrym wyborem. Przyjrzyj się także domenie .eu, która każdego roku zyskuje coraz większe zainteresowanie, ze względu na swój europejski charakter, skierowany do przedsiębiorstw działających w Polsce i na rynku europejskim. Tanie domeny .com i równie tanie domeny .eu, to znakomity wybór dla większych projektów i długofalowych planów rozwoju Twojej firmy i budowania jej obecności w sieci Internet.

Innym rozszerzeniem wartym uwagi jest oczywiście tania domena .pl, które jest bardziej skierowane do polskiego rynku i polskich użytkowników. Jeśli prowadzisz działalność w Polsce i chcesz zdobyć zaufanie polskich użytkowników, .pl może być odpowiednim wyborem. Rejestracja domeny .pl i jej odnowienie są stosunkowo tanie, ale jej znaczenie dla polskich użytkowników jest ogromne i pomimo swojej niskiej ceny, dostarczy Twojej firmie solidny fundament do budowania obecności online. 

Komentarze (1)

Zostaw komentarz

Podobne wpisy