Zakładając stronę internetową, bloga czy kanał w mediach społecznościowych, zależy nam na atrakcyjnym i profesjonalnym wyglądzie naszych treści. Wizualna strona jest niezwykle istotna, gdyż dobrze dobrany obraz może przyciągnąć uwagę i zainteresowanie odbiorcy. Nie każdy jednak dysponuje czasem, sprzętem czy umiejętnościami, by stworzyć samodzielnie wysokiej jakości fotografie. 

W tym artykule: 

Na szczęście, dla tych, którzy nie chcą lub nie mogą tworzyć własnych zdjęć, istnieją bazy stockowe, oferujące darmowe zdjęcia na stronę. Jak jednak korzystać z nich w sposób legalny i bezpieczny?

Prawa autorskie – podstawowe informacje

Przeglądając różne strony internetowe, możemy natknąć się na wiele atrakcyjnych graficznie obrazów, które chcielibyśmy wykorzystać na naszej stronie. Należy jednak pamiętać, że większość z nich jest chroniona prawem autorskim. Korzystanie z cudzych zdjęć bez zgody autora jest nielegalne i może skutkować konsekwencjami prawnymi.

Istnieją jednak obrazy, które możemy wykorzystać za darmo, dzięki specjalnym licencjom, takim jak Creative Commons. Creative Commons to zestaw licencji, które pozwalają twórcom na udostępnienie swojego dzieła innym pod pewnymi warunkami. Przykładowo, licencja Creative Commons Zero (CC0) pozwala na dowolne wykorzystanie zdjęcia, także w celach komercyjnych, bez konieczności podpisywania autora.

Rodzaje licencji CC

Aby korzystać z darmowych obrazów bez obawy o naruszenie praw autorskich, najlepiej szukać tych, które są objęte licencją CC0, czyli należą do domeny publicznej. Istnieją różne rodzaje licencji Creative Commons, które określają zakres dozwolonego użytkowania obrazów. 

 1. Licencja CC BY
  pozwala na szerokie wykorzystanie i modyfikację obrazów pod warunkiem podania autora, 
 2. CC BY-NC
  ogranicza ich użycie do celów niekomercyjnych, 
 3. CC BY-ND
  zabrania modyfikacji, ale pozwala na komercyjne wykorzystanie,
 4. CC BY-NC-ND
  to najbardziej restrykcyjna opcja, która nie pozwala na komercyjne użycie ani modyfikacje, zawsze wymagając podania autora.

Jak znaleźć darmowe zdjęcia na stronę?

W Internecie znajdziemy wiele stron oferujących darmowe zdjęcia do pobrania. Przedstawiamy listę 10 najpopularniejszych:

 1. Pixabay
  – to jeden z najpopularniejszych stocków, zawierający ponad 1,7 miliona zdjęć, ilustracji, wektorów i filmów wideo. Zdjęcia są dostępne na licencji Creative Commons Zero, co oznacza, że możemy z nich korzystać w dowolny sposób, także komercyjnie.
 2. Unsplash
  – oferuje duże, wysokiej jakości zdjęcia, przede wszystkim z kategorii natura i krajobrazy. Serwis udostępnia zdjęcia na własnej licencji, która działa podobnie do CC0.
 3. Pexels
  – to wyszukiwarka darmowych zdjęć, które możemy pobrać jednym kliknięciem. Zdjęcia nie wyglądają jak typowe stocki, co jest dużym plusem tego serwisu.
 4. Gratisography
  – to miejsce dla osób poszukujących nietypowych zdjęć. Serwis oferuje darmowe obrazy w wysokiej rozdzielczości, gotowe do pobrania.
 5. Pixinio
  – serwis podobny w stylu i nawigacji do Pixabay, oferuje dziesiątki tysięcy zdjęć na CC0 oraz z domeny publicznej.
 6. Magdalaine – zawiera zdjęcia w wysokiej rozdzielczości, które są uporządkowane kolorystycznie i dokładnie otagowane.
 7. StockSnap.io – oferuje 30 tysięcy starannie dobranych zdjęć, które mogą posłużyć do tworzenia reklam i ilustracji w mediach społecznościowych.
 8. Libreshot – zawiera tysiące świetnych zdjęć jednego autora (Martina Vorela).
 9. Kaboompics – to polski projekt, oferujący piękne, profesjonalne zdjęcia, które można pobrać za darmo.
 10. Stockpic – tradycyjna, anglojęzyczna baza oferująca możliwość wyszukiwania po kategoriach i słowach kluczowych.

Wykorzystując powyższe strony, warto pamiętać o kilku zasadach:

 1. Zawsze sprawdź licencję danego zdjęcia
  – większość zdjęć na wymienionych stronach jest dostępna na licencji CC0, ale zdarzają się wyjątki.
 2. Pamiętaj, że nawet jeśli zdjęcie jest dostępne na licencji CC0,
  to nie oznacza, że możemy je modyfikować w dowolny sposób. Na przykład, nie możemy dodawać do zdjęcia elementów naruszających prawa innych osób (np. logo firmy).
 3. Pamiętaj o podpisaniu autora zdjęcia
  – nawet jeśli licencja tego nie wymaga, to jest to po prostu miłe i fair wobec twórcy.

Wykorzystując darmowe zdjęcia na stronę, możemy stworzyć atrakcyjny i profesjonalny wygląd naszej strony czy profilu w mediach społecznościowych. Pamiętajmy jednak o przestrzeganiu praw autorskich i szanowaniu pracy twórców.

Darmowe zdjęcia do użycia na stronie WWW

Darmowe zdjęcia dostępne w bazach stockowych, takich jak Pixabay czy Unsplash, są cennym zasobem dla twórców internetowych, pozwalającym na uatrakcyjnienie wizualne stron internetowych i mediów społecznościowych bez naruszania praw autorskich. 

Licencje typu Creative Commons, szczególnie CC0, umożliwiają szerokie wykorzystanie zdjęć bez konieczności przypisywania autorstwa. Ważne jest jednak, aby każdorazowo weryfikować licencje i pamiętać o etyce, podpisując zdjęcia tam, gdzie jest to możliwe i kiedy wykorzystanie obejmuje modyfikacje, które mogą wpłynąć na prawa innych osób.

Zostaw komentarz

Podobne wpisy