Tania domena .pl lub .com znajduje się w ofercie niemal każdego hostingodawcy. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, iż w większości przypadków niska cena obowiązuje wyłącznie przez pierwszy rok. Kluczem do sukcesu jest znalezienie dostawcy rozwiązań, który proponuje tanie domeny przez cały okres trwania umowy. Przeczytaj ten wpis i dowiedz się, od czego zależy cena tanich domen! Zachęcamy do lektury.

grafika-przetwarzanie-w-chmurze.jpg

Od czego zależy cena tanich domen? Rynek wtórny i pierwotny!

To, ile kosztuje tania domena z pocztą oraz hostingiem na rynku wtórnym zależy od kilku istotnych aspektów, a mianowicie:

 1. Popyt na nazwę domeny
  – im większe zainteresowanie daną nazwą, tym wyższa jej cena (popularne słowa lub frazy często mają wyższą wartość rynkową w przypadku rozwiązań wtórnych);
 2. Rozszerzenie domeny
  – różne końcówki (.com, .org, czy .net), mają różne stawki (ogólnie rzecz biorąc, .com jest zazwyczaj droższe ze względu na swoją popularność);
 3. Długość i prostota nazwy
  – krótsze nazwy są łatwiejsze do zapamiętania i bardziej pożądane, co przekłada się na wyższe ceny w przypadku rynku wtórnego (długie lub skomplikowane nazwy zazwyczaj kosztują mniej);
 4. Potencjał komercyjny
  – domeny z dużym potencjałem do wykorzystania w biznesie, na przykład te zawierające popularne słowa kluczowe, są zazwyczaj wyceniane wyżej;

Jeżeli chodzi o rynek wtórny, domeny, które są już zarejestrowane, ale wystawione na sprzedaż przez obecnych właścicieli, mają różne ceny, zależne od ich wartości i historycznego znaczenia.

W przypadku rynku pierwotnego znaczenie ma wyłącznie cennik rejestratora. Biorąc natomiast pod uwagę obecne trendy, najtańsze są domeny .pl oraz .com.pl. Następnie mamy domeny .eu, .com oraz .net.

Wybierając SEOHOST zaoszczędzisz nawet 59.80% na utrzymaniu każdej domeny w stosunku do cennika proponowanego przez konkurencję.

cennik-domen-seohost.png

Zdj 1. Cennik domen SEOHOST obejmujący rejestrację oraz odnowienie. Źródło: www.seohost.pl/domeny

Wybór odpowiedniej domeny (i hostingu) to inwestycja w Twoją obecność w internecie.

Ile kosztuje utrzymanie taniej domeny?

Tania domena .pl kosztuje 9.87 zł za rejestrację, natomiast w przypadku odnowienia musisz zapłacić 56 zł – dotyczy to oferty SEOHOST. Z kolei tania domena i hosting SEO w tym przypadku okazuje się również bardzo opłacalna, ponieważ za hosting trzeba dopłacić jedynie 40 zł miesięcznie za pakiet SEO NVMe 32 zawierający nielimitowaną liczbę domen oraz 1 GB SSD NVMe.

Warto również wspomnieć, iż w SEOHOST tania domena z pocztą występuje w pakiecie. Nie musisz dopłacać za nią ani złotówki. Jedyne koszty, jakie ponosisz, to opłata za domenę (w zakresie kilkudziesięciu złotych rocznie) oraz opłata za hosting (już od 40 zł miesięcznie).

koszty-hostingu-seohost.png

Zdj 2. Koszty hostingu w SEOHOST. Źródło: www.seohost.pl/hosting-seo

Czy tanią domenę można odsprzedać?

Odsprzedaż taniej domeny jest jak najbardziej możliwa i może stanowić interesującą okazję biznesową. Na wartość domeny na rynku wtórnym wpływają różne czynniki, m.in.:

 1. popularność słów kluczowych w nazwie, 
 2. łatwość zapamiętania, 
 3. a także ogólny popyt.

Proces sprzedaży domeny wymaga przestrzegania zasad ustanowionych przez rejestratora oraz przepisów prawa dotyczących praw własności intelektualnej. Przed sprzedażą, upewnij się, że masz pełne prawa do domeny i że nie została ona obciążona żadnymi ograniczeniami czy zobowiązaniami.

Proces sprzedaży może obejmować negocjacje bezpośrednie z zainteresowanymi stronami lub skorzystanie z platform specjalizujących się w sprzedaży domen. Czasami, sprzedaż domeny wymaga także usług pośrednika, przyciągając za sobą dodatkowe opłaty.

Sprzedaż domeny może być również okazją do osiągnięcia znaczącego zysku, zwłaszcza jeśli nabyłeś ją wcześniej za niską cenę, a z czasem zyskała na wartości. Jednak pamiętaj, że sukces w tym obszarze wymaga zarówno intuicji biznesowej, jak i zrozumienia rynku domen.

najwyzsze-ceny-kupionych-domen-w-ostatnich-latach.png

Zdj 3. Najwyższe ceny kupionych domen w ostatnich latach. Źródło: www.rynekdomen.pl/2022/najwyzsze-sprzedaze-lipca-2022-r/

Serwisy, na których można odsprzedać domenę, to między innymi:

 1. Sedo;
 2. Flippa;
 3. Afternic;
 4. GoDaddy Auctions;
 5. Namecheap Marketplace;
 6. eBay;
 7. DomainNameSales.

Podsumowanie

Tania domena .com lub .pl może być rzeczywiście trafnym rozwiązaniem. Kwestia wyboru właściwego rejestratora, który oferuje nie tylko w rejestrację w okazyjnej cenie, ale także przedłużenie "życia" domeny na kolejne lata.

Jeżeli interesuje Cię tania domena i hosting – wybierz SEOHOST, ofertę lidera profesjonalnych rozwiązań biznesowych w przystępnych kryteriach cenowych przez cały okres trwania współpracy (a nie tylko przez pierwszy rok). 

W razie pytań pozostajemy dyspozycyjni mailowo (bok@seohost.pl)  oraz na czacie. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty.

Od czego zależy cena tanich domen? FAQ

Jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat tanich domen?

1. Dlaczego ceny domen się różnią?

Cena domeny zależy od dwóch głównych czynników: popularność i prostota nazwy – sprawia to, że niektóre słowa lub frazy są bardziej pożądane. Konkretne rozszerzenia domen, na przykład .com czy .org, mają różne stawki ze względu na popyt i dostępność. Na cenę domeny wpływa także jej wartość biznesowa (jednak wiąże się to wyłącznie z rynkiem wtórnym).

2. Czy tanie domeny zawsze są najlepszym wyborem?

Tania domena jest korzystnym finansowo rozwiązaniem. Zanim jednak podejmiesz finalną decyzję, rozważ, czy dana nazwa jest łatwa do zapamiętania i czy odzwierciedla charakter Twojej działalności poprzez końcówkę (przykładowo: .com, .biz czy też .net). Domena powinna również być atrakcyjna dla Twojej grupy docelowej.

3. Jakie są ukryte koszty posiadania domeny?

Oprócz początkowej opłaty rejestracyjnej istnieją roczne opłaty za odnowienie. Dodatkowe koszty obejmują dodatkowo wdrożenie certyfikatu SSL (tzw. szyfrowanie HTTPS), ochronę prywatności klientów oraz profesjonalne zarządzanie e-mailami (usługa wyłącznie na życzenie, dostępna u niektórych operatorów).

4. Czy można zarobić na odsprzedaży tanich domen?

Tak, jednak wartość domeny na rynku wtórnym zależy od jej atrakcyjności, unikalności i potencjalnego zastosowania w biznesie. Sprzedaż wymaga także przestrzegania prawnych aspektów własności i może odbywać się poprzez specjalistyczne platformy (np. GoDaddy) lub negocjacje bezpośrednie.

Zostaw komentarz

Podobne wpisy