Tania domena .pl jest przykładem domeny regionalnej, którą możesz kupić w niskiej cenie, jednak finalna kwota zależy od wyboru dostawcy rozwiązań. Tania domena .com będzie już wyborem globalnym, jednak w kontekście regionalnych domen, dobrym przykładem okazuje się domena .de (Niemcy) lub też .cz (Czechy). Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czym są regionalne tanie domeny i czy warto zarejestrować domenę regionalną. Miłej lektury!

globalna-komunikacja.jpg

Czym jest regionalna tania domena?

Regionalna tania domena to specyficzny rodzaj nazwy internetowej, przypisany do określonego obszaru geograficznego. Dzięki niej, Twoja strona internetowa może zyskać większą rozpoznawalność w określonym regionie. Jest to szczególnie istotne dla firm i organizacji kierujących swoje usługi na lokalny rynek (np. na Niemcy, Czechy lub Słowację). 

Rejestrując regionalną domenę, zapewniasz sobie adres bardziej odpowiadający lokalnym klientom.

Istotne jest, że ceny takich domen często są niższe niż standardowych domen globalnych (typu .com), sprawiając, że okazują się one atrakcyjną opcją dla małych i średnich przedsiębiorstw. 

cennik-domen-narodowych-w-seohost.png

Zdj 1. Przykładowy cennik domen narodowych w SEOHOST. Źródło: www.seohost.pl/domeny/

Rejestrując regionalną tanią domenę, warto również pamiętać o zgodności nazwy marki z profilem działalności. Jest to strategiczne podejście zwiększające szanse na efektywne dotarcie do docelowej grupy odbiorców.

Czym różni się domena regionalna od innych?

Domena regionalna różni się od innych rodzajów domen przede wszystkim swoim zakresem geograficznym. Jest ona ściśle związana z konkretnym obszarem, umożliwiając dotarcie do lokalnej społeczności.

Z kolei domeny ogólnodostępne (.com, .org, .net) nie mają ograniczeń geograficznych i są rozpoznawalne na całym świecie, służąc bardziej uniwersalnym celom (np. pozycjonowaniu międzynarodowemu).

Domeny regionalne często są dostępne w niższych cenach, będąc bardziej przystępnymi dla małych firm i lokalnych przedsiębiorstw.

Ponadto domeny regionalne mogą wpływać na lepsze pozycjonowanie w lokalnych wynikach wyszukiwania. Dla przykładu tania domena .pl zostanie prawdopodobnie wyżej wypozycjonowana w wynikach wyszukiwania na terenie Polski niż strona z domeną .com (nie stanowi to jednak reguły i zależy od autorytetu tematycznego domeny). 

Warto również zauważyć, że domeny regionalne mogą być postrzegane jako bardziej wiarygodne przez odbiorców z danego regionu.

Lista regionalnych domen:

 1. .pl – Polska;
 2. .de – Niemcy;
 3. .uk – Wielka Brytania;
 4. .fr – Francja;
 5. .it – Włochy.

Przykłady domen innych niż regionalne:

 1. .com – komercyjne;
 2. .org – organizacje;
 3. .net – sieci, infrastruktury internetowe;
 4. .info – informacyjne;
 5. .biz – biznesowe.

tania-rejestracja-i-odnowienie-domen.png

Zdj 2. Propozycja finansowania różnorodnych domen od SEOHOST. Źródło: www.seohost.pl/domeny

Czy warto zarejestrować domenę regionalną i dlaczego?

Rejestrowanie domeny regionalnej okazuje się słuszną decyzją, szczególnie jeśli Twoja działalność jest skoncentrowana na konkretnym rynku geograficznym. Powody, dla których warto rozważyć taką opcję:

 1. Zwiększenie rozpoznawalności lokalnej
  – domena regionalna sygnalizuje Twoje zaangażowanie i związek z danym regionem;
 2. Lepsze pozycjonowanie w lokalnych wyszukiwaniach
  – strony z domenami regionalnymi są często wyżej oceniane przez lokalne wyszukiwarki;
 3. Niższy koszt rejestracji i odnowienia
  – domeny regionalne są tańsze niż ich globalne odpowiedniki (w SEOHOST tania domena.net kosztuje 64 zł rocznie po odnowieniu, natomiast tania domena .pl kosztuje 56 zł rocznie);
 4. Budowanie zaufania wśród lokalnych klientów
  – domena regionalna może być postrzegana jako bardziej wiarygodna i bliska lokalnym społecznościom (zwiększając tym samym zaufanie wśród potencjalnych klientów);
 5. Możliwość wykorzystania mniej konkurencyjnych nazw
  – w przypadku domen regionalnych często istnieje większa dostępność krótkich i precyzyjnych nazw.

Podsumowanie

Niskie koszty domen regionalnych czynią je bardzo przystępnymi biznesowo – szczególnie na początku działania nowych marek. W SEOHOST za pierwszy rok domeny regionalnej .pl zapłacisz 9.87 zł, natomiast z kolei w przypadku domeny .com, aż 55 zł (jest to jednak ponad połowę taniej, niż u konkurencji).

Jeżeli zależy Ci na sprawnym uruchomieniu swojego biznesu z przystępnymi kosztami zarówno domeny, jak i hostingu – sprawdź naszą ofertę już dziś. Zachęcamy do współpracy!

Regionalne tanie domeny – FAQ

1. Czym są regionalne tanie domeny?

Regionalne tanie domeny to nazwy internetowe powiązane z konkretnymi regionami geograficznymi. Są one dostępne po niższych cenach niż domeny globalne. Stanowią atrakcyjną opcję dla lokalnych przedsiębiorstw i organizacji. Posiadanie takiej domeny podkreśla lokalne zaangażowanie firmy i może przyczynić się do zwiększenia jej rozpoznawalności w danym regionie. Jest to szczególnie korzystne dla działalności skierowanych na konkretny rynek lokalny.

2. Jakie korzyści niesie rejestracja regionalnej taniej domeny?

Regionalne domeny często są postrzegane jako bardziej wiarygodne przez lokalnych klientów. Dodatkowo niższe koszty rejestracji i odnowienia stanowią atrakcyjną opcję budżetową dla przedsiębiorstw, które dopiero wchodzą na rynek.

3. Jak wybrać odpowiednią regionalną tanią domenę dla mojej działalności?

Wybór odpowiedniej regionalnej taniej domeny powinien uwzględniać zgodność nazwy z profilem Twojej działalności oraz łatwość nazwy w zakresie zapamiętywania jej przez klientów. Skoncentruj się na nazwach, które są krótkie, łatwe do zapamiętania i jasno kojarzą się z Twoją branżą lub regionem.

Zostaw komentarz

Podobne wpisy