Wiele osób zastanawia się jak wybrać najlepszy hosting, jakie warunki powinien spełniać, by można go było za takowy uznać. Postaramy się w tym artykule odpowiedzieć na te pytania, scharakteryzujemy w skrócie opcje hostingów, podkreślimy, na co zwracać uwagę szukając dostawcy usług hostingowych. Postaramy się również określić, które rozwiązania będą najlepsze dla określonych potrzeb w zakresie hostingu.

Kilka słów o tym czym jest hosting?

Hosting jest usługą polegającą na udostępnieniu miejsca na pracującym bez przerwy, podłączonym do Internetu serwerze. Korzystamy z niego chcąc prowadzić witrynę internetową przez wykupienie przestrzeni dyskowej, na której będą przechowywane wszelkie dane, tworzące naszą stronę www. Serwer jest nieodłącznym elementem działania i obsługi naszej strony, bez jego działania strona będzie niedostępna. Jeżeli będzie działał niewłaściwie, będziemy mieli znaczne kłopoty z szybkością otwierania się i działania naszej strony. Hosting powinien gwarantować sprawne działanie, komfort oraz intuicyjność obsługi serwera, a dzięki temu wygodę korzystania ze strony. Dlatego też do kwestii wyboru oferty hostingowej należy podchodzić ze szczególną uwagą.

Tanio nie znaczy dobrze

Postanowiliśmy podkreślić tę kwestię na samym początku artykułu, gdyż skoncentrujemy się na parametrach technicznych, które są najważniejsze, a cena jest jedynie atrybutem, który powinniśmy brać pod uwagę jako ostatni przy wyborze hostingu. Twoja strona powinna znaleźć się na najlepszym serwerze u najlepszego hostingodawcy spełniającego odpowiednie kryteria, o których przeczytasz poniżej.

Dostępne opcje hostingu:

Hosting WWW

Jest idealnym rozwiązaniem dla początkujących na pierwszą stronę internetową, blog czy sklep internetowy. Zapewnia możliwość podpięcia własnej domeny internetowej, dostęp do serwera FTP, baz danych MySQL oraz serwera poczty. Usługami możesz zarządzać za pomocą wygodnego panelu DirectAdmin.

Hosting SSD

Niezwykle szybki hosting wykorzystujący technologię półprzewodnikową dedykowany wszystkim wiedzącym, że szybkość działania strony jest kluczem w walce z konkurencją. Sprawdza się on zarówno jeżeli chodzi o małą stronę, blog, sklep internetowy, czy rozbudowany portal. Hosting SSD to bezkompromisowa usługa zapewniająca najkrótsze czasy ładowania strony przekładające się na wzrostu konwersji i finalnie większe zarobki.

Serwery VPS

Dostępne są w najszybszej technologii SSD opartej o dyski półprzewodnikowe w technologii flash oraz standardowej technologii HDD opartej o dyski talerzowe. Zapewniają one pełną niezależność, własną przestrzeń z nikim niewspółdzieloną i gwarantowane zasoby do wykorzystania wyłącznie dla siebie. Żadna inna źle skonfigurowana strona obciążająca serwer i zżerająca jego zasoby nie będzie spowalniała działania Twojej strony. W tym wypadku usługodawca przydziela Ci określoną część zasobów serwera, który obsługuje także innych Klientów.

Serwery dedykowane

Unikalne profesjonalne rozwiązanie z najwyższej półki przeznaczone dla dużych stron, czy portali internetowych generujących miliony odsłon miesięcznie lub dla narzędzi online wymagających najwyższych standardów, prędkości i stabilności działania.

Podsumowanie dostępnych usług hostingowych mamy za sobą, zatem teraz możemy przejść do meritum niniejszego artykułu.

Na co zwrócić uwagę chcąc wybrać najlepszy hosting?

Dobry hosting to dzisiaj podstawa dla blogerów jak i najlepszy kanał sprzedaży dla firm. Dalego wiedza jak wybrać najlepszy hosting jest nieodzowna i może zaoszczędzić stratę czasu, pieniędzy i niepotrzebnych nerwów.

Wybierając hosting, należy zwrócić przede wszystkim uwagę na takie czynniki jak:

Support

Należy zweryfikować obsługę klienta, dzwoniąc na infolinię do firmy przed zakupem usługi. Sprawdzić dostępne kanały komunikacji i czas reakcji na zgłoszenia. Dobrze jest, kiedy BOK, zwłaszcza techniczny działa 24 godziny na dobę, niemniej jednak najważniejsi są ludzie ich życzliwość i chęć pomocy.

Kopie zapasowe – bezpieczeństwo

Należy zwrócić uwagę czy firma stosuje zaawansowane macierze RAID, a także czy codziennie wykonuje kopie zapasowe na osobnych serwerach fizycznych, gdyż są to kluczowe elementy bezpieczeństwa. Warto upewnić się, w jaki sposób firma robi backup oraz jaki masz dostęp do niego.

Klasa serwerowni

Wbrew pozorom bardzo istotna jest klasa serwerowni, którą określa klasyfikacja Tier służąca do określenia poziomu dostępności i niezawodności infrastruktury centrum danych, czyli zasilania, chłodzenia, a nawet architektury budynku. Możemy spotkać Tier I, II, III, IV i im wyższy numer, tym bardziej system jest niezawodny i bezpieczny. Na przykład serwerownia klasy TIER III+ taka jak nasza zapewnia między innymi na dwie osobne linie zasilania od niezależnych dostawców energii, serwery pracujące w redundancji zasilania, co w połączeniu z najwyższej klasy sprzętem daje niemalże 100% dostępność i niezawodność.

O klasie serwerowni, a zatem o bezpieczeństwie świadczą:

 • redundantne zasilanie – jest to zapewnienie drugiego niezależnego źródła zasilania niewrażliwego na warunki zewnętrzne, czy zaniki napięcia urządzeniom serwerowni, które muszą pracować bez przerwy
 • dostęp do internetu od wielu łącz – to podłączenie do internetu poprzez kilka niezależnych łącz umożliwiające zrealizowanie ruchu do i z internetu poprzez kilku operatorów, co zapewnia nieprzerwane połączenie z Internetem nawet w przypadku awarii łącza
 • system chłodzenia – zapewnia odpowiednią i niezmienną temperaturę pracy serwerów
 • systemy przeciwpożarowe – zapewniają bezpieczeństwo fizyczne w przypadku pożaru
 • system zasilania zapasowego – oparty o agregaty prądotwórcze na wypadek braku zasilania z sieci energetycznej
 • monitoring serwerów – ciągła kontrola zasobów, usług oraz list spamerskich pozwalająca na podjęcie reakcji przed wystąpieniem problemów
 • nieprzeciążone maszyny fizyczne – zapewnia to odpowiedni dobór sprzętu serwerowego: wysokiej klasy dyski i podzespoły serwerowe oraz odpowiednia strategia firmy hostingowej wspierana ciągłym monitoringiem pracy serwerów

Ochrona antyddos

Jest to ochrona przed atakami DDoS, które wykorzystują maksymalnie dostępną przepustowość lub zasoby serwera, co prowadzi do niedostępności strony. Spotkane są też ataki opierające się na zapytaniach PHP wykonywanych w olbrzymiej ilości przeciążającej system.

Bezawaryjność

Określana również jako uptime, czyli procentowy czas bezawaryjnego działania serwera, a tym samym obsługiwanych przez niego witryn, który powinien wynosić 99%.

Cena hostingu w drugim roku

Nie zawsze to, co wydaje się tanie z początku, takim samym okazuje się finalnie, dlatego należy bezwarunkowo sprawdzić, ile wynosi cena danego hostingu w drugim roku. Może się zdarzyć, że kusza niska cena w pierwszym roku w kolejnym może wzrosnąć nawet kilkukrotnie.

Lokalizacja serwera

To bardzo ważne, by sprawdzić, gdzie firma ma zlokalizowane serwery, gdyż jeżeli są zlokalizowana poza granicami kraju, to wpłynie to na tzw. pingi, czyli czas odpowiedzi serwera, a co za tym idzie, wydłuży czas ładowania się strony.

Przetestuj serwer i obsługę przed zakupem

Nawet jeżeli firma nie oferuje okresu testowego, to warto poprosić o możliwość przetestowania hostingu za darmo. Można wówczas sprawdzić panel klienta, określić czy jest on przyjazny, jaka jest szybkość łącza, czy są dostępne aktualne autoinstalatory dla aplikacji CMS.

jak_wybrac_najlepszy_hosting_2.jpg

Jak wybrać zatem pakiet hostingowy?

Do ważnych parametrów, które musimy dobrać zaliczyć należy:

 • zasoby serwera – czyli powierzchnia, czas procesora – w przypadku 90% stron (niewielkich) wystarczą najtańsze serwery, gdyż zużycie zasobów w ich przypadku to 1-2%
 • transfer – również i w tym przypadku tanie serwery hostingowe oferujące nawet kilkadziesiąt GB miesięcznie będą wystarczające. Aktualnie jednak najwięksi dostawcy wprowadzają już usługi z brakiem ograniczenia tego parametru – transfer bez ograniczeń

Podsumowanie

Jeśli szukamy dobrego, taniego hostingu sprawdźmy przede wszystkim dostawcę usług hostingowych, gdyż w większości przypadków wystarczy nam najtańszy pakiet hostingowy. Jeśli z czasem okaże się, że nasza strona będzie wymagać więcej zasobów najlepiej indywidualnie ustalić to już z firmą hostingową, która będzie w stanie podpowiedzieć nam jak wybrać najlepszy hosting dla naszej strony na podstawie naszej historii.

Poradnik w pigułce

Dla stron, blogów, prostych for, małych sklepów internetowych wybieramy:

 • hosting SSD NVMEe – jeżeli zależy Ci na maksymalnej wydajności i dużej szybkości działania

Jeśli chcesz odsprzedawać hosting dalej:

Propozycja dla rozbudowanych serwisów, sklepów internetowych, narzędzi SEO:

Propozycja dla utrzymania zaplecza SEO:

Propozycja dla dużych portali:

 • odpowiednia konfiguracja kilku serwerów VPS lub serwery dedykowane

Mamy nadzieję, że dzięki lekturze tego artykułu wiesz już jak wybrać najlepszy hosting, na co zwrócić uwagę wybierając dostawcę hostingu i czym się kierować przy wyborze odpowiedniego pakietu usług.

Podobne wpisy

Zostaw komentarz