Wtyczka Better Search Replace działa na prostej zasadzie wyszukiwania i zamiany danych. Umożliwia ona modyfikację różnego rodzaju treści, takich jak frazy, ciągi znaków, zdania, adresy URL, a nawet przedrostki, bezpośrednio w bazie danych WordPressa. Może przydać się np. podczas aktywacji połączenia szyfrowanego HTTPS w tym popularnym CMS.

W tym artykule:

Czym jest i do czego służy wtyczka Better Search Replace?

Better Search Replace to wtyczka, która umożliwia zamianę określonych słów lub linków znalezionych w bazie danych na inne elementy. Jest niezwykle przydatna, szczególnie po migracji strony, instalacji certyfikatu SSL czy też podczas wprowadzania znaczących zmian w bazie danych.

Wtyczka better search replace

Wtyczka oferuje także symulator, dzięki któremu można zobaczyć ilość wyników wyszukiwania przed dokonaniem zmian, co umożliwia ich wprowadzenie za pomocą zaledwie kilku kliknięć, a jednocześnie zapewnia bezpieczną edycję i kontrolę nad wprowadzanymi modyfikacjami. 

Dodatkowo, Better Search Replace zawiera listę tabel, w których użytkownik może przeszukiwać i modyfikować wspomniane linki, wybierając do tego celu pojedynczą tabelę, wszystkie naraz lub kilka z nich.

Ta wtyczka okazuje się nieoceniona przy zmianie mieszanej zawartości na stronie internetowej lub zastępowaniu jednego linku innym.

Przydatne funkcje wtyczki Better Search Replace

 1. Wyszukiwanie i zamiana: Podstawowa funkcja wtyczki pozwala na znalezienie określonych fragmentów tekstu w bazie danych i zastąpienie ich innymi. Możliwe jest uwzględnianie wielkości liter, co zapewnia precyzyjne modyfikacje.
 2. Seria: Opcja ta umożliwia jednoczesną aktualizację wielu wpisów lub tabel w bazie danych. Jest to szczególnie przydatne w przypadku masowych zmian, np. aktualizacji nazwy firmy we wszystkich wpisach na blogu.
 3. Test przed zmianami: Przed wprowadzeniem ostatecznych modyfikacji, wtyczka pozwala na uruchomienie "biegu próbnego", aby sprawdzić, ile elementów zostanie zaktualizowanych i uniknąć potencjalnych błędów.
 4. Bezpieczeństwo: Better Search Replace nie wymaga od użytkownika dostępu do plików na serwerze, co zapewnia większe bezpieczeństwo podczas modyfikacji bazy danych.
 5. Wsparcie dla WordPress Multisite: Wtyczka obsługuje instalacje WordPress Multisite, co ułatwia zarządzanie wieloma witrynami internetowymi z jednego panelu administracyjnego.

Kiedy wtyczka Better Search Replace znajdzie zastosowanie?

Ogólnie rzecz biorąc, Better Search Replace to wszechstronne narzędzie, które może usprawnić wiele zadań związanych z zarządzaniem treścią w witrynie WordPress. Znajduje ona zastosowanie w wielu sytuacjach, a część z nich znajdziesz poniżej: 

 1. Aktualizacja danych: Better Search Replace idealnie nadaje się do aktualizacji powtarzających się informacji w witrynie, takich jak nazwa firmy w treściach, adresy URL, numery telefoniczne i inne powtarzające się dane, lub te, których nie możemy sami zidentyfikować i konieczne jest głębsze wyszukiwanie u źródła. 
 2. Zmiana protokołu z HTTP na HTTPS: Wtyczka pomaga w migracji witryny z protokołu HTTP na HTTPS, co jest niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa i poprawy pozycji w wyszukiwarkach. 
 3. Usuwanie treści mieszanej: Better Search Replace ułatwia identyfikację i usuwanie treści mieszanej, czyli adresów URL http w witrynie zabezpieczonej protokołem HTTPS. Dzięki niej upewnisz się, że wszystkie adresy URL zostaną poprawnie zaktualizowane, kiedy chcesz mieć pewność, że protokół HTTPS działa poprawnie w Twojej domenie. 
 4. Korekcja błędów: Wtyczka może być używana do korekty błędów typograficznych i literówek w treściach witryny. Błędne nazwy własne, itp. elementy, mogą zostać łatwo zidentyfikowane i poprawione, podobnie jak tłumaczenie słów i fraz na różne języki. 

Jak używać wtyczki Better Search Replace w WordPress

Po instalacji i aktywacji wtyczki przejdź do sekcji Narzędzia > Better Search Replace. Wtyczka pozwala przeszukiwać całą bazę danych w poszukiwaniu określonych fraz, które chcesz zaktualizować.

Przykład wykorzystania wtyczki Better Search Replace

Konfiguracja wyszukiwania i zamiany:

 1. W polu Search for wpisz frazę, którą chcesz zastąpić (np. stary adres URL).
 2. W polu Replace with wprowadź nową wartość, którą chcesz wprowadzić (np. nowy adres URL). Pamiętaj o uwzględnieniu spacji i innych znaków, jeśli jest to konieczne.
 3. W sekcji Select tables wybierz tabele bazy danych, w których chcesz dokonać aktualizacji.

Wykonanie próbnego wyszukiwania (opcjonalnie):

Zaznacz pole Run as dry run, aby przeprowadzić próbne wyszukiwanie bez wprowadzania zmian w bazie danych. Kliknij Run Search/Replace. Sprawdź wyniki próbnego wyszukiwania, które wskażą ilość sprawdzonych tabel i znalezionych rekordów.

Jeśli wyniki próbnego wyszukiwania są zadowalające i wszystko wygląda poprawnie, odznacz opcję Run as dry run. Ponownie kliknij Run Search/Replace, aby zastosować zmiany w bazie danych. 

Po zakończeniu procesu, sprawdź czy wszystkie odnośniki lub frazy zostały prawidłowo zaktualizowane.

Zostaw komentarz

Podobne wpisy