Strony WWW:
Nowe strony WWW dzisiaj:
Uwaga: kolejna próba phishingu! Czytaj więcej Dlaczego warto migrować do SEOHOST? Czytaj więcej
Author
Redakcja SEOHOST.pl Jesteśmy zespołem ekspertów z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie hostingu, SEO, programowania i zarządzania stronami internetowymi. Naszym celem jest dostarczenie wartościowych treści, które pomogą Ci skutecznie rozwijać, zabezpieczać oraz przyspieszać działanie Twoich projektów internetowych.
10 Czerwca 2024
5 minut

Sztuczna inteligencja (AI) przekształca liczne branże, w tym design graficzny i UX/UI. Jednym z najbardziej innowacyjnych narzędzi, które wyłoniły się w ostatnich latach, są generatory obrazów oparte na AI. Te narzędzia otwierają nowe możliwości dla twórców, pozwalając na szybkie prototypowanie, eksplorację nowych kreatywnych paradygmatów i realizację idei, które były dotychczas trudne do wyobrażenia. Oczywiście potrafią też generować idealne obrazy na podstawie tekstu, oraz zgodnie z naszymi poleceniami, jakie im wydamy. Jest to szczególnie przydatne w obszarach, w których po prostu zależy nam na prostym oryginalnym obrazie, np. potrzebnym do pracy. Pozwól, że przybliżymy Ci działanie generatorów obrazu AI oraz tego, w jaki kreatywny sposób możesz ich używać, a nawet, jak na nich zarabiać. 

Jak działają generatory obrazów AI?

GANs to rodzaj algorytmu, który wykorzystuje dwie sieci neuronowe działające w opozycji do siebie - generującą i dyskryminującą. Sieć generująca tworzy obrazy, a dyskryminująca ocenia je pod kątem ich zgodności z rzeczywistością. W procesie szkolenia, generator stara się tworzyć coraz to bardziej realistyczne obrazy, które dyskryminator będzie miał trudność odróżnić od prawdziwych.

Modele te, takie jak DALL-E od OpenAI, używają architektury znanej z przetwarzania języka naturalnego do interpretowania opisów tekstowych i generowania odpowiadających im obrazów. DALL-E, na przykład, może generować obrazy odzwierciedlające skomplikowane i abstrakcyjne koncepcje oparte na wprowadzonych opisach, co otwiera zupełnie nowe możliwości dla twórców wszelkiego rodzaju treści.

Jak można wykorzystać obrazy generowane przez AI?

Trudno opisać w jednym artykule, jakie zastosowanie możemy znaleźć dla obrazów generowanych przez AI. Wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie potrzebujemy obrazu, grafiki, modelu graficznego lub przynajmniej, graficznej wizualizacji, np. interfejsu. Przyjrzymy się bliżej kilku pomysłom, jakie wybraliśmy dla Ciebie: 

  1. Tworzenie wizualizacji dla aplikacji i stron internetowych: Obrazy generowane przez AI mogą być wykorzystane do tworzenia estetycznych i funkcjonalnych elementów interfejsów użytkownika, co jest kluczowe w UX/UI. Od ikon po pełne tła, AI umożliwia szybkie i efektywne dostosowanie wizualne.
  2. Prototypowanie i wizualne eksploracje: Szybkie generowanie wireframes, mockups i prototypów to tylko niektóre z zastosowań AI w procesie projektowania. Narzędzia AI mogą znacznie przyspieszyć cykl projektowania, umożliwiając projektantom eksperymentowanie z różnymi koncepcjami bez konieczności manualnego tworzenia każdego elementu.
  3. Tworzenie immersyjnych doświadczeń: AI może również wspierać tworzenie grafik do gier, VR i AR, oferując unikalne, spójne i wciągające środowiska wizualne, które są kluczowe dla tych technologii.
  4. Generowanie obrazów: Sztuczna inteligencja może być używana do tworzenia realistycznych obrazów, grafik, a nawet dzieł sztuki na podstawie opisów tekstowych lub istniejących obrazów. Może to być pomocne dla artystów, projektantów i osób, które chcą tworzyć wizualne treści bez posiadania specjalistycznych umiejętności artystycznych.
  5. Generowanie zdjęć biznesowych do CV: Istnieje wiele narzędzi online i aplikacji, które wykorzystują AI do generowania realistycznych zdjęć ludzi. Te narzędzia pozwalają użytkownikom wybrać płeć, rasę, fryzurę, ubranie i tło zdjęcia. Przede wszystkim pozwalają jednak na pracę ze zdjęciami dostarczonymi przez użytkownika, wykorzystując gotowy model twarzy i generując dla niej “tło”. Może być pomocne dla osób, które nie mają profesjonalnego zdjęcia biznesowego lub nie chcą płacić za fotografa.
  6. Tworzenie obrazów, szkiców, dla dalszych prac: Sztuczna inteligencja może być używana do generowania pomysłów, sugestii i inspiracji dla twórców. Może to pomóc im pokonać blokadę twórczą i wymyślić nowe, innowacyjne koncepcje.
  7. Tworzenie wizualnych materiałów marketingowych: Sztuczna inteligencja może być używana do generowania obrazów, grafik i filmów do celów marketingowych. Może to pomóc firmom zaoszczędzić czas i pieniądze, a także stworzyć bardziej angażujące i skuteczne kampanie marketingowe.

Jak zarabiać na obrazach generowanych przez AI?

Powyżej przytoczyliśmy kilka przykładów na to, w jaki sposób sztuczna inteligencja i generatory obrazów AI mogą pomóc nam w codziennych obowiązkach.Są one dla wielu osób częścią ich pracy zawodowej, szczególnie teraz, gdy wiele projektów tworzonych jest przez rozbudowane zespoły, w których każdy ich członek, odpowiada za określone zadanie. 

Rozszerzając tę myśl, łatwo dostrzec, że w każdym z tych obszarów, my sami, możemy wyjść, np. z naszym produktem, którym jest konkretny, wygenerowany “obraz” odpowiadający potrzebom określonego projektu. Nadruk na koszulkę, model części do samochodu, projekt osiedla, ogrodu, mieszkania, itp., ai znajdzie zastosowanie we wszystkich tych obszarach. Teraz pozostaje znaleźć sposób, jak sprzedać takie obrazy, aby na nich zarobić. 

Twórcy mogą sprzedawać swoje AI-generowane dzieła sztuki poprzez platformy typu stock photo lub jako cyfrowe dzieła sztuki. Licencjonowanie obrazów dla firm i reklamodawców to potencjalny strumień dochodów.

AI może również pomóc w personalizacji produktów na dużą skalę, od odzieży po gadżety reklamowe, co pozwala na oferowanie unikalnych produktów dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta. Ten rynek bardzo szybko się rozrasta a klienci małych manufaktur poszukują unikalnych produktów. To kolejny pomysł, aby rozważyć uruchomienie, np. własnego sklepu z koszulkami o nietypowych nadrukach czy nawet tworzonych na specjalne zamówienie i generowanych na żywo przez AI. 

Wyzwania i etyka w generowaniu obrazów AI

Generowanie obrazów przez AI rodzi pytania dotyczące praw autorskich i własności intelektualnej. Czy twórca algorytmu, użytkownik generujący obrazy, czy może sama AI powinna być uznana za autora? To komplikuje tradycyjne rozumienie praw autorskich.

Generowanie realistycznych obrazów osób, które nie istnieją, może prowadzić do problemów etycznych, takich jak naruszenia prywatności czy fałszywe reprezentacje. Ponadto, stosowanie AI do tworzenia deepfakes stanowi poważne zagrożenie, które musi być regulowane prawnie.

Wpływ na branżę kreatywną: ciemna strona AI

Istnieje obawa, że AI może zastąpić ludzkich twórców w niektórych dziedzinach, co wymaga refleksji nad przyszłością pracy kreatywnej w erze cyfryzacji.

AI zmienia możliwości wizualne, ten, tzw. krajobraz cyfrowy, oferując niezliczone możliwości twórcze i komercyjne. Jednak, jak każda potężna technologia, wymaga odpowiedniego zrozumienia, regulacji i etycznego podejścia. Jak widać, wykorzystanie sztucznej inteligencji w generowaniu obrazów otwiera nowe horyzonty dla projektantów, artystów i marketerów, jednocześnie stawiając przed nimi nowe wyzwania etyczne i prawne.


Komentarze

Dodaj komentarz

Wysyłając wiadomość wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgodnie z polityką prywatności.