Czy wiesz, że istnieją nowe domeny globalne, które poszerzyły tradycyjny zestaw TLD? To fascynujące odkrycie dla wszystkich, którzy planują zaistnieć w sieci Internet i budować wizerunek swojego projektu lub firmy. Nowe domeny globalne, znane także jako New gTLD, wprowadziły ogromny powiew świeżości i różnorodności w przestrzeń domen internetowych. Zapomnij o ograniczeniach typowych dla popularnych rozszerzeń, teraz możesz wybierać spośród kilkuset nowych domen, które doskonale odpowiadają specyfice Twojej działalności!

W tym artykule:

Co to są nowe domeny globalne (New gTLD)?

Nowe domeny globalne, czyli New gTLD, to nowe rozszerzenia adresów internetowych, które poszerzyły tradycyjny zestaw TLD w wyniku procesu aplikacyjnego w 2012. W przeszłości dominowały jedynie rozszerzenia takie jak ".com", ".net" czy ".org", ale obecnie mamy do dyspozycji kilkaset różnych nowych domen, które są dostępne dla użytkowników na całym świecie.

Nowe domeny globalne charakteryzują się większą różnorodnością i specjalizacją niż tradycyjne TLD. Zamiast ograniczać się do ogólnego charakteru, New gTLD są związane z konkretnymi dziedzinami, tematami czy obszarami geograficznymi. Dzięki temu użytkownicy mają możliwość lepszego identyfikowania witryn, które odwiedzają.

Nowe domeny globalne zostały stworzone z myślą o różnych grupach użytkowników Internetu. Oferują one korzyści zarówno dla firm, instytucji, jak i osób prywatnych. Zastosowania nowych domen są szerokie i różnorodne, co pozwala na dostosowanie adresu internetowego do konkretnych potrzeb i celów. W dalszej części artykułu zobaczysz przykłady nowych domen globalnych i uzasadnienie ich użycia. 

Mają szczególne znaczenie dla różnych branż i sektorów gospodarki. Przykładowo, dla firm działających w branży technologicznej, domena ".tech" może być idealnym wyborem, podczas gdy firmy związaną z branżą artystyczną mogą skorzystać z ".art". Taka specjalizacja domen pozwala na bardziej precyzyjne i atrakcyjne adresowanie witryn.

Jakie nowe domeny globalne (New gTLD) są dostępne do rejestracji? 

Śledząc naszego bloga, wiesz, że w Polsce dominuje rejestracja domeny najwyższego poziomu, tzw. domeny TLD z rozszerzeniem .pl, za której utrzymanie odpowiada NASK. Inne domeny TLD, to rozszerzenia dla konkretnych krajów, np. .de dla Niemiec czy tak popularne domeny globalne, jak .com czy .net. W Polsce popularnością cieszą się również domeny regionalne i funkcjonalne, także z zakończeniem .pl, np. .szczecin.pl, .travel.pl czy .edu.pl i .com.pl 

Nowe domeny globalne najwyższego poziomu, zwane New gTLD, wprowadzają ogromny powiew świeżości w szanse na uzyskanie m.in. atrakcyjnego rozszerzenia domenowego czy lepsze spersonalizowanie adresu już istniejących projektów. 

Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie listę wybranych końcówek domenowych, należących do grupy adresów New gTLD wraz z wyjaśnieniem ich zastosowania:

  • .online - dla działalności internetowej

Domena ".online" jest doskonałym wyborem dla firm i przedsiębiorstw, które chcą zaistnieć w świecie internetowym. Odnosi się ona do działalności online, dając użytkownikom informację o dostępności firmy w sieci. To doskonała opcja dla sklepów internetowych, usług online czy platform e-commerce.

  • .website - dla wszystkich stron internetowych

Domena ".website" to rozszerzenie, które jest uniwersalne i pasuje do każdej strony internetowej. Bez względu na tematykę czy branżę, ".website" pozwala klarownie przekazać informację, że odwiedzający znajdują się na stronie internetowej. Może być świetnym zakończeniem dla adresów nawiązujących także do działalności agencji interaktywnych tworzących strony internetowe. 

  • .expert - dla specjalistów i profesjonalistów

Domena ".expert" doskonale nadaje się dla osób i firm, które są uznawane za ekspertów w swojej dziedzinie. To doskonały sposób na wyeksponowanie swoich kompetencji i zdobycie zaufania odwiedzających.

  • .bar - dla branży gastronomicznej

Domena ".bar" to idealny wybór dla barów, restauracji i innych miejsc związanych z branżą gastronomiczną. Daje to od razu informację o charakterze witryny i zachęca do odwiedzenia lokalu.

  • .camp - dla obozów i aktywności na świeżym powietrzu

Domena ".camp" skierowana jest do organizatorów obozów, wycieczek turystycznych, właścicieli kempingów czy aktywności na świeżym powietrzu. To doskonały sposób na przyciągnięcie osób zainteresowanych tego typu wydarzeniami i obiektami. 

  • .tech - dla branży technologicznej

Domena ".tech" adresowana jest do firm i entuzjastów z branży technologicznej. Używanie tej domeny pozwala zaznaczyć specjalizację firmy i wyróżnić się w przestrzeni internetowej, szczególnie jeśli związana jesteśmy z innowacjami, nowymi technologiami i rozwiązaniami IT.

  • .travel - dla branży turystycznej

Domena ".travel" skierowana jest do przedsiębiorstw turystycznych, agencji podróży, hoteli i innych podmiotów działających w branży turystycznej. Wybór tej domeny pozwala od razu przekazać informację o specjalizacji witryny i zachęcić użytkowników do zaufania oraz znalezienia ciekawych ofert w branży turystycznej.

  • .blog - dla blogerów i twórców treści

Domena ".blog" dedykowana jest osobom tworzącym blogi i treści internetowe. Użycie tej domeny podkreśla charakter witryny jako miejsca, gdzie autorzy dzielą się swoimi myślami, wiedzą i doświadczeniem.

  • .nyc - dla miasta Nowy Jork

Domena ".nyc" jest unikalnym przypadkiem, gdzie nowe TLD odnosi się do konkretnego obszaru geograficznego, jakim jest miasto Nowy Jork. Używanie tej domeny pozwala firmom, instytucjom czy osobom prywatnym z Nowego Jorku zaznaczyć swoją lokalną obecność w internecie.

Podsumowanie

Nowe domeny globalne to świetna szansa dla każdego, kto pragnie wykreować unikalny i atrakcyjny adres internetowy. Dzięki temu, że New gTLD są związane z konkretnymi dziedzinami czy branżami, użytkownicy mają możliwość lepszego identyfikowania witryn, które odwiedzają. 

Jeśli prowadzisz firmę, agencję, blog czy działalność związane z konkretną branżą, nowe domeny globalne pozwalają Ci wyróżnić się w sieci i zyskać profesjonalny wizerunek. Wybór odpowiedniej domeny globalnej może pomóc w budowaniu marki i zwiększeniu widoczności online. Odkryj możliwości, jakie dają nowe domeny globalne i stwórz unikalny adres, który będzie pasował do Twojego projektu jak ulał!

Komentarze (1)

Zostaw komentarz

Podobne wpisy