Domena internetowa – niby niewiele, to tylko adres internetowy, a potrafi zmienić oblicze Twojej firmy w sieci. To Twoja wirtualna wizytówka, adres strony WWW, a także fundament działania poczty e-mail we własnej domenie. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś, jaki los czeka domenę po jej rejestracji? Jak przebiega jej cykl życia, kiedy będzie wolna do ponownej rejestracji i czy jej transfer jest zawsze możliwy? Okazuje się, że domeny, podobnie jak wszystko wokół nas, mają swój cykl życia. Poznajmy go!

W tym artykule:

Czym jest cykl życia domeny? 

Cykl życia domeny to okres od momentu jej opłacenia i rejestracji aż do chwili ponownego powrotu do puli wolnych domen. Każda domena ma swój cykl życia, który jest zależny od rodzaju domeny oraz polityki rejestru, który nią zarządza.

Cykl życia zasadniczo obejmuje 3 stany, tj: 

  1. aktywność
    domeny, czas od chwili zarejestrowania do zakończenia okresu jej ważności,
  2. kwarantannę,
    czyli okres po zakończeniu ważności domeny internetowej, ale przed zwolnieniem do puli nazw wolnych,
  3. wygasanie,
    czyli uwalnianie domeny do puli nazw wolnych do rejestracji.

Każdy z okresów, w zależności do wybranej domeny, trwa określony czas. Przy czym rejestracja i okres aktywności domeny, trwa przeważnie rok oraz jego wielokrotność, do maksymalnie 10 lat. Co wyjaśnimy w dalszej części artykułu. 

Co obejmuje cykl życia domeny? 

Cykl życia domeny składa się z kilku etapów. Powszechnie wiadomo, że nabycie domeny internetowej odbywa się na określony czas i choć dostawcy ostrzegają o zbliżającym się terminie wygaśnięcia, zawsze ciekawie jest poznać różne stany, w jakie przechodzi własność domeny szczególnie w przypadku przekroczenia terminu odnowienia.

  1. Wolna domena:
    Jest to moment, w którym każda domena internetowa, a w zasadzie jej dowolna nazwa, może zostać zarejestrowana przez zainteresowaną nią osobę. Zostanie to przypisane do pierwszego otrzymanego żądania rejestracji. Dotyczy to tak samo nazw, które już były wcześniej rejestrowane i ponownie są wolne, jak też nazw, które jeszcze nigdy nie zostały zarejestrowane. 
  2. Rejestracja:
    Moment, w którym domena zostaje opłacona i zarejestrowana. Ten okres trwa zwykle 365 dni, czyli 1 rok, ale przedłużenie, rejestracja, może zostać zrealizowana nawet na 10 lat z góry, przy czym po upływie, np. pierwszego roku, można od razu przedłużyć jej ważność o kolejny rok, aby wciąż cały okres rejestracji wynosił 10 lat. 
  3. Domena aktywna:
    Rejestracja rozpoczyna kolejny etap, aktywację. Jak już wspomniano, czas trwania tego okresu działalności będzie zależał od wnioskowanych lat. Na tym etapie istnieje możliwość przedłużenia tego okresu.
  4. Brak odnowienia:
    Po 365 dniach od rejestracji, jeśli domena nie zostanie opłacona ponownie, zostaje wyłączona. Aktywacja po braku odnowienia następuje po opłaceniu domeny. Domena przechodzi w tak zwaną kwarantannę, okres karencji. Jeśli adres ma zostać utrzymany, należy go natychmiast odnowić. 
  5. Kwarantanna:
    Po kolejnych 30 (dla domen.pl) do nawet 80 dni (dla domen globalnych) od braku odnowienia domena nadal jest możliwa do opłacenia i odnowienia. Po tym okresie wraca do puli nazw wolnych.
  6. Wygasanie:
    Po kwarantannie domena staje się dostępna dla nowej rejestracji, a więc jej nazwa jest uwalniana. Każdy może ponownie zarejestrować nazwę domeny. 
  7. Zwolnienie do puli nazw wolnych:
    Z powodu braku aktywności, płatności, odnowienia, domena została uwolniona do puli nazw wolnych i jest możliwa do ponownej rejestracji. 

Czy wygaśnięcie domeny oznacza zwolnienie do puli nazw wolnych?

Wszystko zależy, co przez to rozumiemy. W praktyce domena po wygaśnięciu wraca do puli nazw wolnych. W teorii jest wolna do rejestracji i możesz ją zarejestrować od nowa. Domeny .pl i .eu wracają następnego dnia, a domena .com czy inne globalne, do 5 dni. 

W tym miejscu następuje moment, w którym możesz dokonać rejestracji domeny ponownie. A wraz z Tobą mogą to zrobić wszyscy: giełdy domen, mechanizmy przechwytujące domeny oraz inni użytkownicy. 

Jeśli oczekujesz, że zarejestrujesz domenę ponownie, aby jej nie utracić lub, np. aby skorzystać z promocji na rejestrację domeny, może okazać się, że nie będzie to możliwe, nie zdążysz i stracisz szansę jej posiadania na kolejny rok lub na zawsze. 

Z tego powodu firmy hostingowe przypominają o dobiegającym terminie ważności, proszą o przedterminową płatność, a nawet zachęcają do rejestracji domeny na kilka lat z góry. 

Jak przebiega cykl życia poszczególnych domen internetowych? 

Aby stać się właścicielem domeny, musisz ją zarejestrować. Cykl życia domeny rozpoczyna się w chwili zapłaty, a kończy, gdy nieopłacona domena wraca do puli wolnych. Jak to wygląda w poszczególnych domenach? Poniżej znajdziesz informacje o tym, ile masz czasu na opłacenie domeny, gdy przekroczysz termin ważności i do kiedy domena jest możliwa do odnowienia, oraz, kiedy domena będzie wolna do ponownej rejestracji. 

Domena .pl

W Polsce domeny .pl są rejestrowane na rok od daty płatności. Po tym okresie domena staje się nieaktywna, jednocześnie przechodzi w 30-dniową kwarantannę. W tym czasie nie jest dostępna do rejestracji dla innych. Po 31 dniach domena wraca do puli wolnych.

Domena .eu

Domena .eu jest aktywna od dnia zaksięgowania opłaty. Posiada 40-dniowy okres kwarantanny. Okres abonamentowy wynosi rok od momentu rejestracji, a jeśli nie odnowisz domeny w czasie kwarantanny, wraca do puli wolnych. Na powrót do puli nazw wolnych domena europejska ma 1 dzień. 

Domena .com

Domena .com ma dłuższy okres kwarantanny trwający 75 dni, a cały okres wygasania podzielony jest na trzy etapy:

  1. Grace Period (1-35 dni) – można przedłużyć bez dodatkowych opłat (kwarantanna).
  2. Redemption Period (36-75 dni) – przedłużenie wymaga dopłaty (kwarantanna).
  3. Pending Delete (76-80 dni) – domena oczekuje na usunięcie (uwalnianie).

Po wygaśnięciu domena staje się nieaktywna i przechodzi przez te etapy, zanim wróci do puli wolnych nazw.

Na jaki okres mogę zarejestrować domenę internetową? 

Okres rejestracji domen internetowych może wynosić od 1 roku do maksymalnie 10 lat. W praktyce większość rejestratorów oferuje szeroki zakres okresów rejestracji, np.:

  • 1 rok
  • 2 lata
  • 3 lata
  • 5 lat
  • 10 lat

Istnieją również domeny, dla których minimalny okres rejestracji wynosi 2 lata, np. domeny .hu.

Pamiętaj również, że w każdym momencie możesz przedłużyć ważność domeny na kolejne lata, nawet jeśli pierwotny okres rejestracji był krótszy. Maksymalny okres ważności po przedłużeniu to 10 lat.

Zalety dłuższej rejestracji domeny:

  1. Niższe koszty:
    Rejestracja domeny na dłuższy okres może być tańsza w przeliczeniu na rok.
  2. Wygoda:
    Unikasz konieczności corocznego odnawiania domeny.
  3. Ochrona przed przejęciem:
    Dłuższa rejestracja utrudnia przejęcie domeny przez inne osoby.

Tanie domeny i odnowienia w SEOHOST: oferta na miarę Twoich potrzeb

Szukasz najlepszej oferty na tanie domeny internetowe oraz ich odnowienie? W SEOHOST porównaliśmy ceny kilkunastu firm hostingowych, aby zaoferować Ci rozwiązanie, które łączy w sobie niskie koszty, niezawodną jakość, a także szeroki zakres usług.

Dlaczego SEOHOST?

  1. Najniższe ceny na rynku:
    Oferujemy jedne z najniższych cen na odnowienie domen internetowych, dzięki czemu możesz zaoszczędzić pieniądze bez rezygnacji z jakości.
  2. Szeroka gama domen:
    Wybierz domenę idealną dla Twojej strony internetowej spośród bogatej oferty końcówek, m.in. .pl, .com, .eu i wiele innych.
  3. Szybka i prosta rejestracja:
    Proces rejestracji domeny jest prosty oraz intuicyjny, a domena jest aktywowana błyskawicznie.
  4. Profesjonalna obsługa klienta:
    Nasz zespół doświadczonych specjalistów jest zawsze gotowy do pomocy i odpowiedzi na Twoje pytania.

Odkryj naszą ofertę:

  1. Tanie domeny internetowe:
    Zarejestruj domenę w SEOHOST już od 9,87 zł!
  2. Niskie ceny odnowienia:
    Odnów swoją domenę w SEOHOST w atrakcyjnej cenie 36 zł!
  3. Niezawodny hosting internetowy:
    Skorzystaj z naszej oferty hostingowej i ciesz się stabilnym oraz bezpiecznym działaniem Twojej strony internetowej.

Sprawdź nas już dziś!

Komentarze (1)

Zostaw komentarz

Podobne wpisy