Terminy „hosting” i „serwer” są często używane zamiennie, ale reprezentują tak naprawdę odrębne pojęcia, związane z konkretną rolą w zarządzaniu oraz działaniu witryny internetowej czy aplikacji webowych. Dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę, np. z tworzeniem strony internetowej, zrozumienie różnic między hostingiem a serwerem ma kluczowe znaczenie dla podejmowania świadomych i skutecznych decyzji zakupowych. To wybór właściwej usługi dopasowanej do Twoich potrzeb, a co za tym idzie usługi, która otwiera możliwości do dalszego rozwoju projektu. Przyjrzyjmy się temu bliżej. Czy hosting i serwer to to samo? Czym się różnią?
W tym artykule:
W niniejszym artykule będziemy poruszali się w obszarze terminologii związanej bezpośrednio z usługami hostingowymi, serwerami. Hosting, hosting współdzielony, serwer i w końcu serwer dedykowany mają ze sobą naprawdę wiele wspólnego, ale żeby wykorzystać ich potencjał, warto wiedzieć, czym są i kiedy, w jakich okolicznościach, używamy tych pojęć.
Hosting to usługa umożliwiająca przechowywanie witryn internetowych na serwerach, dzięki czemu są one dostępne przez Internet. W uproszczeniu jest to przestrzeń, w której „żyje” Twoja witryna internetowa. Dostawcy usług hostingowych oferują infrastrukturę i technologie niezbędne do działania strony internetowej.
Hosting znany jest również, a może bardziej kojarzony, jako hosting współdzielony. To właśnie wydzielona część serwera dedykowanego, która pozwala użytkownikom uzyskać dostęp do niezbędnych dla stron WWW, aplikacji webowych i poczty e-mail zasobów, bez ponoszenia dużych kosztów, gdyż zasoby całego serwera dedykowanego, dzielone są na mniejsze usługi, zwane właśnie hostingiem współdzielonym.
Pojęcie hosting używane jest więc dwojako, oznacza usługę serwera, a w zasadzie narzędzia, pozwalające serwerowi hostować, np. stronę WWW, udostępniać ją w sieci. A jednocześnie, w nomenklaturze branżowej, kojarzona jest z tanią i popularną usługą hostingu współdzielonego, czyli mniejszej usługi hostingowej, idealnej do małych projektów internetowych i obsługi poczty e-mail.
Hosting może przybierać różne formy, w zależności od potrzeb użytkownika:
Jak wynika z powyższych definicji, usługą nadrzędną nad hostingiem, jest serwer. Serwer to maszyna fizyczna lub wirtualna, która przechowuje, zarządza i dystrybuuje zasoby niezbędne do wydajnego działania witryny internetowej, aplikacji webowych, poczty, itp.. Serwerami może zarządzać sam użytkownik lub usługodawca, oferując różne poziomy kontroli i dostosowywania.
Serwer to w zasadzie komputer o dużej mocy obliczeniowej oraz zasobach pamięci i dyskowych, skonfigurowany do obsługi intensywnych zadań, takich jak obsługa ruchu internetowego, przetwarzanie danych i zarządzanie aplikacjami. Aby serwer mógł funkcjonować w Internecie, musi posiadać funkcje hostingu, co oznacza, że może być podzielony na mniejsze jednostki usługowe, takie jak hosting współdzielony.
Reasumując:
Przyjrzyjmy się tym różnicom z bliska.
Przyjrzyjmy się bliżej różnicom, między hostingiem a serwerem:
Funkcja | Gospodarowanie | serwer |
Definicja | Usługa udostępniająca przestrzeń dyskową dla stron internetowych | Maszyna fizyczna lub wirtualna, która zarządza zasobami i je dystrybuuje |
Kontrola | Ograniczony; zarządzany przez dostawcę usług hostingowych | Kompletny; zarządzany przez użytkownika lub dostawcę |
Koszt | Bardziej ekonomiczne; współdzielone pomiędzy wieloma użytkownikami | Droższe; zasoby dedykowane jednemu użytkownikowi |
Zasoby | Udostępniane pomiędzy wieloma stronami internetowymi | Dedykowane wyłącznie użytkownikowi |
Konserwacja | Zarządzany przez dostawcę | Może być zarządzany przez użytkownika lub dostawcę, w zależności od umowy |
Aby jeszcze bardziej ułatwić wybór odpowiedniego rozwiązania, proponujemy rozszerzyć analizę różnic o kilka dodatkowych aspektów, wad i zalet obu rozwiązań. W tym miejscu będziemy porównywali już nie sam hosting jako usługę na serwerze, a właśnie hosting współdzielony i rozwiązanie dedykowane, jakim jest serwer dedykowany:
Zalety :
Niedogodności :
Zalety :
Niedogodności:
Hosting współdzielony jest idealny dla:
Serwer dedykowany najlepiej nadaje się do:
Hosting to usługa, a serwer to urządzenie. Od tych dwóch pojęć pochodzą takie usługi jak hosting współdzielony oraz serwer dedykowany, a wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od Twoich indywidualnych potrzeb, budżetu i poziomu wiedzy technicznej. Ocena wszystkich wskazanych w artykule czynników pomoże Ci podjąć najwłaściwszą decyzję dotyczącą Twojego projektu internetowego.
Aby jeszcze lepiej zobrazować różnicę, wyobraźmy sobie wielki budynek.Budynek to serwer. Jest to fizyczne lub wirtualne urządzenie, które przechowuje ogromne ilości danych. Każde mieszkania w budynku to hosting. Każde mieszkanie (hosting) ma swój własny adres (adres URL Twojej strony), ale dzieli wspólne elementy budynku (zasoby serwera).
Masz pytania? Napisz do nas. Sprawdź także ofertę na bezpłatny hosting stron internetowych!
Redakcja SeoHost