Internet to miejsce, gdzie najpierw potencjalni klienci poszukują informacji o produktach czy usługach. Jeśli Twoja firma nie jest obecna online, tracisz wiele możliwości. Jednym z najskuteczniejszych i najtańszych sposobów na stworzenie swojej obecności w sieci jest zakupienie domeny dla swojego biznesu. W tym artykule omówimy zalety posiadania własnej domeny.

W tym artykule:

Czym jest domena?

Domena to adres Twojej strony internetowej - to, co użytkownicy wpisują w pasku adresu przeglądarki, aby odwiedzić Twoją stronę. Na przykład, jeśli czytasz ten artykuł na stronie mojafirma.pl - to jest nasza domena! Jest to internetowy odpowiednik adresu domu lub numeru telefonu komórkowego - dzięki niej ludzie mogą Cię znaleźć i skontaktować się z Tobą.

Profesjonalny wizerunek firmy

Posiadanie własnej domeny to znak profesjonalizmu. Daje to wrażenie, że Twoja firma jest poważnym graczem na rynku. Domena może pełnić rolę wizytówki firmy w sieci. Można na niej umieścić informacje o firmie, ofercie, danych kontaktowych i innych istotnych informacjach.

Ułatwiona komunikacja za pomocą domeny w e-mail

Twój adres e-mail może stać się bardziej profesjonalny i łatwiejszy do zapamiętania, jeśli będzie zawierał nazwę Twojej domeny. Na przykład, zamiast używać adresu twojanazwa@gmail.com, możesz użyć kontakt@twojanazwa.pl. Jest to o wiele bardziej profesjonalne i pomaga budować zaufanie do Twojej marki.

Ochrona Twojej domeny przed przejęciem

Posiadanie własnej domeny daje Ci pełne prawo do jej wykorzystania. Oznacza to, że nikt inny nie może używać tej samej domeny bez Twojej zgody. Dzięki temu zabezpieczasz swoją markę przed ewentualnymi próbami przejęcia przez konkurencję.

Dlaczego warto posiadać własną domenę?

Istnieje wiele powodów, dla których warto mieć własną domenę. Oto niektóre z nich:

Własna domena buduje markę

Domena daje unikalny i zapadający w pamięć adres internetowy, który pomaga budować rozpoznawalność i wiarygodność marki. Pozwala na stworzenie profesjonalnej strony internetowej dla Twojego biznesu lub osobistej marki.

Kontrola nad swoją stroną

Posiadanie własnej domeny daje Ci pełną kontrolę nad swoją stroną internetową i jej wyglądem dla odwiedzających. Możesz dostosować swoją stronę i tworzyć treści, które chcesz, bez ograniczeń ze strony platformy stron trzecich.

Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek (SEO)

Posiadanie własnej domeny może poprawić widoczność Twojej strony w wynikach wyszukiwania. Wyszukiwarki, takie jak Google, zwykle faworyzują strony z własnymi domenami nad tymi z generycznymi adresami URL.

Adresy e-mail

Domena pozwala Ci na utworzenie niestandardowych adresów e-mail dla Twojego biznesu lub do użytku osobistego. Może to nadać Ci bardziej profesjonalny wizerunek i pomóc Ci lepiej zarządzać swoimi komunikatami.

Wiarygodność

Domena nadaje Twojej stronie profesjonalny i wiarygodny wygląd. Może pomóc w ustanowieniu Twojego biznesu lub osobistej marki online jako wiarygodnej i legitnej firmy.

Ponadto posiadanie własnej domeny daje Ci prawną własność nad swoją stroną internetową i może chronić Twoją markę przed przejęciem przez konkurentów.

Elastyczność

Z własną domeną możesz przenieść swoją stronę do innego dostawcy hostingu lub przeprojektować ją bez utraty adresu internetowego albo publiczności.

Inwestycja na przyszłość

Posiadanie domeny to inwestycja w przyszłość Twojej strony internetowej. W miarę jak internet rośnie i ewoluuje, posiadanie własnej domeny zapewnia, że Twoja strona będzie nadal istotna i dostępna. Ponadto posiadanie własnej domeny daje Ci wolność tworzenia i zarządzania swoją stroną internetową zgodnie z Twoimi potrzebami i potrzebami Twojej publiczności.

Może dać Ci także przewagę konkurencyjną nad innymi firmami lub osobami w Twojej branży, które mogą nie mieć własnego adresu internetowego. Może pomóc Ci wyróżnić się z tłumu i przyciągnąć więcej odwiedzających na Twoją stronę.

Jak kupić domenę?

Kupowanie domeny dla Twojego małego biznesu jest łatwe dzięki kilku prostym krokom. Najpierw zastanów się, jak powinna wyglądać Twoja domena. Zazwyczaj będzie to nazwa Twojego biznesu. Warto jednak pamiętać o kilku najlepszych praktykach przy wyborze domeny:

  1. Trzymaj się krótkiej i prostej domeny
  2. Unikaj myślników, liczb i homofonów

Następnie sprawdź, czy domena jest dostępna do kupienia. Jeśli nazwa Twojego biznesu jest unikalna, powinieneś być w stanie kupić domenę o wybranym przez siebie adresie. Jeżeli jednak nie jest dostępna, będziesz musiał powrócić do pierwszego kroku. 

Następnie musisz wybrać rejestratora domen. Są to firmy, które zarządzają nazwami domen w Internecie. Największą różnicę między tymi rejestratorami stanowią cena i doświadczenie użytkownika, dlatego warto porównać oferty, aby znaleźć tę, która oferuje najlepszy stosunek jakości do ceny, a jeśli nie masz na to czasu, zapraszamy Cię do rejestracji domen w SEOHOST. Jak pokazaliśmy w naszym artykule na blogu, ceny rejestracji i odnowienia domen w SEOHOST stawiają nas wśród najtańszych rejestratorów domen w Polsce. 

Dokładny proces zakupu domeny będzie różnił się dla każdego rejestratora. U nas zrobisz to bardzo łatwo:

Budowanie silnej marki online

Kupowanie domeny to ważna część budowania silnej marki online. Jest to często najbardziej rozpoznawalna część Twojej obecności online, odzwierciedlająca, kim jesteś i co robisz, za pomocą kilku liter. Po zrozumieniu, jak kupić domenę, możesz nawet zacząć kupować kilka domen, aby poszerzyć swoją obecność online lub działać jako punkty kontaktowe dla różnych segmentów rynku.

Po zdobyciu domeny dobrym następnym krokiem jest faktyczne zbudowanie strony internetowej. Bez względu na to, jak ją zbudujesz - czy to za pomocą internetowego kreatora stron, czy za pomocą freelancera - upewnij się, że jest zgodna z Twoją marką. Oznacza to myślenie o wyglądzie, kolorach, doświadczeniu użytkownika i wszystkim innym, co klient może zobaczyć lub zrobić podczas korzystania z Twojej strony.

Po jej skonfigurowaniu możesz udostępnić swoją domenę na swojej platformie społecznościowej i w spisach firm (na przykład w Google). To dodaje więcej autorytetu do Twojej małej firmy i pomaga kierować ruch do Twojej nowej strony internetowej.

Oprócz budowania strony internetowej jedną z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić z nowo nabytą domeną, jest ustawienie e-maila firmowego. Jest to konto e-mail (lub konta), które używa nazwy Twojej domeny, a nie generycznej. Na przykład, zamiast twojanazwa@gmail.com, użyłbyś kontakt@twojanazwa.pl. To, podobnie jak Twoja domena bardziej ogólnie, dodaje warstwę profesjonalizmu i zaufania do Twojego małego biznesu, spośród wielu innych korzyści.

Własna domena internetowa - podsumowanie

Jako mała firma, potrzebujesz obecności w sieci, aby przyciągnąć potencjalnych klientów, zbudować wiarygodność i tworzyć swoją markę. Kupowanie domeny to tania i potężna opcja, która pozwala Ci na tworzenie profesjonalnych adresów e-mail, kierowanie klientów do / z kanałów społecznościowych i budowanie większego “odcisku” w przyszłości. Budowanie silnej pozycji, wiarygodnej i rozpoznawalnej marki. 

Aby kupić domenę, zastanów się, co by pasowało do Twojego biznesu i marki, zanim wybierzesz rejestratora, sprawdzisz dostępność domeny, wybierzesz TLD, wybierzesz długość kontraktu i włączysz auto-odnawianie (powiadomienia o płatności). Solidna marka w Internecie zaczyna się od silnej domeny, więc wyjdź i znajdź swoją już dziś.

Komentarze (1)

Zostaw komentarz

Podobne wpisy