Serwery i hosting z dyskami SSD są doskonałym, a przede wszystkim szybkim rozwiązaniem w momencie, kiedy obecny hosting nie jest wystarczająco wydajny, by zagwarantować stabilne działanie serwisu. Dyski SSD świetnie sprawdzają się tam, gdzie szybkość dostępu do danych jest najważniejsza, szczególnie w przypadku serwerów baz danych, serwerów buforujących, serwisów i sklepów internetowych mieszczących sporo treści generowanych dynamicznie.

Hosting SSD oferuje zdecydowanie więcej niż tradycyjny hosting współdzielony. Dzięki dyskom SSD można uzyskać nawet 60% wzrost wydajności, w stosunku do typowego hostingu współdzielonego opartego na dyskach talerzowych. Znaczną różnicę odczują użytkownicy odwiedzający serwis korzystający z tej technologii, za sprawą ogromnej różnicy w prędkości ładowania stron. Jest niezwykle istotnym czynnikiem zarówno dla użytkowników strony, jak i robotów wyszukiwarek internetowych.

Nastała moda na serwery i hosting z dyskami SSD

Dyski półprzewodnikowe robią ostatnimi czasy zawrotną karierę, gdyż w przeciwieństwie do dysków HDD niezawierające żadnych mechanicznych elementów, co czyni je znacznie szybszymi. Serwery SSD dzięki dużej wydajności, dynamicznej prędkości mogą reagować szybciej, elastycznej i w tym samym czasie zarządzać, kontrolować oraz realizować wiele procesów jednocześnie. Jeśli chodzi o wydajność to jeden dysk SSD potrafi zastąpić 40 dysków HDD, pobierając przy tym mniej prądu oraz wyzwalając blisko 40% mniej ciepła.

intel.jpg

Dlaczego serwer oparty o dyski SSD jest tak szybki?

Szybkość w tym wypadku jest oparta o technologię flash i brak części ruchomych występujących w tradycyjnych dyskach HDD, które opóźniają zapis i odczyt danych. Stosując analogię do muzyki, dysk HDD można porównać do gramofonu, natomiast SSD do odtwarzacza mp3. Serwery SSD oparte o technologię flash zapisują dane na pamięciach półprzewodnikowych, nie korzystając z ruchomych elementów. Nieobecność mechanicznych części wskazuje już sama nazwa SSD, czyli solid-state drive.

W dyskach HDD dane są odczytywane i zapisywane przez dwie głowice elektromagnetyczne, ulokowane na ruchomych ramionach. Rozwiązanie to stwarza problem związywany z czasem poruszania się głowicy co nie występuje w przypadku dysków SSD, które potrafią odczytywać i zapisywać dane z prędkością przeszło 500 MB/s, co jest nieosiągalne dla technologii HDD. Oferują one także niemal natychmiastowy dostęp do danych, który wynosi około 0,1 ms.

Szybkość ładowania kluczową kwestią dla konwersji

Dane składające się na stronę internetową zapisane na serwerze są przesyłane do komputera użytkownika w momencie odwiedzin na stronie. Dla komfortu jak wiemy, najistotniejszym czynnikiem jest szybkość ładowania się strony. Im strona jest większa, bardziej rozbudowana, zawierająca wiele baz danych, tym gorzej może być z czasem jej ładowania. Kiedy dodamy do tego duży ruch na stronie, to okazuje się, że milisekundy różnicy w odczycie danych stają się widoczne gołym okiem.

Przeglądający zasoby internetu z reguły nie czekają, aż dana strona się załaduje, tylko wychodzą z niej. Zatem szybkie ładowanie strony ma wpływ na jej odbiór przez użytkowników i przekłada się na mniejszy współczynnik odrzuceń i większą liczbę odwiedzonych podstron. Szczególnie dotyczy to branży e-commerce, gdzie czas ładowania ma bardzo wymierny charakter i jedna sekunda opóźnienia w czasie ładownia strony skutkuje spadkiem konwersji nawet o 7 procent.

Do czego wykorzystywane są serwery SSD?

Z powodu swojej szybkości coraz częściej są one wykorzystywane dla:

  • serwerów buforujących,
  • serwerów baz danych,
  • stron zawierających dużo dynamicznie generowanych treści,
  • sklepów internetowych,
  • serwisów e-commerce.

Serwery i hosting z dyskami SSD, a żywotność 

W ich przypadku krótsza żywotność to cena, jaką płacimy za wysoką wydajność podobnie jak w wyścigowych jednostkach napędowych.

Każda komórka zapisywana po równo

Żywotność dysków półprzewodnikowych jest mniejsza niż nośników talerzowych, co wynika bezpośrednio z ich konstrukcji. Każda komórka pamięci flash może być zapisana określoną i ograniczoną liczbę razy, a liczba cykli zapisu wynosi około 10 000. Po wyczerpaniu limitu cykli zapis staje się niemożliwy, a komórkę można wówczas tylko odczytać.

Równoważenie zużycia – wear leveling

To sposób na podniesienie wytrzymałość komórki, polegające na tym, że dane zapisywane są na dysku równomiernie tak, aby żadne komórki nie były używane częściej od innych.

Dzięki niemu żywotność całego dysku SSD wzrasta, średni czas bezawaryjnej pracy dochodzi do 3 mln godzin. Redaktorzy serwisu Tech Report przeprowadzili test żywotności dysków półprzewodnikowych SSD. Przez 18 miesięcy 6 dysków zapełniano danymi, następnie kasowano i zapisywano ponownie. Wynik testu pokazał, że najsłabsze z nich zapisały około miliona gigabajtów, a najlepsze do 2,4 miliona gigabajtów.

Podział komórek – spare area, czyli zapas zdrowych komórek pamięci

Na dysku tworzony jest obszar niedostępny dla użytkownika i stanowiący pulę zapasową zdrowych komórek pamięci. Działa on w ten sposób, że kiedy dana komórka osiąga limit cykli zapisu lub zostanie uszkodzona, dane z niej są kopiowane do komórek znajdujących się na obszarze spare area, który stanowi nawet 30% powierzchni dysku.

Raport wymiany – SMART

Administratorzy serwerów SSD dostają od samego serwera sygnał do wymiany nośnika. Odpowiada za to system S.M.A.R.T monitorujący pracę dysku poprzez analizę kilkudziesięciu atrybutów takich jak np. czas pracy, temperatura, liczba uszkodzonych sektorów. Na podstawie danych precyzyjnie wyznacza czas wymiany nośnika, gdy osiągnął on limit cykli zapisu, lub kiedy wyczerpują się zapasowe komórki w spare area wysyłając do administratora komunikat o konieczności wymiany nośnika.

Niezauważalna wymiana nośnika dzięki mirrorom

Operacja ta odbywa się niezauważalnie dla użytkownika, dzięki temu, że dyski w serwerach działają w macierzach RAID. Serwer SSD skonfigurowany w ten sposób składa się z parzystej liczby dysków i każdy nośnik ma zapewniony dysk, na którym przechowujący lustrzane kopie plików (tzw. mirrory). Dla przykładu na macierzy składającej się z czterech dysków o pojemności 128 GB można zapisać tylko 256 GB danych, a pozostałą część jest rezerwowana na mirrory.

Podstawowe zalety hostingu i serwerów z dyskami SSD

Za sprawą wykorzystania pamięci flash, takie serwery:

  • wykonują dużo więcej operacji odczytu zapisu równocześnie,
  • odczyt i zapis danych jest na dużo wyższym poziomie,
  • zarządzają większą ilością procesów,
  • zapewniają krótszy czas dostępu do danych,
  • sprawdzają się wszędzie tam, gdzie dyski hdd osiągają granice swojej wydajności.

Serwer taki pracuje szybciej i stabilniej niż jego poprzednicy, wykonując dużo więcej procesów obliczeniowych i administracyjnych w tym samym czasie, jednocześnie zachowując dużą funkcjonalność i elastyczność.

serwer_z_-dyskami-_sdd-1.jpg

Cena technologii flash w hostingu przestaje być wadą

Nowości nigdy nie są tanie, jednakże w przypadku serwerów SSD po upływie kilku lat od ich debiutu ceny zaczynają spadać. Od 2014 r. hosting oparty o tę technologię staniał o blisko 35%. Serwery SSD kosztują obecnie więcej za jeden gigabajt, niż warianty z HDD, jednakże trzeba wziąć pod uwagę fakt, że pod względem wydajności jeden dysk SSD potrafi zastąpić 40 dysków HDD.

SeoHost jest wyróżniony jako jeden z najlepszych dostawców serwerów w Rankingu najlepszych hostingów na Hostingi.net

Podobne wpisy

Zostaw komentarz