Hakowanie domeny, czyli Domain Hack, to kreatywny i innowacyjny sposób tworzenia unikalnego adresu domeny, który łączy nazwę domeny z rozszerzeniem domeny (TLD - domena najwyższego poziomu), tworząc sprytny i atrakcyjny adres internetowy. W tym artykule pokażemy Ci koncepcję takich działań, sposób ich tworzenia oraz przykłady wykorzystania nowych domen globalnych i nowych gTLD w całym procesie. 

W tym artykule:

Co to jest Domain Hack?

Domain Hack to sprytna gra słów lub kreatywna aranżacja znaków, która wykorzystuje rozszerzenie domeny do stworzenia niezapomnianego i niepowtarzalnego adresu internetowego. 

Nazwa Domain Hack nie odnosi się w tym przypadku do żadnej aktywności hakerskiej, ale raczej do twórczej manipulacji nazwami domen, szczególnie TLD. Polega ona na wykorzystaniu rozszerzeń domenowych jako integralnej części słowa lub wyrażenia w celu utworzenia adresu internetowego, który wyróżnia się i skutecznie reprezentuje treść lub cel witryny, np. wpro.st (rozszerzenie .st dla Wysp Świętego Tomasza i Książęcej) czy proste.to (.to rozszerzenie dla Tonga). 

Zrozumienie rozszerzeń domen (TLD)

Zanim zagłębimy się w świat “hakowania domen”, konieczne jest zrozumienie, czym są rozszerzenia domen, np. TLD. TLD to ostatnia część nazwy domeny występująca po kropce. Tradycyjne domeny TLD, takie jak „.com”, „.org” i „.net”, są szeroko stosowane od lat. Jednak wraz z wprowadzeniem nowych domen globalnych i nowej gTLD możliwości tworzenia hacków domen znacznie się rozszerzyły.

W osobnym artykule wyjaśniliśmy, czym są są domeny najwyższego poziomu TLD oraz nowe domeny globalne NewTLD. Teraz korzystając z tych informacji, pokażemy Ci, jak rejestrując z pozoru niepasujące nam rozszerzenie domeny internetowej, możemy uzyskać atrakcyjny adres strony internetowej. 

Przykłady Domain hack

Można mnożyć w nieskończoność kreatywnych przykładów użycia rozszerzeń domenowych, do utworzenia niepowtarzalnego adresu domeny internetowej, dlatego wybraliśmy kilka popularnych propozycji, na których możesz oprzeć swoje dalsze przemyślenia: 

 1. about.me:
  znakomity sposób na przygotowanie witryny z osobistym portfolio, która mogłaby w kreatywny sposób wykorzystać nową domenę globalną „.me” do utworzenia adresu „about.me”, udostępniając odwiedzającym bezpośredni link do strony „O mnie”
 2. youtu.be:
  z pewnością każdy zna popularny serwis z filmami i muzyką, jakim jest YouTube dostępny pod adresem www.youtube.com. Korzystając z rozszerzenia domeny dla Belgii, Google uzyskało jeszcze krótszy adres dla swojego serwisu, youtu.be.
 3. Innovate.tech:
  W przypadku strony internetowej poświęconej technologii lub startupu związanego z innowacjami „Innovate.tech” może być ekscytującym i wciągającym hackiem domeny, który kładzie nacisk na technologię.
 4. trendy.online:
  Internetowy sprzedawca odzieży może kreatywnie wykorzystać nową domenę gTLD „.online”, aby stworzyć hack domeny „trendy.online”, sygnalizując, że jest modnym i stylowym miejscem zakupów.
 5. taste.it:
  Bloger kulinarny lub restauracja specjalizująca się w kuchni włoskiej ( i nie tylko) może użyć kodu Włoch, rozszerzenia TLD „.it”, aby stworzyć hack domeny taste.it”, który uchwyci esencję pysznych potaw, po prostu: posmakuj tego!
 6. night.club:
  idealnie połączenie nowej domeny globalnej, która tworzy niepowtarzalną nazwę klubu nocnego lub projektu związanego z życiem nocnym. 
 7. be.expert:
  zostań ekspertem. Czy nie tak reklamują się serwisy, które oferują różnego rodzaju szkolenia, kusy, a także staże lub oferty pracy?
 8. bee.expert:
  bardzo zbliżona propozycja, do tej pokazanej wyżej, ale zamiast zwrotu be, zastosowano tu słowo bee, które w wymowie będzie bardzo zbliżone, chociaż oznacza nic innego jak “pszczoły”.
 9. stay.online:
  to hasło często pojawiało się w Internecie w czasie bandemii i lockdownu. Zostań w domu. 

Nawet największe światowe marki wykorzystują Domain Hack do tworzenia krótkich i łatwych do zapamiętania adresów internetowych. Oto kilka przykładów znanych projektów:

 1. LinkedIn:
  LNKD.IN (domena kodowa kraju Indii)
 2. Playstation:
  PLAY.ST (domena Wysp Świętego Tomasza i Książęcej)
 3. Xbox Live:
  XBX.LV (domena Łotwa)
 4. Adidas:
  ADID.AS (amerykańska domena Somoa)
 5. Spotify:
  SPOTI.FI (domena fińska)
 6. Google:
  GOO.GL (domena Grenlandii)

Warto zaznaczyć, że Domain Hack nie ogranicza się tylko do tworzenia kreatywnych adresów internetowych, ale może być również używany jako konkretna technika, aby wykorzystać rozszerzenie domeny w celu stworzenia spójnego i zapadającego w pamięć adresu internetowego. Odróżnijmy więc kreatywny adres, który może być nazwą firmy, taką jak HostingHaven.com czy HostVoyage.com, od adresu seoho.st, który wskazuje właśnie na działania typu Domain Hack.

Czy Domain Hack może wpływać na SEO mojej witryny?

Domain Hack samo w sobie nie ma bezpośredniego wpływu na SEO, ale może wpłynąć na zapamiętywalność i rozpoznawalność adresu, co może przyczynić się do zwiększenia ruchu na stronie.

W tym miejscu również zwrócimy Twoją uwagę, na pewną wadę tego typu adresów, jaką jest komunikacja. Te z pozoru ciekawe adresy internetowe, mogą być trudne do przekazania, np. w rozmowie telefonicznej, a wyświetlone na banerze reklamowym czy ulotce, całkowicie zdezorientować odbiorcę, który przyzwyczajony do rozszerzeń, np. .pl, czy .com, będzie zaskoczony widząc adres: night.club. Czy ktoś się pomylił? 

Wnioski

Domain Hack to fascynujący świat kreatywnych i unikalnych adresów internetowych. Wykorzystując rozszerzenia domen, można stworzyć adresy, które będą łatwe do zapamiętania i przyciągną uwagę użytkowników. Przyjazne dla SEO i niezapomniane adresy mogą wpłynąć na sukces Twojej witryny. 

Idea polega na wykorzystaniu rozszerzenia domenowego jako integralnej części słowa lub wyrażenia, dzięki czemu powstaje wyjątkowy i przyciągający adres witryny. Przykładowo, strona o prostych rozwiązaniach mogłaby wykorzystać rozszerzenie .st dla Wysp Świętego Tomasza i Książęcej, tworząc adres wpro.st.

Zostaw komentarz

Podobne wpisy