Google wprowadziło nowe narzędzie: ImageFX. To innowacyjne narzędzie AI wyróżnia się jako alternatywa dla istniejących generatorów obrazów, takich jak DALL-E i MidJourney, przenosząc kreatywność i interakcję użytkownika na nowy poziom. ImageFX, choć wciąż w fazie testowej i wykorzystujący znaki wodne, obiecuje nam nowy poziom tworzenia obrazów i sztuki opartych na AI dzięki przyjaznemu dla użytkownika interfejsowi i zaawansowanym funkcjom. Przyjrzyjmy się razem, czym jest ImageFX, jak działa i dlaczego Google zdecydowało się udostępnić to potężne narzędzie za darmo.

W tym artykule: 

Czym jest ImageFX od Google? 

Opracowany przez zespół Google zajmujący się sztuczną inteligencją, ImageFX działa w oparciu o model GenAI Imagen 2. Oferuje użytkownikom interfejs oparty na podpowiedziach, w których po prostu opisujesz swoją wizję obrazu, a sztuczna inteligencja ożywia ją. Takie podejście nie tylko sprawia, że narzędzie jest dostępne dla osób niebędących artystami, ale także zwiększa ekspresję twórczą, umożliwiając użytkownikom odkrywanie szeregu wykończeń i stylów artystycznych. 

Brzmi znajomo? Dokładnie. ImageFX nie odróżnia się pod tym względem od innych generatorów obrazu jak wspomniany Dall-E czy MidJurney, ale jednak staje się mocnym graczem na rynku i powinniśmy uważnie przyglądać się jego aktualizacjom. 

Jak działa ImageFX?

ImageFX upraszcza proces tworzenia obrazu. Użytkownicy zaczynają od wprowadzenia tekstu opisującego żądany obraz. Następnie narzędzie wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji do interpretacji monitu i generowania odpowiedniego obrazu. Tym, co wyróżnia ImageFX, są „ekspresyjne elementy” lub sugestie słów kluczowych, które pojawiają się podczas pisania. Sugestie te pomagają udoskonalić i zbadać różne wymiary kreatywności, dzięki czemu narzędzie staje się nie tylko generatorem, ale także artystą współpracującym.

Kluczowe funkcje i doświadczenie użytkownika

W ImageFX wyróżnia się kilka funkcji:

  1. Ekspresyjne elementy: gdy wprowadzasz swój pomysł, ImageFX sugeruje słowa kluczowe, aby udoskonalić podpowiedzi, zwiększając szczegółowość i dokładność wygenerowanego obrazu.
  2. Iteracyjna informacja zwrotna: po wygenerowaniu obrazu narzędzie pozwala użytkownikom modyfikować i rozwijać swoje dzieło, dostosowując słowa kluczowe, co przypomina posiadanie artysty cyfrowego działającego w czasie rzeczywistym.
  3. Znaki wodne SynthID: Aby zapewnić autentyczność i zapobiec nadużyciom, wszystkie utworzone obrazy są subtelnie znakowane znakiem wodnym SynthID, który jest niewidoczny gołym okiem, ale można go wykryć w celu identyfikacji.

Dlaczego ImageFX jest darmowy?

Strategia Google polegająca na darmowym oferowaniu ImageFX jest częścią szerszej inicjatywy mającej na celu demokratyzację technologii AI. Udostępniając potężne narzędzia bezpłatnie, Google ma na celu zachęcanie do ich powszechnego stosowania i tworzenie środowiska, w którym może rozkwitać kreatywność i innowacje w zakresie sztucznej inteligencji. Takie podejście nie tylko poszerza bazę użytkowników, ale także pozycjonuje Google jako lidera w etycznym rozwoju AI, kładąc nacisk na bezpieczeństwo i odpowiedzialność w korzystaniu z AI.

Strategia przypomina trochę to, co robi Microsoft ze swoim narzędziem Copilot, które przecież działa na podstawie GPT-4 Turbo (tak, jak w ChatGPT Plus) i jednocześnie oferuje dostęp do generatora obrazu Dall-E. I to całkiem za darmo dla każdego użytkownika, nawet bez rejestracji konta. 

Względy bezpieczeństwa i etyczne

Zdając sobie sprawę z możliwości nadużycia, Google wdrożyło rygorystyczne zabezpieczenia w ImageFX. Narzędzie ogranicza generowanie treści zawierających przemoc, obraźliwych lub o charakterze jednoznacznie seksualnym. Co więcej, oferuje możliwość szybkiego filtrowania wskazanych osób, w szczególności osób publicznych, aby zapobiec potencjalnemu nękaniu lub niewłaściwemu wykorzystaniu technologii. Ponadto dodaje znak wodny SynthID. 

Obecnie narzędzie dostępne jest za pośrednictwem AI Test Kitchen firmy Google — platformy internetowej do eksperymentalnych projektów AI, ale potencjał ImageFX jest obiecujący. Może zrewolucjonizować sposób tworzenia obrazów cyfrowych i interakcji z nimi. Takie narzędzia jak ImageFX nie tylko zwiększają możliwości artystyczne, ale także rzucają wyzwanie naszym tradycyjnym pojęciom sztuki i kreatywności. Warto jednak obserwować rozwój innych narzędzi, jak MidJurney, MidJurney Alpha czy Dall-E.

Darmowy generator obrazów od Google: podsumowanie

ImageFX firmy Google stanowi znaczący postęp w kreatywności opartej na sztucznej inteligencji. Dzięki intuicyjnej konstrukcji, zabezpieczeniom i możliwościom zastosowań edukacyjnych i zawodowych ImageFX ma szansę stać się jednym z najlepszych narzędzi do generowania obrazów obok Dall-E i MidJurney.

W miarę dalszego rozwoju możemy oczekiwać, że Google będzie udoskonalać swoje funkcje, zwiększać dostępność i nadal kształtować ten przysłowiowy już “krajobraz” sztucznej inteligencji w branżach kreatywnych.

Na razie ImageFX zaprasza nas do wyobrażenia sobie możliwości i wzięcia udziału w testach. A Ty, korzystasz z narzędzie do generowania obrazów AI? Jakie znajdujesz dla nich zastosowanie?

Zostaw komentarz

Podobne wpisy