Narzędzia sztucznej inteligencji stały się niezbędne do zwiększania produktywności i kreatywności. Wśród tych innowacyjnych, dostępnych dla każdego użytkownika narzędzi liderem stały się ChatGPT oraz Microsoft Copilot. Każde z nich wykorzystuje zaawansowane możliwości technologii GPT-4 OpenAI. W tym artykule wyjaśnimy specyfikę ChatGPT i Copilot, w tym ich wersje premium, ChatGPT Plus, a także Copilot Pro, aby pomóc Ci określić, który asystent AI najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

W tym artykule:

Czym są ChatGPT i ChatGPT Plus?

ChatGPT, opracowany przez OpenAI, to wszechstronny chatbot AI, który wyróżnia się generowaniem odpowiedzi tekstowych przypominających ludzkie. Może pomóc w szerokim zakresie zadań, od tworzenia treści po tłumaczenie językowe. 

W podstawowej darmowej wersji ChatGPT chatbot korzysta z modelu językowego GPT-3.5, co czyni go bardzo uniwersalnym narzędziem o szerokim zakresie możliwości wsparcia użytkownika. 

Wersja premium ChatGPT Plus oferuje ulepszone funkcje i wyższe limity użytkowania, wykorzystując najnowsze modele GPT-4 Turbo w celu poprawy wydajności. Ponadto na żądanie użytkownika może przeszukiwać zasoby sieciowe, uzyskać dostęp do Internetu. Za pomocą ChatGPT Plus możesz także korzystać z generatora obrazu DALL-E oraz uzyskać dotęp do niestandardowych GPT (o tym w dalszej części aartykułu). 

Czym jest Copilot i Copilot Pro?

Copilot firmy Microsoft, choć podobny w naturze do ChatGPT, rozszerza swoją funkcjonalność poprzez płynną integrację z pakietem aplikacji Microsoft. Zaprojektowany, aby służyć jako inteligentny asystent, Copilot ma na celu zwiększenie produktywności w narzędziach takich jak Word, Excel i PowerPoint, ale także Microsoft Edge. 

Copilot jest dostępny w przeglądarce Microsoft Edge, a także możesz korzystać z niego w dowolnej innej przeglądarce, a nawet jako dedykowana aplikacja na urządzenia mobilne. Wersja premium, Copilot Pro, zapewnia dodatkowo nieograniczony dostęp do możliwości GPT-4 i dodatkowych funkcji opartych na sztucznej inteligencji w aplikacjach Microsoft, np. Microsoft 365. 

ChatGPT i Microsoft Copilot rewolucjonizują narzędzia AI, oferując potężne rozwiązania dla zwiększenia produktywności i kreatywności. Wybór między nimi zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i celów oraz zrozumienia działania samego mechanizmu chatbotów. Czy zdecydujesz się na wszechstronność ChatGPT czy na specjalizację Copilot Pro w aplikacjach Microsoft, obie platformy otwierają nowe możliwości dla każdego. Czhytaj dalej, aby odkryć różnice i zastosowanie każdego chatbota.

GPT-4: Silnik ChatGPT i Copilot

Zarówno ChatGPT Plus, jak i Copilot Pro wykorzystują modele GPT-4, które są najnowszymi iteracjami OpenAI. Modele te słyną z ulepszonych możliwości rozumienia i generowania języka naturalnego, co czyni je idealnymi do szeregu zastosowań, od tworzenia treści po pomoc w kodzie.

Czy Copilot jest bezpłatny w przypadku GPT-4?

I w tym miejscu powinniśmy się na chwilę zatrzymać. Czy Copilot jest bezpłatny w przypadku korzystania z modelu GPT-4? Tak. W odróżnieniu od darmowej wersji ChatGPT, która jest opata o model GPT 3.5, Copilot w podstawowej odsłonie korzysta z modelu GPT-4, których ChatGPT udostępnia dopiero w wersji Plus. 

Natomiast chociaż Microsoft oferuje wersję Copilot integrującą GPT-4, najbardziej zaawansowane funkcje i nieograniczony dostęp są zarezerwowane dla abonentów Copilot Pro. To rozróżnienie jest kluczowe dla użytkowników, biorąc pod uwagę zakres integracji sztucznej inteligencji, jakiego potrzebują w swoich codziennych zadaniach.

Ponadto Copilot w wersji bezpłatnej jest od razu zaprojektowany do obsługi zasobów internetowych. Ta funkcja pojawia się w CHatGPT dopiero w wersji Plus. Jeśli chodzi o wyszukiwanie w Internecie, ChatGPT Plus jest stosunkowo wolniejszy niż Copilot, a możliwość pisania głosowego jest dostępna tylko na urządzeniach mobilnych. nie ozacza to jednak, że nie jest możliwe korzystanie z niego. 

Wybór odpowiedniego Chatbota: ChatGPT kontra Copilot

Integracja z pakietem Microsoft Office: kluczowy wyróżnik

Jedną z głównych zalet Copilot Pro jest jego głęboka integracja z aplikacjami Microsoft Office. To sprawia, że jest to szczególnie cenne dla subskrybentów Microsoft 365, którzy chcą wykorzystać sztuczną inteligencję do zwiększenia produktywności w programach Word, Excel i PowerPoint. Z drugiej strony ChatGPT oferuje szerszy zakres zastosowań, dzięki czemu nadaje się do bardziej ogólnego zastosowania.

Niestandardowe GPTs w ChatGPT Plus

Użytkownicy ChatGPT Plus korzystają z dostępu do sklepu GPT, w którym znajduje się ponad trzy miliony niestandardowych wersji ChatGPT dostosowanych do konkretnych zastosowań. Ta funkcja jest szczególnie atrakcyjna dla tych, którzy chcą tworzyć niestandardowe GPT i uzyskiwać do nich dostęp do unikalnych zastosowań, od projektowania logo po tworzenie przepisów.

Generowanie obrazu w DALE-E

Obie platformy umożliwiają generowanie obrazu przy użyciu DALL-E. Jednakże subskrybenci Copilot Pro otrzymują dodatkowe korzyści, takie jak codzienne „dodatki” poprawiające tworzenie i jakość obrazu dzięki narzędziu Designer firmy Microsoft. Ta funkcja usprawnia proces tworzenia treści wizualnych, oferując większą wszechstronność i jakość.

Generowanie obrazu dostępne jest w obu wersjach Copilot, ale w tylko w ChatGPT Plus. W ramach bezpłatnego konta, na ten moment, ChatGPT nie oferuje dostępu do DALL-E. 

Copilot za darmo

Microsoft Copilot jest chatbotem korzystającym z modelu GPT-4 i do którego uzyskasz dostęp także w jego bezpłatnej wersji. To duża przewaga nad ChatGPT Plus, za którego zapłacisz około 20$, czyli 90-100 zł (w zależności od kursu dolara). Copilot jest jednak nauczony głównie do wspierana użytkownika w przeglądarce internetowej, dlatego bardzo dużo podstawowych działań, poleceń, będzie rozwiązywał, wyszukując informacje w sieci Internet. 

Które narzędzie AI najlepiej odpowiada Twoim potrzebom?

Decyzja między ChatGPT a Copilotem (włączając ich wersje premium) zasadniczo zależy od Twoich indywidualnych potrzeb. ChatGPT wybija się na tle ogólnego wsparcia AI i szerokiego spektrum zastosowań. Dla użytkowników mocno zintegrowanych z ekosystemem Microsoft, poszukujących ulepszenia produktywności w aplikacjach Office, Copilot Pro wydaje się być naturalnym wyborem.

Z kolei Copilot jest dostępny bezpłatnie i oferuje prostotę użytkowania, na przykład w aplikacjach mobilnych czy przeglądarce Edge. Co więcej, zapewnia dostęp do modelu językowego GPT-4, za który w przypadku ChatGPT należy zapłacić.

Obie platformy mają swoje podobieństwa, ale różnią się przede wszystkim zakresem zastosowań. Bezpłatny ChatGPT może okazać się niewystarczający dla osób, które szukają niedrogich, lecz skutecznych rozwiązań bazujących na możliwościach GPT-4. Z drugiej strony, darmowy Copilot może wymagać dodatkowego wysiłku przy wprowadzaniu komend, aby osiągnąć rezultaty porównywalne z płatnymi usługami. 

Copilot Pro znajdzie przeważnie zastosowanie wśród użytkowników pakietu Microsoft Office, podczas gdy ChatGPT Plus może się okazać narzędziem o najszerszym zastosowaniu, wymagającym jednak pewnej dozy nauki. Dzięki możliwości tworzenia własnych chatbotów (GPTs), ChatGPT Plus otwiera przed użytkownikami drzwi do niemal nieograniczonych możliwości wdrażania AI w codzienne życie.

Wniosek

W tym szybko rozwijającym się środowisku narzędzi AI ChatGPT i Microsoft Copilot pokazały, że oferują potężne rozwiązania dostosowane do różnorodnych potrzeb użytkowników. A jednocześnie użytkownicy pokazali, na jak wiele sposobów można używać jednego narzędzia, do optymalizacji pracy. 

Niezależnie od tego, czy jesteś programistą, twórcą treści, czy profesjonalistą biznesowym, zrozumienie możliwości, funkcji integracji czy unikalnych zalet każdej platformy jest niezbędne do maksymalizacji produktywności i kreatywności w Twojej pracy. 

Z pozoru bardzo podobne do siebie narzędzia, ChatGPT, Copilot oraz ich wersje premium, oferują różne usługi i inny zakres działania, inną moc, wynikającą z dostępności 2 różnych modeli GPT oraz algorytmów, na których same czaty zostały wyszkolone do udzielania odpowiedzi. 

Uważnie rozważ swoje wymagania i to, jak każde narzędzie jest zgodne z Twoimi celami. Na szczęście, możesz korzystać z nich bezpłatne. A Ty, z którego chatbota korzystasz na co dzień? 

Zostaw komentarz

Podobne wpisy