W dzisiejszych czasach każda platforma online, czy to serwis społecznościowy, sklep internetowy, czy inna usługa, wymaga od nas założenia konta, do którego dostęp uzyskujemy poprzez podanie kodu zabezpieczającego. Hasła są naszą pierwszą linią obrony przed cyberprzestępcami, którzy chcą zdobyć nasze cenne informacje i dane osobowe, co może prowadzić do różnych problemów.

Mimo licznych zabezpieczeń czy innowacyjnych rozwiązań technologicznych nieustannie jesteśmy narażeni na ataki hakerów, którzy desperacko próbują uzyskać nasze poufne informacje, w tym środki zgromadzone na naszych kontach bankowych.

Jednym z najważniejszych sposobów na ochronę przed takimi zagrożeniami jest stosowanie silnych i bezpiecznych haseł.

W tym artykule:

Jakie powinno być mocne hasło?

Skuteczność i siła naszego hasła zależy głównie od jego długości - im dłuższe, tym bezpieczniejsze. Ważne jest również, aby było trudne do złamania.

Specjaliści w dziedzinie bezpieczeństwa internetowego zalecają, aby hasło składało się z co najmniej 12 znaków. Najlepiej jest użyć kilku wyrazów, co pozwoli nam je łatwiej zapamiętać.

Dla zwiększenia siły hasła zalecamy oddzielenie użytych słów znakami specjalnymi, urozmaicenie ich cyframi oraz zastosowanie kombinacji dużych oraz małych liter. To wszystko sprawi, że nasze hasło stanie się jeszcze bardziej bezpieczne i trudniejsze do złamania.

Pamiętaj jednak, aby używać tego hasła tylko w jednej konkretnej usłudze. W ten sposób ograniczysz ryzyko jego wykradzenia i zwiększysz ochronę swoich danych osobowych.

Jeśli masz trudności z wymyślaniem i zapamiętywaniem silnych oraz długich kodów zabezpieczających, warto rozważyć korzystanie z menedżerów haseł. To specjalne programy i aplikacje, które nie tylko pomagają w zarządzaniu hasłami oraz danymi logowania do różnych stron i usług, ale również potrafią generować nowe hasła. Dzięki nim Twoje kody zabezpieczające są przechowywane w bezpiecznym, zaszyfrowanym miejscu, dostępnym tylko dla Ciebie. Aby z nich skorzystać, wystarczy stworzyć jedno silne hasło dostępu do samej aplikacji.

Poznaj 12 najlepszych menedżerów haseł w 2024 r.

1. 1Password

Jeśli szukasz najwyższej jakości menedżera haseł na rynku, to 1Password jest jednym z najczęściej polecanych wyborów. Jego głównym atutem jest bezpieczne, 256-bitowe szyfrowanie AES, wykorzystywane przez instytucje finansowe, rządy oraz siły zbrojne na całym świecie.

Menedżer haseł 1Password pozwala łatwo pogrupować hasła w różnych kategoriach, co pomaga utrzymać porządek w zarządzaniu nimi. Zanim zdecydujesz się na zakup, możesz skorzystać z bezpłatnego 14-dniowego okresu próbnego.

2. Dashlane

Dashlane wyróżnia się bogatym zestawem dodatkowych funkcji, takich jak nielimitowany VPN, monitoring dark web, ocena mocy haseł i wiele innych. Nie oferuje darmowego planu, ale zamiast tego proponuje bezpłatny, 30-dniowy okres próbny premium, który pozwoli nam sprawdzić, czy spełnią się nasze oczekiwania. Po tym czasie możemy zdecydować się na subskrypcję.

3. RoboForm

RoboForm to jedno z najbardziej intuicyjnych narzędzi do zarządzania hasłami. Oferuje on zaawansowane funkcje szyfrowania, automatyczne wypełnianie formularzy oraz możliwość udostępniania zakładek. Aplikacja dostępna jest w dwóch wersjach: darmowej i płatnej. 

4. NordPass

NordPass to innowacyjny menedżer haseł od renomowanej firmy Nord Security, zapewniający maksymalne bezpieczeństwo i wygodę. Jego intuicyjny interfejs oraz możliwość przechowywania nieograniczonej liczby haseł sprawia, że korzystanie z niego jest przyjemnością. Co wyróżnia NordPass spośród innych narzędzi tego typu, to funkcja uwierzytelniania biometrycznego bez konieczności wpisywania hasła oraz opcja uwierzytelniania wieloskładnikowego. Jest dostępny w wersji darmowej i płatnej. 

5. Keeper

Keeper to doskonałe narzędzie do zarządzania hasłami, które zapewnia bezpieczne przechowywanie nieograniczonej ilości haseł, danych tożsamości, informacji płatniczych i nie tylko.

Należy tu zwrócić szczególną uwagę na audyt bezpieczeństwa, który wykrywa wszelkie słabe lub wielokrotnie używane hasła, a także na jego zaangażowanie w szyfrowanie zerowego zaufania i zerowej wiedzy. Keeper jest dość łatwy w użyciu. Można go nabyć w wersji darmowej i płatnej.

6. LastPass

Warto zastanowić się nad wyborem LastPass, który jest jednym z najbardziej popularnych menedżerów haseł na rynku, z bazą użytkowników przekraczającą 33 miliony. Podobnie jak w przypadku 1Password, tutaj również mamy do czynienia z najwyższym poziomem bezpieczeństwa, zapewnianym przez 256-bitowe szyfrowanie AES.

LastPass dostępny jest w wersji darmowej, jednak ma swoje ograniczenia, m.in. brak synchronizacji haseł między urządzeniami. Aby cieszyć się pełnymi funkcjonalnościami aplikacji, warto zdecydować się na jeden z planów premium. Przed podjęciem decyzji możemy skorzystać z darmowego 30-dniowego okresu próbnego, aby przetestować możliwości, jakie oferuje LastPass.

7. Sticky Password

To narzędzie, które zdecydowanie opłaca się zainstalować. Jeśli dysponujesz ograniczonym budżetem i zdecydujesz się na darmowy plan, będziesz mieć możliwość korzystania z podstawowych funkcji, takich jak autouzupełnianie czy uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Możesz również wybrać wersję premium, która dodatkowo oferuje funkcje: monitorowanie dark web oraz dostęp awaryjny.

8. Password Boss

Password Boss to innowacyjne narzędzie oparte na chmurze, które wyróżnia się spośród konkurencji nie tylko solidnymi funkcjami, ale również atrakcyjną ceną. Jego główne zalety to:prosty w obsłudze panel, bezpieczne notatki oraz narzędzie do zarządzania dziedziczeniem cyfrowym w przypadku śmierci użytkownika. Niestety, nie posiada wersji beazpłatnej.

9. Zoho Vault

Zoho Vault występuje zarówno w wersji darmowej oraz płatnej. Jedną z najlepszych funkcji oferowanych przez Zoho Vault jest przechowywanie nieograniczonej liczby haseł i notatek. Umożliwia również dostęp do haseł offline.

10. Bitwarden

Bitwarden to zaawansowany menedżer haseł, który zapewnia bezpieczne przechowywanie loginów, danych kart kredytowych i innych informacji osobistych. Jeśli obecnie korzystasz z innego narzędzia, które nie spełnia Twoich oczekiwań, skorzystaj z funkcji przesyłania umozliwiającej łatwe przeniesienie haseł do Bitwarden.

Najważniejsze cechy tego menedżera haseł to intuicyjny interfejs, wygodne rozszerzenie dla wielu przeglądarek oraz możliwość sprawdzenia poziomu bezpieczeństwa hasła. Aplikacja dostępna jest w wersji darmowej oraz płatnej.

11. Enpass

Enpass to rozwiązanie, które wyróżnia się spośród konkurencji. Martwisz się, że osoba nieuprawniona może uzyskać dostęp do Twoich haseł? Nie ma potrzeby obaw – w Enpass masz pełną kontrolę nad tym, gdzie przechowywane są Twoje hasła. Możesz wybrać lokalne przechowywanie lub skorzystać z prywatnej chmury. Dzięki temu zyskujesz dodatkową ochronę i spokój ducha. Wersja Enpass na PC jest dostępna za darmo, jednak aby uzyskać dostęp do haseł na urządzeniach mobilnych, konieczne jest dokonanie opłaty. Dodatkowo istnieje możliwość zakupu licencji wieczystej, co jest rzadko spotykanym rozwiązaniem na rynku. 

12. Bitdefender PM

Bitdefender Password Manager jest narzędziem dodawanym do pakietów antywirusowych Bitdefendera. Jego główne zalety to: lokalne szyfrowanie w celu zapewnienia większego bezpieczeństwa, ocenianie jakości haseł oraz możliwość wyszukiwania i usuwania zduplikowanych haseł. Nie posiada bezpłatnej wersji.Wiesz już, jak stworzyć mocne hasło oraz jakie menedżery haseł są obecnie polecane. Teraz wystarczy tylko spośród przedstawionych aplikacji wybrać tę, która najbardziej spełni Twoje oczekiwania.

Zostaw komentarz

Podobne wpisy