Zarządzanie bezpieczeństwem witryny WordPress wymaga zrozumienia i implementacji kilku zasadniczych zabezpieczeń. W tym artykule przybliżymy metody, które zwiększają ochronę przed najczęściej występującymi zagrożeniami. Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się, jak odpowiednie działania prewencyjne mogą znacząco obniżyć ryzyko cyberataków.

W tym artykule:

mezczyzna-pokazujacy-cos-kobiecie-na-ekranie-komputera.jpg

Podstawowe zasady bezpieczeństwa WordPress – TOP 7

7 najważniejszych zasad bezpieczeństwa WordPress:

1. Regularne aktualizacje

Aktualizowanie WordPressa i jego dodatków jest istotne pod kątem utrzymania bezpieczeństwa Twojej strony. Utrzymując system w najnowszej wersji, minimalizujesz ryzyko eksploatacji znanych luk i zabezpieczeń. Producenci oprogramowania regularnie wydają aktualizacje, naprawiające błędy i eliminujące potencjalne zagrożenia, co z kolei zabezpiecza Twój serwis przed atakami.

zaktualizowany-wordpress-i-nowa-wersja-php.png

Zaktualizowany WordPress i prawidłowa wersja PHP.

Skutki braku aktualizacji:

 1. zwiększone ryzyko ataków hakerskich;
 2. podatność na wirusy i złośliwe oprogramowanie;
 3. spadek wydajności strony;
 4. problemy z kompatybilnością nowszych wtyczek;
 5. straty finansowe związane z odzyskiwaniem danych;
 6. utrata zaufania użytkowników.

2. Silne hasła

Silne hasło, składające się z różnorodnych znaków, w tym dużych i małych liter, cyfr oraz symboli, jest trudniejsze do złamania przez narzędzia automatycznie dobierające hasła. Odpowiednia długość i złożoność danych znacznie zwiększają barierę dla nieautoryzowanego dostępu, chroniąc poufne informacje przed cyberzagrożeniami.

Skutki braku silnych haseł:

 1. łatwiejszy dostęp dla nieautoryzowanych osób;
 2. wyższe ryzyko przejęcia konta;
 3. możliwość rozpowszechniania złośliwego oprogramowania;
 4. ryzyko utraty poufnych danych;
 5. zwiększone ryzyko ataków phishingowych.

3. Kopie zapasowe

Tworzenie regularnych kopii zapasowych Twojej witryny WordPress jest niezbędne dla zapewnienia ciągłości działania serwisu po wystąpieniu awarii czy ataku hakerskiego. Kopie zapasowe umożliwiają szybkie przywrócenie danych, minimalizując negatywne skutki utraty informacji.

Skutki pomijania tworzenia kopii zapasowych:

 1. trudności w odzyskaniu danych po awarii;
 2. dłuższy czas przestoju witryny;
 3. potencjalna utrata ważnych danych klientów;
 4. zwiększone koszty odzyskania utraconych informacji;
 5. utrata reputacji firmy.

4. Bezpieczne wtyczki i motywy

Bezpieczne wtyczki i motywy są zazwyczaj lepiej wspierane, co przekłada się na szybsze łatanie potencjalnych luk bezpieczeństwa. Warto również wspomnieć, iż unikanie źródeł, które nie są wiarygodne lub które oferują produkty bez wsparcia technicznego, zmniejsza ryzyko wprowadzenia złośliwego kodu na Twoją stronę. Dobre praktyki obejmują także regularne przeglądy zainstalowanych rozszerzeń.

wtyczki-wordpress-ktore-nalezy-zaktualizowac.png

Wtyczki, które należy zaktualizować, aby zadbać o bezpieczeństwo WordPressa.

Skutki instalacji niepopularnych wtyczek i motywów:

 1. podatność na ataki hakerskie;
 2. możliwość infekcji złośliwym oprogramowaniem;
 3. problemy z wydajnością strony;
 4. ryzyko niekompatybilności z aktualnymi wersjami WordPressa;
 5. utrata wsparcia technicznego.

5. Monitorowanie aktywności

Przy użyciu narzędzi do monitorowania możesz śledzić wszystkie zmiany i działania na stronie – jest to istotne pod kątem identyfikacji nieautoryzowanych prób dostępu oraz innych anomalii.

Przejrzystość logów działania pozwala z kolei na szybką reakcję na wszelkie podejrzane aktywności, zwiększając bezpieczeństwo serwisu.

Skutki pomijania monitoringu aktywności:

 1. brak możliwości szybkiego wykrycia naruszeń bezpieczeństwa;
 2. trudności w identyfikacji źródła problemów technicznych;
 3. opóźnienia w reagowaniu na ataki hakerskie;
 4. zwiększone ryzyko trwałego uszkodzenia danych.

6. Firewall

Instalacja firewalla (zapory sieciowej) na Twojej stronie WordPress jest niezbędna do ochrony przed nieautoryzowanym dostępem i różnego rodzaju atakami sieciowymi. Firewall analizuje ruch przychodzący i wychodzący, blokując podejrzane żądania i zapobiegając przeniknięciu szkodliwego oprogramowania do systemu. Jest to zasadnicze narzędzie umożliwiające wzmocnienie obrony przed atakami typu DDoS, iniekcją SQL czy cross-site scripting.

Skutki braku firewalla:

 1. wyższe ryzyko infekcji malware;
 2. zwiększone zagrożenie atakami typu DDoS;
 3. podatność na naruszenia danych;
 4. ogólnie osłabiona obrona przed zagrożeniami z sieci.

7. Połączenie HTTPS

Implementacja protokołu HTTPS na Twojej stronie WordPress jest ważna pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa przesyłanych danych. HTTPS, wykorzystując szyfrowanie SSL/TLS, chroni dane przesyłane między przeglądarką użytkownika a serwerem, zapobiegając ich przechwyceniu przez osoby trzecie. Dzięki temu rozwiązaniu możesz znacząco zwiększyć ochronę danych osobowych oraz informacji poufnych Twoich użytkowników, co jest szczególnie istotne podczas przetwarzania transakcji online i wprowadzania danych logowania. Wdrożenie tego protokołu okazuje się obecnie standardem branżowym, podnoszącym zaufanie i wiarygodność Twojej strony w oczach odwiedzających.

poprawnie-zabezpieczona-www.png

Poprawnie zabezpieczona strona WWW. Źródło: www.seohost.pl

Skutki niezabezpieczonego połączenia:

 1. podatność na ataki typu "man-in-the-middle";
 2. ryzyko kradzieży danych (np. dane logowania i informacje kredytowe);
 3. niższe pozycje w wynikach wyszukiwania Google;
 4. obniżone zaufanie użytkowników.

Czy hosting wpływa na bezpieczeństwo WordPressa?

Wybór dostawcy usług hostingowych ma zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa Twojej witryny WordPress. Dobrej jakości hosting oferuje zintegrowane rozwiązania bezpieczeństwa. Są to m.in. 

 1. automatyczne aktualizacje oprogramowania, 
 2. skanowanie w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania,
 3. zaawansowane systemy wykrywania i zapobiegania włamaniom.

Ponadto hosting z odpowiednim wsparciem technicznym może być decydujący w sytuacji wystąpienia problemów bezpieczeństwa, zapewniając szybką reakcję na incydenty oraz pomoc w ich rozwiązywaniu. Szybkość działania serwera i odpowiednie konfiguracje są istotne nie tylko dla wydajności strony, ale także w zakresie ograniczenia potencjalnych podatności.

W rezultacie, wybierając hosting, warto zwrócić uwagę nie tylko na koszt, ale również na oferowane zabezpieczenia i jakość obsługi, które mogą znacząco wpłynąć na ogólne bezpieczeństwo Twojej witryny WordPress.

Ile kosztuje bezpieczny hosting WordPress?

Bezpieczny hosting WordPress kupisz już od 67 zł netto rocznie. Jeżeli natomiast zależy Ci na większej zasobności (nawet do 50 GB pojemności), zdecyduj się na hosting SSD NVMe H4 w cenie 397 zł netto rocznie. Wyróżniają nas najszybsze macierze dyskowe NVMe, moduł Lite Speed Cache przyspieszający wydajność witryny oraz niewyczerpana wydajność IOPS gwarantująca nawet ponad 2 miliony operacji wejścia/wyjścia na sekundę (80-krotnie więcej niż najwydajniejsze dyski SSD SATA 3).

Zostaw komentarz

Podobne wpisy