Niekiedy zdarza nam się wracać do niedomkniętych projektów bądź w natłoku informacji po prostu zgubić jakieś dane w tym przypadku hasło. W tym wpisie chciałbym przedstawić Ci, jak przywrócić nasze hasło do WordPress'a poprzez MySQL w łatwy i przyjemny sposób :) zaczynajmy.

Przygotowanie

Restartowanie naszego hasła musimy zacząć od zalogowania się do naszej bazy danych na serwerze, gdzie mamy nasz serwer z zainstalowanym WordPress'em. Przydatne informacje na wypadek gdy nie pamiętamy nazwy bazy danych bądź naszego użytkownika możemy znaleźć w pliku wp-config.php.

Domyślnie plik ten znajduje się w miejscu instalacji, czyli dajmy na to folder public_html. Informacje, jakie nas interesują w tym pliku to:

  • define('DB_NAME', 'nazwa_bazy');
  • define('DB_USER', 'uzytkownik_bazy');
  • define('DB_PASSWORD', 'haslo');

Warto będzie spisać sobie te informacje, ponieważ przydadzą nam się wkrótce.

Logowanie do bazy danych

Logowanie do naszej bazy danych wygląda następująco. Wprowadzamy następujące polecenie z parametrami -u oraz -p:

mysql -u nazwa_naszego_uzytkownika_bazy -p

Po zalogowaniu się naszym oczom powinien nam się ukazać następujący komunikat

Copyright (c) 2000, 2018, Oracle and/or its affiliates. All rights reserved.Oracle is a registered trademark of Oracle Corporation and/or itsaffiliates. Other names may be trademarks of their respectiveowners.Type 'help;' or '\h' for help. Type '\c' to clear the current input statement.

Jak widać na załączonym obrazku, zaraz po wpisaniu polecenia powinniśmy mieć przy naszym kursorze napisane "mysql>".

restartowanie_hasla_wordpress_poprzez_mysql_1.png

Z informacji z naszego pliku wp-config.php możemy wybrać interesującą nas bazę ,podając jej nazwę poniższym poleceniem, a następnie wyświetlając jej tabele:

Wybieranie bazy danych:

USE nazwa_bazy

Wyświetlenie tabel wybranej bazy danych. W tym przypadku wyświetli tabele bazy danych o nazwie "nazwa_bazy"

restartowanie_hasla_wordpress_poprzez_mysql_2.png

Jak widać, wyświetliło nam wszystkie tabele zawarte w bazie "nazwa_bazy". Widzimy na powyższym screenie tabelę o nazwie "wp_users" tabela ta ma w sobie informacje na temat naszych użytkowników w tym również informacje na temat naszego konta administratora.

Wybierzmy zatem naszego użytkownika i dokonajmy następujących zmian.

Najpierw wybierzmy naszą tabelę poleceniem:

UWAGA

Należy zwrócić uwagę na znak ";" aby znalazł się na samym końcu poniższych poleceń. Inaczej nie uda nam się operacja.

SELECT ID, user_login, user_pass FROM wp_users;

Powinien nam się ukazać następująca kolumna z ID jako 1 oraz user_loginem jako nasz administrator i naszym hasłem zapisanym w MD5.
Nic nam to niestety nie mówi, dlatego też dokonajmy małych zmian, a mianowicie wprowadźmy następujące polecenie, by ustawić nasze własne hasło.

 UPDATE wp_users SET user_pass = MD5('nasze_nowe_haslo') WHERE ID=1 LIMIT 1;

Gdy wykonamy powyższe polecenie dokonamy zmiany w naszej tabeli o nazwie wp_users. Zostanie ustawione nowe hasło dla naszego administratora (mającego ID 1) na hasło podane pomiędzy znakami " '' " oraz zaszyfrowane MD5.

Podsumowanie

Jak widać, restartowanie hasła poprzez MySQL na naszym serwerze nie jest takie trudne ani straszne. Jest możliwe i to bez większych problemów nawet mając podstawowe informacje zawarte w naszym pliku wp-config.php. Mam nadzieje, że poniższy poradnik okazał się pomocny. Jeśli jednak jesteś posiadaczem konta wyposażonego w phpMyAdmin istnieje prostsza metoda pod tym linkiem. Zapraszam do zapoznania się.

Udanych wpisów - życzy cała ekipa :)