Aby sprawdzić, kto jest właścicielem nazwy domeny, możesz przeprowadzić wyszukiwanie WHOIS. WHOIS to protokół używany do wysyłania zapytań do baz danych, które przechowują informacje o rejestracji nazw domen, w tym nazwisko, adres i dane kontaktowe właściciela nazwy domeny. Dane te mogą zostać udostępnione, ale nie muszą, z uwagi na ochronę danych osobowych. Dla firm, ujawnienie danych o właścicielu domeny, może, ale nie musi stanowić dodatkowego potwierdzenia wiarygodności firmy w sieci Internet. W tym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje o tym, jak sprawdzić, do kogo należy domena internetowa. 

W tym artykule:

Informacje o właścicielu domeny

Istnieje kilka stron internetowych, które oferują usługi wyszukiwania WHOIS, w tym narzędzie WHOIS Lookup firmy ICANN, DomainTools i Whois.net, ale także Eurid.eu oraz DNS.pl. Aby przeprowadzić wyszukiwanie WHOIS, po prostu wpisz interesującą Cię nazwę domeny i kliknij „szukaj”. Wyniki pokażą nazwę rejestrującego, organizację, adres, numer telefonu, adres e-mail i inne istotne informacje, jak, np. adres serwerów DNS, na który domena kieruje i gdzie prawdopodobnie jest utrzymywana. 

Należy pamiętać, że niektórzy właściciele nazw domen decydują się na zachowanie prywatności swoich danych kontaktowych. W takim przypadku w wynikach wyszukiwania WHOIS będą wyświetlane informacje kontaktowe ich rejestratora domen lub usługi ochrony prywatności. W niektórych przypadkach właściciele nazw domen mogą również wykorzystywać fałszywe lub wprowadzające w błąd informacje w celu ukrycia swojej tożsamości.

Ze względu na obowiązujące przepisy dotyczące ochrony danych osobowych, nie zawsze jest możliwe określenie, kto jest właścicielem danej domeny. W Polsce, jeśli domena jest zarejestrowana na osobę fizyczną, to właściciel ma prawo do zastrzeżenia swoich danych, co oznacza, że informacje na temat właściciela nie będą widoczne w systemie WHOIS.

Korzystania z baz danych WHOIS umożliwia weryfikację danych osoby, która zarejestrowała daną domenę. Pozwalają także na sprawdzenie okresu ważności danej domeny. WHOIS jest szczególnie przydatne dla tych, którzy chcą skontaktować się z właścicielem domeny, np. w celu jej odkupienia. Jednak wiele zależy od aktualnych przepisów dotyczących RODO oraz zasad rejestracji danej domeny.

Do czego używać WHOIS?

Narzędzie WHOIS dostarcza podstawowych informacji o domenie, w tym dane właściciela, datę rejestracji i wygaśnięcia domeny oraz serwery DNS, na których znajduje się badana domena.

Wysłanie zapytania WHOIS może być pomocne, gdy interesujemy się zajętą domeną, aby stwierdzić, czy warto kontynuować swoje zainteresowanie nią. Dodatkowo, w wynikach wyszukiwania WHOIS można znaleźć wiek domeny oraz datę ostatniej modyfikacji, co może mieć wpływ na skuteczność działań SEO. Jeśli chcesz wykupić daną domenę, warto sprawdzić datę wygaśnięcia i okres ochronny, który musi upłynąć po jej wygaśnięciu, zanim będzie można ją zarejestrować ponownie.

Do kogo należy domena .pl?

Informacje WHOIS o domenach .pl, w tym domenach regionalnych i funkcjonalnych, znajdziesz na stronie: www.dns.pl

  1. Przejdź na stronę www.dns.pl, a następnie w zakładce WHOIS wybierz Baza WHOIS.
  2. Wprowadź adres domeny internetowej, bez przedrostka www, a także http i https.
  3. Zaznacz reCaptche i kliknij Szukaj w bazie WHOIS.

W www.dns.pl znajdziesz m.in. informacje o stanie domeny, dacie pierwszego utworzenia, końcu okresu abonamentowego, oraz, to co zainteresuje Cię najbardziej, tj. abonencie (jeśli dostępne) i rejestratorze. 

Do kogo należy domena globalna, np. com?

Informacje WHOIS o domenach globalnych, np. .com, znajdziesz na stronie www.who.is lub www.whois.com 

  1. Przejdź na stronę www.who.is i wprowadź adres domeny globalnej .
  2. Kliknij Szukaj (ikona lupy).
  3. Odczytaj informacje o domenie.

We who.is oraz whois.com znajdziesz m.in. informacje o statusie domeny, dacie utworzenia, dacie wygaśnięcia, danych rejestratora i abonenta (jeśli będą udostępnione). 

Do kogo należy domena europejska, .eu?

Informacje WHOIS o domenach europejskich, .eu, uzyskasz na stronie www.eurid.eu

  1. Przejdź na stronę www.eurid.eu do zakładki WHOIS
  2. Wprowadź adres domeny europejskiej i kliknij Szukaj (strona dostępna jest w języku polskim).

Dane osobowe właścicieli domen europejskich .eu są ukryte. W informacjach WHOIS możesz jednak znaleźć adres e-mail osoby kontaktowej. 

Warto w tym miejscu wspomnieć, że na stronie www.eurid.eu, możesz także wystąpić o udostępnienie kodu Authinfo, niezbędnego podczas transferu domeny między operatorami, np. gdy zechcesz przenieść domenę europejską do SEOHOST i opłacać ją wraz z hostingiem.