Niekiedy aplikacje do poprawnego działania potrzebują dostępu do REST API , np. przy operacjach na bazach danych. REST API  korzysta z metod HTTP, takich jak: get, post, put i delete.

Wideo Instrukcja jak włączyć obsługę rest api w .htaccess

Kliknij w link aby zapoznać się z materiałem filmowym jak włączyć obsługę rest ap w .hataccess 

Aby poprawnie działały one na danej domenie, konieczne jest umieszczenie prostego kodu w pliku .htaccess dla tej domeny.

Plik .htaccess można znaleźć w katalogu głównym domeny. W przypadku naszej testowej domeny jest to katalog: /domains/nowanazwadomeny.pl/public_html. Można edytować ten plik wchodząc w menadżer plików w DirectAdmin. Menadżer znajduje się w Informacje o systemie i Pliki -> Zarządzanie plikami.

Rest API - zarządzanie plikami

Następnie przejść kolejno do katalogów:

  • Domains
  • nazwa_domeny - będzie to katalog z faktyczną nazwą domeny, w moim wypadku był to katalog nowanazwadomeny.pl
  • public_html lub private_html - katalog ma związek z konfiguracją certyfikatu SSL dla domeny, o którym piszemy tutaj, zazwyczaj jednak jest to katalog public_html

Po wejściu do odpowiedniego katalogu należy przejść do edycji pliku .htaccess.

REST API - edycja .htaccess

Poniższą formułę wklej poniżej wszystkich, które już się tam znajdują.

Allow from all

Następnie zapisz plik.

Teraz obsługa REST API  jest włączona dla danej domeny i wraz z nią wszystkie metody umieszczone w formule. Jeśli na innych domenach również tego potrzebujesz, należy operację powtórzyć dla plików .htaccess na tych domenach.

Całą tę operację można również zrobić przez FTP. Musisz połączyć się z serwerem i edytować plik znajdujący się w katalogu domeny.

Możesz również plik .htaccess stworzyć na swoim komputerze, następnie gotowy przesłać na serwer za pomocą FTP, sposób połączenia z serwerem przez FTP jest przestawiony w naszym innym poradniku.