Na każdym serwerze zakupionym w naszej firmie masz możliwość założenia konta lub kont pocztowych. Aby postępować zgodnie z instrukcją zawartą w poniższym tekście, musisz posiadać już konto pocztowe we własnej domenie. Jeżeli jeszcze go nie masz, tutaj dowiesz się jak je utworzyć.

Wideo Instrukcja 

Kliknij w link aby zapoznać się z materiałem filmowym jak skonfigurować pocztę  w Thunderbird 

Z konta pocztowego można korzystać w dowolnym programie pocztowym, w tym tekście skupię się jednak na przedstawieniu, jak skonfigurować pocztę w Mozilla Thunderbird.

Pobieranie i instalacja

Mozilla Thunderbird to darmowy program, który można pobrać ze strony producenta, pod adresem: https://www.thunderbird.net/pl/
Thunderbird dostępny jest na Windowsa, OS X i Linuxa.

Po pobraniu instalatora postępuj zgodnie z instrukcją w nim zawartą. Instalacja jest bardzo prosta.

Możliwości programu

W programie pocztę można skonfigurować na 2 sposoby, korzystając z protokołów IMAP i POP3.

Protokoły te znacznie różnią się od siebie.

W przypadku protokołu POP3 (Post Office Protocol 3) po połączeniu z serwerem cała nieprzeczytana poczta wraz z załącznikami pobierana jest z serwera na komputer lokalny. Pobrane wiadomości zostają następnie oznaczone jako przeczytane i w zależności od konfiguracji poczty, pozostawione lub (domyślnie) usuwane z serwera.

Z kolei protokół IMAP (Internet Message Access Protocol) działa w inny sposób. Cała poczta przechowywana jest na serwerze i w dodatkowych folderach poczty. Po połączeniu z serwerem na komputer lokalny pobierane są jedynie same nagłówki wiadomości. Pobieranie treści wiadomości i załączników ma miejsce dopiero po otwarciu maila, dzięki czemu możesz usuwać i filtrować korespondencję bez jej pobierania na komputer lokalny. Ten sposób obsługi poczty doskonale sprawdza się w przypadku pracy na wielu komputerach, na każdym z nich widzimy bowiem tą samą zawartość poczty.

W tym tekście przedstawimy konfigurację poczty z wykorzystaniem obu protokołów.

Jak skonfigurować pocztę w Thunderbird

Konfiguracja poczty przebiega identycznie na początku. Pierwszą rzeczą, jaką musisz zrobić, jest otwarcie programu Thunderbird, następnie wejdź w Narzędzia → Konfiguracja kont.

jak_skonfigurowac_poczte_w_thunderbird_1.png

Przejdź do "Czynności", tam wybierz operację: „Dodaj konfigurację konta pocztowego...”

jak_skonfigurowac_poczte_w_thunderbird_2.png

W formularzu, który się pojawi, musisz podać:

 • imię, nazwisko lub pseudonim, które będą wyświetlane adresatom wiadomości

 • nazwę konta pocztowego (w moim przypadku jest to biuro@nazwa-domeny.com.pl)

 • hasło logowania do konta pocztowego

Po uzupełnieniu tych danych kliknij „kontynuuj”.

jak_skonfigurowac_poczte_w_thunderbird_6.png

Thunderbird rozpocznie wyszukiwanie konfiguracji serwera pocztowego w swojej bazie. Nawet jeśli znajdzie, będziesz mieć do wyboru 2 możliwości konfiguracji konta: poprzez protokół IMAP i POP3. Tutaj właśnie zaczynają się różnice pomiędzy konfiguracją poczty poprzez IMAP i POP3, poniżej przedstawione są obie możliwości.

Konfiguracja poczty poprzez protokół POP3

Wybierz protokół POP3 w konfiguracji serwera poczty przychodzącej.

W konfiguracji tej uzupełnij dane w następujący sposób:

 • adres serwera poczty wychodzącej i przychodzącej wygląda tak samo, w moim przypadku, jest to h18.seohost.pl
  Adres swojego serwera znajdziesz w panelu klienta w szczegółach swojego serwera, zawsze wygląda on w sposób: hXX.seohost.pl, musisz zamienić XX na numer w adresie swojego serwera.

 • port POP3 – 995

 • port SMTP – 465

 • Bezpieczeństwo połączenia – SSL/TLS

 • Uwierzytelnianie – zwykłe hasło

 • nazwa użytkownika serwera poczty wychodzącej i przychodzącej – nazwa konta pocztowego, w moim przypadku jest to biuro@nazwa-domeny.com.pl.

Po uzupełnieniu tych danych okno konfiguracji powinno wyglądać tak jak poniżej, jeżeli wszystko jest wpisane poprawnie, kliknij „gotowe”.

jak_skonfigurowac_poczte_w_thunderbird_4.png

Konfiguracja poczty poprzez protokół IMAP

Wybierz protokół IMAP w konfiguracji serwera poczty przychodzącej.

Wszystkie ustawienia konta pocztowego przez IMAP będą wyglądały tak samo jak przy poczcie POP3, z wyjątkiem portu IMAP, który wynosi 993. Dane, jakie należy podać to:

 • adres serwera poczty wychodzącej i przychodzącej wygląda tak samo, w moim przypadku, jest to h18.seohost.pl
  Adres swojego serwera znajdziesz w panelu klienta w szczegółach swojego serwera, zawsze wygląda on w sposób: hXX.seohost.pl, musisz zamienić XX na numer w adresie swojego serwera.

 • port IMAP – 993

 • port SMTP – 465

 • Bezpieczeństwo połączenia – SSL/TLS
 • Uwierzytelnianie – zwykłe hasło

 • nazwa użytkownika serwera poczty wychodzącej i przychodzącej – nazwa konta pocztowego, w moim przypadku jest to biuro@nazwa-domeny.com.pl.

Po wpisaniu odpowiednich wartości okno będzie wyglądało następująco.

jak_skonfigurowac_poczte_w_thunderbird_3.png

Niezależnie od tego czy wybierzesz POP, czy IMAP, po wpisaniu poprawnych danych i kliknięciu "gotowe", zobaczysz ten sam komunikat.

jak_skonfigurowac_poczte_w_thunderbird_5.png

Podsumowanie

Konfiguracja poczty w Thunderbird na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowana, ale postępując zgodnie z tą instrukcją, nie powinno być z nią żadnych problemów. Możesz korzystać z dowolnego programu pocztowego do obsługi poczty, np. Outlook lub Mail dla OS X. Konfiguracja wygląda bardzo podobnie, a dane, które należy podać, są takie same.