Jak skonfigurować pocztę w ThunderBird?

Na każdym serwerze zakupionym w naszej firmie masz możliwość założenia konta lub kont pocztowych. Aby postępować zgodnie z instrukcją zawartą w poniższym tekście musisz posiadać już konto pocztowe w własnej domenie. Jeżeli jeszcze go nie masz tutaj dowiesz się jak je utworzyć.

Z konta pocztowego można korzystać w dowolnym programie pocztowym, w tym tekście skupię się jednak na przedstawieniu, jak skonfigurować pocztę w Mozilla ThunderBird.

Pobieranie i instalacja

Mozilla ThunderBird to darmowy program, który można pobrać ze strony producenta, pod adresem: https://www.thunderbird.net/pl/
ThunderBird dostępny jest na Widowsa, OS X i Linuxa.

Po pobraniu instalatora postępuj zgodnie z instrukcją w nim zawartą. Instalacja jest bardzo prosta.

Możliwości programu

W programie pocztę można skonfigurować na 2 sposoby, korzystając z protokołów IMAP i POP3.

Protokoły te znacznie różnią się od siebie.

W przypadku protokołu POP3 (Post Office Protocol 3) po połączeniu z serwerem cała nieprzeczytana poczta wraz z załącznikami pobierana jest z serwera na komputer lokalny. Pobrane wiadomości zostają następnie oznaczone jako przeczytane i w zależności od konfiguracji poczty, pozostawione lub (domyślnie) usuwane z serwera.

Z kolei protokół IMAP (Internet Message Access Protocol) działa w inny sposób. Cała poczta przechowywana jest na serwerze i w dodatkowych folderach poczty. Po połączeniu z serwerem na komputer lokalny pobierane są jedynie same nagłówki wiadomości. Pobieranie treści wiadomości i załączników ma miejsce dopiero po otwarciu maila, dzięki czemu możesz usuwać i filtrować korespondencję bez jej pobierania na komputer lokalny. Ten sposób obsługi poczty doskonale sprawdza się w przypadku pracy na wielu komputerach, na każdym z nich widzimy bowiem tą samą zawartość poczty.

W tym tekście przedstawimy konfigurację poczty z wykorzystaniem obu protokołów.

Jak skonfigurować pocztę w ThunderBird

Konfiguracja poczty przebiega identycznie na początku. Pierwszą rzeczą jaką musisz zrobić jest otwarcie programu ThunderBird, następnie wejdź w Narzędzia → Konfiguracja kont.

jak_skonfigurowac_poczte_w_thunderbird_1.png

Przejdź do operacje, tam wybierz operację : „Dodaj konfigurację konta pocztowego...”

jak_skonfigurowac_poczte_w_thunderbird_2.png

W okienku, które się pojawi musisz podać:

 • imię, nazwisko lub pseudonim, które będą wyświetlane adresatom wiadomości

 • nazwę konta pocztowego (w moim przypadku jest to kontakt@nazwa-domeny.waw.pl)

 • hasło logowania do konta pocztowego

Po uzupełnieniu tych danych kliknij „kontynuuj”.

jak_skonfigurowac_poczte_w_thunderbird_3.png

ThunderBird rozpocznie wyszukiwanie konfiguracji serwera pocztowego w swojej bazie. Nawet jeśli znajdzie, będziesz mieć do wyboru 2 możliwości konfiguracji konta: poprzez protokół IMAP i POP3. Tutaj właśnie zaczynają się różnice pomiędzy konfiguracją poczty poprzez IMAP i POP3, poniżej przedstawione są obie możliwości.

Konfiguracja poczty poprzez protokół POP3

Wybierz w okienku POP3 (1.), następnie przejdź do zaawansowanej konfiguracji (2.).

jak_skonfigurowac_poczte_w_thunderbird_4.png

W konfiguracji tej uzupełnij dane w następujący sposób:

 • adres serwera poczty wychodzącej i przychodzącej wygląda tak samo: mail.domena.pl (podmień domena.pl na nazwę własnej domeny).W przypadku domeny używanej na potrzeby tego poradnika te serwery będą wyglądały następująco: mail.nazwa-domeny.waw.pl.

 • port POP3 – 110

 • port SMTP – 587

 • SSL – STARTTLS

 • Uwierzytelnianie – normalne hasło

 • nazwa użytkownika serwera poczty wychodzącej i przychodzącej – nazwa konta pocztowego, w moim przypadku jest to kontakt@nazwa-domeny.waw.pl.

Po uzupełnieniu tych danych okno konfiguracji powinno wyglądać tak jak poniżej, jeżeli wszystko jest wpisane poprawnie kliknij „gotowe”.

jak_skonfigurowac_poczte_w_thunderbird_5.png

Konfiguracja zostanie zapisana, a Ty zostaniesz poproszony o potwierdzenie wyjątku bezpieczeństwa dla swojej domeny. Jest to wymagane, bez tego poczta nie będzie działać poprawnie.

jak_skonfigurowac_poczte_w_thunderbird_6.png

Kiedy wyjątek bezpieczeństwa zostanie potwierdzony, konfiguracja konta pocztowego zostanie zapisana i poczta będzie gotowa do użytku.

Przed chwilą został potwierdzony wyjątek dla poczty przychodzącej, przy wysyłce zostaniesz poproszony o potwierdzenie wyjątku dla poczty wychodzącej.

Konfiguracja poczty poprzez protokół IMAP

Przy dodawaniu konta, po uzupełnieniu podstawowych danych konta pocztowego, wybierz IMAP (1.) u przejdź do konfiguracji zaawansowanej (2.).

jak_skonfigurowac_poczte_w_thunderbird_7.png

Wszystkie ustawienia konta pocztowego przez IMAP w konfiguracji zaawansowanej będą wyglądały tak samo jak przy poczcie POP3, z wyjątkiem portu IMAP, który wynosi 143. Dane jakie należy podać to:

 • adres serwera poczty wychodzącej i przychodzącej wygląda tak samo: mail.domena.pl (podmień domena.pl na nazwę własnej domeny).W przypadku domeny używanej na potrzeby tego poradnika te serwery będą wyglądały następująco: mail.nazwa-domeny.waw.pl.

 • port IMAP – 143

 • port SMTP – 587

 • SSL – STARTTLS

 • Uwierzytelnianie – normalne hasło

 • nazwa użytkownika serwera poczty wychodzącej i przychodzącej – nazwa konta pocztowego, w moim przypadku jest to kontakt@nazwa-domeny.waw.pl.

Po wpisaniu odpowiednich wartości, okno będzie wyglądało następująco.

jak_skonfigurowac_poczte_w_thunderbird_8.png

Kliknij „gotowe”. Zostaniesz teraz poproszony o zatwierdzenie wyjątku bezpieczeństwa dla poczty przychodzącej tak samo jak w przypadku POP3. Potwierdzenie wyjątku bezpieczeństwa będzie również konieczne dla poczty wychodzącej, będzie to miało miejsce przy pierwszej wysyłce.

jak_skonfigurowac_poczte_w_thunderbird_9.png

Konfiguracja poczty przez SSL

Możliwe jest korzystanie z poczty poprzez SSL, nawet jeżeli nie posiadasz certyfikatu dla swojej domeny. Możesz do tego celu wykorzystać certyfikat serwera. Aby to zrobić należy podać inne dane w konfiguracji zaawansowanej konta pocztowego. Dane wyglądają tak samo dla obu protokołów poczty POP3 i IMAP, z różnicą w porcie, tak samo jak przy konfiguracji poczty bez SSL.

Poniżej dane, które należy wpisać w konfiguracji:

 • Adres serwera poczty wychodzącej i przychodzącej: adres serwera, w moim przypadku jest to h9.microhost.pl.
  Adres swojego serwera znajdziesz w panelu klienta w szczegółach swojego serwera, zawsze wygląda on w sposób: hX.microhost.pl, musisz zamienić X na numer w adresie swojego serwera.
 • Port POP3 - 995
  Port IMAP - 993
  Port SMTP - 465
 • SSL – SSL/TLS
 • Uwierzytelnianie – normalne hasło

 • Nazwa użytkownika serwera poczty wychodzącej i przychodzącej – nazwa konta pocztowego, w moim przypadku jest to kontakt@nazwa-domeny.waw.pl.

Po wpisaniu odpowiednich danych konfiguracja będzie wyglądała następująco:

 • Dla POP3

jak_skonfigurowac_poczte_w_thunderbird_10.jpg

 • Dla IMAP

jak_skonfigurowac_poczte_w_thunderbird_11.jpg

Podsumowanie

Konfiguracja poczty w ThunderBird na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowana, ale postępując zgodnie z tą instrukcją nie powinno być z nią żadnych problemów. Możesz korzystać z dowolnego programu pocztowego do obsługi poczty, np. Outlook lub Mail dla OS X. Konfiguracja wygląda bardzo podobnie, a dane, które należy podać są takie same.