Systemy zarządzania treścią na stronie można zainstalować przez Installatron na naszym hostingu (można zobaczyć, jak w tym tekście), można też zainstalować je "ręcznie", tzn. skopiować pliki na serwer, utworzyć bazę danych i przeprowadzić instalację. Strona będzie działać tak samo, ale nie będzie widoczna w Installatronie i nie będzie można korzystać z jego funkcji, takich jak backupy.

Poniższy tekst przedstawi jak taką instalację skryptu dodać do Installatrona.

Logowanie do DirectAdmin

Cała operacja odbywa się na serwerze, więc należy rozpocząć od logowania do swojego konta.
Informacje na ten temat są dostępne w innym poradniku.

Po zalogowaniu należy wybrać dowolną domenę z listy, wybór nie ma znaczenia dla dalszej części.
Jeśli jest tylko jedna domena, wybór należy pominąć i przejść do następnego etapu.

Import instalacji

Przejdź do sekcji "Dodatkowe funkcje" i wybierz "Installatron Applications Installer".

Opcje zaawansowane

Jeśli korzystałeś już z Installatrona i instalowałeś jakieś aplikacje, przejdź do zakładki "Katalog aplikacji".
Jeżeli natomiast nie korzystałeś z Installatrona, powinieneś się w niej znajdować automatycznie.

Installatron - główny ekran

Tutaj musisz odszukać zainstalowaną aplikację, jaką chcesz importować, chodzi to o konkretny skrypt, jak np. WordPress, PrestaShop czy Joomla. Możesz skorzystać z katalogu (zrzut ekranu poniżej) i przejrzeć aplikacje, polecam jednak skorzystać z wyszukiwarki, znajduje się u góry po prawej stronie, zaraz pod zakładką "Katalog aplikacji" (patrz zrzut ekranu powyżej).

Katalog aplikacji

Na potrzeby tego tekstu zainstalowałem WordPressa, więc taką aplikację wybieram. Po przejściu do WordPressa zaraz obok przycisku instalacji jest więcej opcji dla tego skryptu, jedną z nich jest właśnie import.

Import Instalacji

Dalej należy dokończyć proces importu, wybierając odpowiednie jego opcje. Na początku zaznacz, że importujesz aplikację ze swojego konta, w opcjach jest to znaczone jako import "Z tego konta".

Import lokalny

W następnym ekranie konieczne jest sfinalizowanie procesu, czyli wybór domeny, na której zainstalowany jest skrypt oraz ścieżkę (katalog). W pierwszej kolejności z listy wybierz domenę. Poniżej wpisz katalog instalacji skryptu, jeśli skrypt zainstalowany jest w katalogu głównym domeny (public_html) pole ścieżka pozostaw puste. W przeciwnym razie podaj tylko nazwę katalogu, np. "sklep" jeśli strona będzie działać w katalogu /public_html/sklep. Po uzupełnieniu pól kliknij "Importuj" na dole strony.

Import - wybór domeny i katalogu

Po przeprowadzeniu tej procesu zobaczysz pasek postępu importu. Sama operacja nie powinna zająć długo. Po zakończeniu zobaczysz swoją stronę w Installatron, w zakładce "Moje aplikacje"

Installatron - zaimportowana strona

Podsumowanie

Import aplikacji przydaje się po instalacji ręcznej nowego skryptu, ale również po przeniesieniu stron na nowy serwer. Automatycznie nie zostaną podpięte w Installatronie i nie będzie można korzystać z jego funkcji, takich jak backupy czy wykonywanie klonów instalacji. Dostępne będą dopiero po imporcie.