Tworząc artykuły blogowe lub jakikolwiek rodzaj contentu w Internecie, prawdopodobnie potrzebowałeś kiedyś fotografii, ilustracji lub filmików ze stocków. Mogłeś wówczas skorzystać z serwisów takich jak Pixabay, Freepik czy też Unsplash. Biorąc jednak pod uwagę obecne trendy i standardy, możesz zdecydować się na więcej rozwiązań, które jeszcze lepiej spełnią Twoje oczekiwania. Przeczytaj ten artykuł i sprawdź, skąd wziąć zdjęcia na stronę internetową!

W tym artykule:

Zdjęcia na stronę internetową – skąd je wziąć?

Zdjęcia na stronę internetową pozyskasz z płatnych lub bezpłatnych banków zdjęć, inaczej nazywanych stockami. Dotyczy to również klasycznych fotografii, ilustracji oraz krótszych lub dłuższych zajawkowych czy też przerywnikowych wideo (np. do umieszczenia w filmiku YouTube).

Darmowe zdjęcia na stronę internetową – stocki z bezpłatnymi zdjęciami

Jakie są darmowe stocki ze zdjęciami?

1. Unsplash

Korzystając z Unsplash, uzyskujesz dostęp do setek tysięcy zdjęć o wysokiej rozdzielczości, które pochodzą od twórców z całego świata. Znajdziesz tu zbiory tematyczne, które są regularnie aktualizowane i obejmują różnorodne kategorie, od pejzaży po technologię. Unsplash umożliwia łatwe przeszukiwanie biblioteki za pomocą słów kluczowych, a także wyświetlanie zdjęć powiązanych z wybranym tematem. Możesz użyć tych fotografii bez obaw o naruszenie praw autorskich, nawet w celach komercyjnych, bez konieczności przypisywania autorstwa, choć jest to zawsze mile widziane.

zdjecie1-unsplash.png

Zdj 1. Unsplash. Źródło: www.unsplash.com

2. Pexels

Pexels to platforma, na której znajdziesz zarówno zdjęcia, jak i klipy wideo udostępniane na licencji Creative Commons Zero (CC0). Zasoby te możesz modyfikować i wykorzystywać bez ograniczeń, także w projektach komercyjnych, bez wymogu podawania źródła. Silnik wyszukiwania Pexels pozwala efektywnie filtrować treści, a zaawansowane opcje wyszukiwania pomogą znaleźć materiały spełniające Twoje wymagania techniczne.

zdjecie2-pexels.png

Zdj 2. Pexels. Źródło: www.pexels.com

3. Pixabay

W serwisie Pixabay odkryjesz bogatą kolekcję zdjęć, grafik wektorowych, ilustracji oraz materiałów wideo i audio, które są dostępne bez opłat. Pixabay wykorzystuje własną licencję, zbliżoną do CC0, ale z pewnymi wyjątkami, więc zawsze warto zweryfikować warunki użytkowania. Pixabay jest również dostępny w wielu językach, co ułatwia poszukiwania treści niezależnie od lokalizacji.

zdjecie3-pixabay.png

Zdj 3. Pixabay. Źródło: www.pixabay.com

4. StockSnap.io

StockSnap.io cechuje się intuicyjnym interfejsem użytkownika i dużym wyborem zdjęć podzielonych na praktyczne kategorie. Dzięki temu szybko odnajdziesz interesujące Cię fotografie. Wszystkie zdjęcia zostały objęte licencją CC0. Masz pełną swobodę ich wykorzystania. Dodatkowo strona oferuje funkcję śledzenia zdjęć, które zyskują na popularności. Jest to pomocne przy wyborze trendów wizualnych.

zdjecie4-stocksnap.png

Zdj 4. StockSnap. Źródło: stocksnap.io

5. Burst by Shopify

Burst został stworzony z myślą o przedsiębiorcach, którzy potrzebują wysokiej jakości zdjęć do swoich sklepów internetowych i kampanii marketingowych. Zdjęcia dostępne na Burst są optymalizowane pod kątem konwersji sprzedażowych i ułatwiają tworzenie profesjonalnie wyglądających projektów e-commerce. Co ważne, Burst zapewnia zdjęcia w różnych rozdzielczościach. Pozwala to na ich efektywne wykorzystanie zarówno w sieci, jak i w druku.

zdjecie5-burst.png

Zdj 5. Burst by Shopify. Źródło: www.shopify.com/stock-photos

Płatne zdjęcia na stronę internetową – stocki oferujące ekskluzywne fotografie

Jakie są najlepsze płatne stocki ze zdjęciami?

6. Getty Images

W Getty Images znajdziesz nie tylko zdjęcia, ale również szeroki wybór filmów i muzyki. Docenisz szczególną dbałość o jakość i autentyczność obrazów, a także możliwość wyboru z licencji royalty-free lub rights-managed, zależnie od potrzeb Twojego projektu. Zaawansowane narzędzia wyszukiwania pozwolą na dokładne sprecyzowanie kryteriów.

zdjecie6-getty-images.png

Zdj 6. Getty Images. Źródło: www.gettyimagesgallery.com

7. Shutterstock

Shutterstock oferuje ogromną bazę zdjęć oraz grafik, filmów i muzyki. Docenisz możliwość zakupu zdjęć na pojedyncze użycie lub subskrypcji. Pozwala to na dostosowanie zakupów do Twoich indywidualnych potrzeb i budżetu. Dodatkowo Shutterstock oferuje edytor online umożliwiający personalizację zdjęć bezpośrednio na platformie.

zdiecie7-shutterstock.png

Zdj 7. Shutterstock. Źródło: www.shutterstock.com

8. iStock by Getty Images

iStock wyróżnia się starannie wyselekcjonowanymi kolekcjami premium, które są dostępne tylko na ich platformie. Możesz wybierać między różnymi poziomami ceny i jakości. Pozwala to na elastyczne zarządzanie budżetem. Co więcej, iStock oferuje unikalne zdjęcia, które możesz wykorzystać do stworzenia autentycznej i profesjonalnej wizualizacji Twojej marki w internecie.

zdjecie8-istock.png

Zdj 8. iStock by Getty Images. Źródło: www.istockphoto.com/pl

9. Adobe Stock

Korzystając z Adobe Stock, masz dostęp do obrazów zintegrowanych z pakietem Creative Cloud. Rozwiązanie to znacznie ułatwia pracę, jeśli używasz Adobe Photoshop, Illustrator lub innych programów tego producenta.

zdjecie9-adobe-stock.png

Zdj 9. Adobe Stock. Źródło: stock.adobe.com/pl

10. Alamy

Na Alamy znajdziesz bogatą kolekcję zdjęć z całego świata, w tym zdjęcia o tematyce historycznej i kulturowej, które są trudno dostępne na innych portalach. Platforma ta jest ceniona za różnorodność i głębię swoich zbiorów, oferując również unikalne fotografie dokumentalne i reportażowe.

zdjecie10-alamy.png

Zdj 10. Alamy. Źródło: www.alamy.com

Podsumowanie

Wybierając na stronę internetową, ważne jest, abyś rozważył charakter i potrzeby swojego projektu. Bezpłatne stocki, np. Unsplash czy Pixabay, oferują szeroki wybór fotografii, które możesz wykorzystać bez obawy o prawa autorskie, nawet w zastosowaniach komercyjnych.

Jeżeli jednak poszukujesz obrazów o wyjątkowej jakości i unikalności, płatne serwisy typu Getty Images czy Shutterstock zapewniają dostęp do ekskluzywnych kolekcji i zaawansowanych narzędzi wyszukiwania umożliwiających precyzyjne dopasowanie zasobów wizualnych do wymogów Twojej marki. 

Pamiętaj, że inwestycja w płatne fotografie może przyczynić się do wyróżnienia Twojej strony w internecie, podnosząc jej profesjonalizm i autentyczność w oczach odbiorców. Wybieraj świadomie, balansując między kosztami a wartością, jaką te zdjęcia wniosą do Twojej wizualnej narracji.

Skąd wziąć zdjęcia na stronę internetową? – FAQ

Jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi w tematyce zdjęć na stronę internetową?

1. Czy mogę używać dowolnych znalezionych w Internecie zdjęć na mojej stronie?

Nie wszystkie zdjęcia znalezione online możesz wykorzystywać legalnie. Wiele z nich jest chronionych prawem autorskim, co oznacza, że ich użycie bez zgody właściciela może naruszać prawo. Zawsze szukaj zdjęć z jasno określonymi licencjami, np. Creative Commons, lub korzystaj z zaufanych źródeł zdjęć stockowych, oferujących zarówno darmowe, jak i płatne opcje, gwarantując bezpieczeństwo prawne.

2. Gdzie znajdę darmowe zdjęcia do użytku komercyjnego?

Jeśli potrzebujesz darmowych zdjęć do użytku komercyjnego, warto poszukać na stronach takich jak Unsplash, Pixabay czy Pexels. Oferują one zdjęcia pod licencją Creative Commons Zero (CC0). W konsekwencji możesz je wykorzystać w swoich projektach komercyjnych bez obaw o naruszenie praw autorskich i bez konieczności przypisywania autorstwa, chociaż podanie źródła jest dobrym gestem.

3. Jakie są ryzyka związane z niewłaściwym wykorzystaniem zdjęć na stronie internetowej?

Niewłaściwe wykorzystanie zdjęć może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych, w tym roszczeń o naruszenie praw autorskich, które skutkują kosztownymi procesami sądowymi i koniecznością wypłaty odszkodowań.

4. Czy zdjęcia stockowe są zawsze bezpieczne do użytku?

Zdjęcia stockowe są zazwyczaj bezpieczne do użytku, o ile nabywasz je z renomowanych źródeł i przestrzegasz zasad licencji. Płatne serwisy stockowe oferują szeroki wybór licencji, które precyzują, w jaki sposób możesz wykorzystać konkretne zdjęcia.

Zostaw komentarz

Podobne wpisy