WordPress jest dziś najpopularniejszym systemem zarządzania treścią (CMS) na świecie. Pozwala na tworzenie wspaniałych stron internetowych bez konieczności posiadania zaawansowanej wiedzy na temat kodowania. Jednym z powodów, dla których tak się dzieje, są motywy, które określają ogólny wygląd strony internetowej. Zapraszamy do lektury, jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, czym są motywy, jak działają i dlaczego powinieneś się nimi zainteresować.
W tym artykule:
Kiedy myślisz o stronie internetowej, pewnie pierwsza myśl, jaka przyjdzie Ci do głowy to jej wygląd. Zastanawiasz się pewnie, czy będziesz musiał wszystko projektować od zera, czy może istnieje droga na skróty.
Motyw WordPress to zbiór plików kontrolujących wygląd i funkcjonalność strony internetowej. Składają się z plików szablonów, arkuszy stylów i innego kodu, które współpracują ze sobą, tworząc spójny projekt.
Kiedy użytkownik instaluje i aktywuje motyw WordPress, nakazuje systemowi wyświetlić zawartość i strukturę witryny.
Motywy WordPress są więc gotowymi szablonami wyglądu strony internetowej, które dodatkowo, w przypadku CMS WordPress, możesz łatwo zmieniać w dowolnym momencie, nie tracąc żadnej z istniejących treści.
Jeśli przyjrzeć się temu, jak jeszcze kilkanaście lat temu były projektowane strony internetowe, pewnie przerazi Cię fakt, że cała strona powstała od zera, dodawana była treść, a każda zmiana wyglądu oznaczała często przebudowanie każdego elementu z osobna.
Korzystanie z motywu WordPress oferuje więcej korzyści, także w obszarze zmiany wyglądu i zarządzania treścią, bowiem WordPress sam w sobie korzysta osobno z plików strony internetowej (w tym motywu) oraz bazy danych (która przechowuje zawartość witryny).
W ten sposób WordPress i inne systemy CMS zyskały na atrakcyjności i stały się podstawą dla powstających dziś witryn internetowych.
Jakie korzyści niesie więc używanie motywów WordPress w tym systemie CMS? Spójrz:
Zasadniczo motywy WordPress możemy podzielić przede wszystkim ze względu na branżę, dla jakiej są tworzone. Motywy blogów, motywy biznesowe, motywy e-commerce, motywy portfolio i motywy czasopism. Każdy typ ma swoje unikalne elementy konstrukcyjne i funkcjonalności, które są dostosowane do określonych celów.
Wybierając motyw, należy wziąć pod uwagę charakter witryny i wybrać motyw zgodny z celami i grupą docelową.
Klasyfikacji motywów WordPress może być więcej, bowiem za ich sprawą powstały różne modele witryn, jak strony wizytówki, strony typu one-page, itp.. Ponadto motywy dzielimy na darmowe, zwykle dostępne w bibliotece WordPress i płatne, przygotowywane na zamówienie lub zakupione w jednym z popularnych marketów z szablonami.
Wiesz już, czym jest motyw WordPress, jak działa, czas przyjrzeć się tematowi wyboru właściwego motywu.
Wybór odpowiedniego motywu WordPress dla Twojej witryny ma kluczowe znaczenie dla jej sukcesu. Przy podejmowaniu tej decyzji należy wziąć pod uwagę kilka czynników, jak np.:
Trudno ocenić ile obecnie motywów i ich wariantów jest dostępnych w sieci Internet, dlatego masz naprawdę trudny wybór.
Wspomnieliśmy na początku, że motywy WordPress mogą być płatne i darmowe. I właśnie jedną z zalet korzystania z WordPressa jest dostępność darmowych motywów. Biblioteka motywów WordPress oferuje ogromną kolekcję bezpłatnych motywów, które można łatwo zainstalować i aktywować za pomocą kilku kliknięć. Te motywy są tworzone przez globalną społeczność programistów i projektantów, zapewniając szeroką gamę opcji dla różnych branż i celów.
Chociaż darmowe motywy mogą mieć pewne ograniczenia w zakresie dostosowywania i zaawansowanych funkcji, są one doskonałym punktem wyjścia dla początkujących lub osób z ograniczonym budżetem.
Jeśli szukasz bardziej zaawansowanych funkcji i opcji dostosowywania, najlepszym rozwiązaniem są motywy WordPress premium (płatne).
Te motywy są zwykle opracowywane przez profesjonalnych projektantów i oferują wyższy poziom funkcjonalności i elastyczności.
Motywy premium często są dostarczane z dedykowanym wsparciem, regularnymi aktualizacjami oraz dostępem do ekskluzywnych funkcji i wtyczek. Chociaż mogą one wiązać się z kosztami, inwestycja jest tego warta dla firm i osób indywidualnych, które chcą mieć unikalną iw pełni konfigurowalną witrynę internetową.
Alternatywą dla płatnych motywów są również kreatory stron WWW, które przybliżyliśmy w osobnym wpisie na blogu. Mogą one stanowić alternatywę, a mogą też otworzyć Ci drogę do własnego projektu, wciąż minimalizując konieczność nauki kodowania czy znajomości HTML i CSS.
Mamy nadzieję, że nasz artykuł pozwolił Ci lepiej zrozumieć istotę motywów WordPress oraz ich znaczenie w tworzeniu atrakcyjnych i funkcjonalnych stron internetowych.
Motywy WordPress, podobnie jak wtyczki, stanowi element całego systemu CMS, który mocno wpływa na jego atrakcyjność, a zarazem zwraca uwagę Twórców. Mogą oni nie tylko łatwo tworzyć motywy, ale również szybko je edytować i zmieniać w dowolnym momencie.
Dla WordPress motywy są domyślną funkcjonalnością i w wielu innych systemach CMS również spotkasz się z tym zagadnieniem.
Szymon Perski