WordPress to narzędzie do budowania stron WWW, gotowy CMS, który bez wątpienia zasługuje na Twoje zainteresowanie.  Kreatywność w projektowaniu i dostosowywaniu witryny może być satysfakcjonująca, jednakże proces ten często skupia się na wyborze odpowiednich narzędzi do osiągnięcia zamierzonych efektów. Jednym z kluczowych wyborów, przed jakim stajemy, jest decyzja między wykorzystaniem kreatora stron WWW a wyborem płatnego motywu WordPress lub stworzeniem go od zera. W tym wpisie przyjrzymy się bliżej kreatorom stron WWW.

W tym artykule:

Czym jest kreator stron WWW w WordPress?

Kreator stron to wtyczka, która pozwala edytować strony i posty WordPress z rozszerzonym zakresem funkcji. Wtedy nie używasz już zwykłego edytora WordPress (edytor blokowy), ale kreatora stron.

Większość kreatorów stron umożliwia przeciąganie i upuszczanie poszczególnych elementów oraz wyświetlanie wyników w podglądzie na żywo. Ponadto zapewniają gotowe szablony układów treści, stopki, nagłówka i wielu innych elementów witryny. 

W odróżnieniu od typowego motywu WordPress oraz edytora blokowego czy edytora treści (Gutenberg) kreator stron WWW, którego przykłady znajdziesz w dalszej części artykułu, oferuje zwykle więcej opcji personalizowania wyglądu strony, a także wiele gotowych elementów, drobnych oraz gotowych szablonów. Czego nie oferuje WordPress sam w sobie. 

Po co mi kreator stron WWW w WordPress?

Korzystanie z narzędzia do tworzenia witryn w WordPress ma wiele zalet, które przewyższają klasyczne motywy oraz edytor blokowy. Ale są również narzędziem, które czyni tworzenie stron internetowych jeszcze łatwiejszym i nie tyle nie wymagającym nauki, co ułatwiającym wprowadzenie znacznie bardziej zaawansowanych funkcji. 

Spójrz na nasze zestawienie zalet kreatora stron WWW:

Po pierwsze, oszczędza czas i pieniądze. Zamiast spędzać godziny, a nawet dni na kodowaniu strony internetowej lub zatrudnianiu profesjonalnego projektanta stron internetowych, możesz teraz z łatwością stworzyć stronę internetową w ciągu kilku minut za pomocą narzędzia do tworzenia witryn.

Po drugie, twórcy stron internetowych oferują szeroką gamę gotowych szablonów i elementów, które można łatwo dostosować do własnych potrzeb. Oznacza to, że możesz wybrać szablon, który pasuje do Twojego stylu biznesowego lub osobistego, a następnie dostosować go, dodając własne treści, obrazy i branding.

Wreszcie, twórcy stron internetowych w WordPress są bardzo elastyczni i skalowalni. Możesz łatwo dodawać lub usuwać strony, zmieniać układ i aktualizować zawartość witryny, kiedy tylko chcesz. Dzięki temu Twoja witryna będzie zawsze świeża i aktualna bez żadnych problemów.

Czy kreatory stron WWW tworzą nowy, czy edytują już istniejący motyw?

To ważne pytanie. Kiedy instalujesz CMS WordPress, otrzymujesz prostą witrynę internetową z domyślnym motywem. Możesz od razu przejść do biblioteki motywów i przebierać w tysiącach gotowych szablonów. Zwróć jednak uwagę na opcje personalizowania wyglądu oraz edycji struktury. Zwykle motywy nie posiadają takich opcji lub są mocno ograniczone. 

Rozwiązaniem tego problemu jest albo edycji kodu motywu co wymaga przynajmniej podstaw HTML i CSS, albo skorzystanie z kreatora stron WWW. W praktyce bardzo wiele motywów WordPress możesz edytować przy pomocy kreatora WWW, ale ten sam w sobie najczęściej zawiera własne motywy, dostarczane przez twórców aplikacji i w pełni kompatybilne z kreatorem, z którego korzystasz. 

Porównanie popularnych kreatorów stron WordPress 

Jeśli chodzi o narzędzia do tworzenia witryn WordPress, na rynku dostępnych jest kilka popularnych opcji. Rzućmy okiem na niektóre z najpopularniejszych i porównajmy ich cechy i funkcjonalności.

Divi

Divi to potężny i wszechstronny kreator stron internetowych, który oferuje szeroką gamę gotowych szablonów, modułów i opcji dostosowywania. Jest wyposażony w interfejs „przeciągnij i upuść”, który pozwala łatwo tworzyć wspaniałe strony internetowe bez znajomości kodowania. Divi oferuje również responsywny projekt, optymalizację SEO oraz obszerne wsparcie i dokumentację.

Elementor

Elementor to kolejny popularny program do tworzenia witryn WordPress, który jest znany ze swojej łatwości użytkowania i elastyczności. Oferuje szeroką gamę wstępnie zaprojektowanych szablonów i widżetów, które można łatwo dostosować za pomocą interfejsu „przeciągnij i upuść”. Elementor umożliwia także tworzenie dynamicznych i interaktywnych stron internetowych dzięki zaawansowanym funkcjom, takim jak efekty ruchu, przewijanie paralaksy i narzędzia do tworzenia wyskakujących okienek.

WP Bakery

WP Bakery, wcześniej znany jako Visual Composer, to szeroko stosowany kreator stron internetowych WordPress, który oferuje kompleksowy zestaw funkcji i opcji dostosowywania. Jest wyposażony w łatwy w obsłudze interfejs i szeroką gamę wstępnie zaprojektowanych szablonów i elementów. WP Bakery oferuje również zaawansowane funkcje, takie jak responsywny projekt, integracja WooCommerce i obsługa wielu języków.

Beaver Builder

Beaver Builder to popularny kreator stron internetowych WordPress, który koncentruje się na prostocie i łatwości użytkowania. Oferuje interfejs typu „przeciągnij i upuść” oraz szeroką gamę gotowych szablonów i modułów. Beaver Builder umożliwia także tworzenie stron internetowych przyjaznych dla urządzeń mobilnych i zoptymalizowanych pod kątem SEO bez znajomości kodowania.

Kreator stron WWW czy płatny motyw WordPress?

To kolejne pytanie, którego odpowiedź, wprowadza trochę zamieszania. Jeśli masz możliwość stworzenia nowego layoutu strony WWW, masz możliwość wyboru darmowego motywu dostępnego w bibliotece WordPress, płatnego motywu dostępnego w różnego rodzaju marketach, jak popularny ThemeForest,  oraz zakup kreatora stron WWW (lub korzystanie z jego darmowej wersji) z wbudowanymi motywami lub edytując już istniejące. 

Płatne motywy i kreatory stron WWW mają wiele wspólnego, gdyż wiele motywów oferowanych w marketach powstało właśnie w oparciu o kreatory stron WWW. Twórcy motywu zadbali o to, aby “upakować” w paczce motywu gotowe szablony i jego elementy przygotowane pod konkretny layout. Można by napisać, że w takich przypadkach kupujesz efekty czyjejś pracy, którą możesz wykonać sam, korzystając z Kreatora stron WWW. 

Jednakże warto zauważyć, że płatne motywy często zawierają dodatkowe elementy, takie jak wyselekcjonowane wtyczki, grafiki oraz zaprogramowane efekty, tworząc kompletny layout, który wymaga jedynie dodania własnej treści.

Z drugiej strony, jeśli wybierzesz korzystanie z Kreatora Stron WWW, będziesz zaczynał od podstaw. Chociaż wiele kreatorów oferuje gotowe szablony do personalizacji, te szablony nie są zazwyczaj tak zaawansowane jak płatne motywy, a także mogą nie zawierać preselekcjonowanych wtyczek dostosowanych do konkretnej witryny.

Podjęcie decyzji między Kreatorami Stron WWW a Płatnymi Motywami WordPress zależy od Twoich potrzeb i umiejętności. Jeśli cenisz szybkość i łatwość edycji, Kreator Stron WWW może być odpowiedni. Jeśli szukasz bardziej spersonalizowanego i profesjonalnego wyglądu, płatne motywy WordPress mogą dostarczyć rozwiązania na miarę Twoich oczekiwań. Ważne jest, aby zrozumieć swoje cele i zasoby, aby podjąć dobrze przemyślaną decyzję, która doprowadzi do tworzenia efektywnej i estetycznej strony internetowej.

Wnioski

W tym artykule chcieliśmy przybliżyć Ci temat kreatorów stron WWW, popularnych narzędzi takich jak Elementor czy Divi, które to często stanowią powód dyskusji o tym, jak zbudować stronę WWW. 

Kreatory stron WWW mają na celu uprościć tworzenie witryny internetowej oraz wprowadzić szereg rozwiązań, których WordPress sam w sobie nie oferuje (nie na wierzchu, bo zawsze możesz napisać kod swojego motywu od zera).

Jeśli chodzi o wybór odpowiedniego narzędzia do tworzenia witryn WordPress dla swoich potrzeb, ważne jest, aby wziąć pod uwagę takie czynniki, jak łatwość użytkowania, opcje dostosowywania, funkcje, ceny i wsparcie. Każdy kreator witryn internetowych ma swoje mocne i słabe strony, dlatego przed podjęciem decyzji należy ocenić swoje wymagania i priorytety.

Jeśli szukasz potężnego i wszechstronnego narzędzia do tworzenia witryn z szeroką gamą opcji dostosowywania, Divi może być dla Ciebie właściwym wyborem. Z drugiej strony, jeśli priorytetem jest łatwość użytkowania i elastyczność, Elementor może być najlepszą opcją. WP Bakery, Beaver Builder i Themify Builder również oferują szereg funkcji i zalet, dlatego przed podjęciem decyzji ważne jest porównanie ich funkcjonalności i cen.

Jeśli szukasz więcej porad o tym, jak tworzyć strony internetowe w WordPress, obserwuj nasze Centrum pomocy i bloga.

Komentarze (2)

Zostaw komentarz

Podobne wpisy