Jaki serwer do małej firmy – VPS czy serwer dedykowany? Odpowiedź na zadane pytanie zależy od perspektyw skalowania Twojego przedsiębiorstwa oraz aktualnego stanu finansowego organizacji. Tani serwer firmowy jest dobry na sam początek, jednak wraz z uwalnianiem potencjału marki, warto wybrać dedykowane opcje. Przeczytaj ten artykuł i sprawdź, jaki serwer kupić dla małej firmy, sklepu lub startupu!

W tym poradniku:

kobieta siedzi z laptopem i zastanawia się jaki serwer kupić dla swojego startupu

Jaki serwer wybrać dla małej firmy?

W pierwszej kolejności zwróć uwagę na rodzaj serwera. Dedykowane opcje oferują pełną kontrolę i wydajność – są idealne dla firm z dużym ruchem WWW oraz wysokimi wymaganiami bezpieczeństwa. Z drugiej strony, serwery wirtualne (VPS) zapewniają elastyczność i skalowalność, nadając się do zmiennych potrzeb małych przedsiębiorstw. 

Warto również zwrócić uwagę na wsparcie techniczne – dostęp do szybkiej i skutecznej pomocy jest wyjątkowo ważny w przypadku ewentualnych problemów. Bezpieczeństwo danych również odgrywa fundamentalną rolę – sprawdź, czy wybrany serwer oferuje zabezpieczenia odpowiadające standardom Twojej branży. Pamiętając o tych aspektach, dokonasz wyboru, który wspiera rozwój Twojej firmy, jednocześnie zabezpieczając jej cyfrowe zasoby.

Do usługi takiej jak serwer VPS ROOT czy serwer dedykowany nie ma w pakiecie takiego wsparcia i należy kalkulować taką usługę w budżecie, natomiast najprostszym rozwiązaniem jest hosting współdzielony, który takie wsparcie posiada.

Wygodne i tanie serwery VPS to rozwiązania szyte na miarę dla małych firm. SeoHost gwarantuje profesjonalny support i bezproblemowe działanie na poziomie 99,97% SLA (ang. Service-level agreement).

Przykład dobrego serwera dla startupu, małej firmy od SeoHost

Zdj 1. Dobry serwer dla małej firmy od SeoHost. Źródło: www.seohost.pl/vps

Serwer dedykowany czy VPS, co się lepiej sprawdzi w startupie?

Kryterium

Serwer dedykowany

VPS (Virtual Private Server)

Dostęp do zasobów

Dostęp do wszystkich zasobów fizycznego serwera. Wyłączność na pełną moc obliczeniową i pamięć.

Podzielone zasoby z innymi użytkownikami na tej samej maszynie fizycznej, jednak z gwarantowanymi limitami zasobów.

Koszt

Wyższy początkowy koszt z uwagi na wyłączność i pełne wykorzystanie serwera.

Niższy koszt, adaptacyjny w zależności od wybranych zasobów i potrzeb. Możliwość skalowania w miarę rozwoju projektu.

Skalowalność

Ograniczona do fizycznych możliwości serwera. Wymaga inwestycji w nowy sprzęt przy rozbudowie.

Łatwe skalowanie zasobów w górę lub w dół bez konieczności inwestowania w fizyczny sprzęt. Elastyczność w zarządzaniu obciążeniem.

Zarządzanie

Wymaga zaawansowanej wiedzy technicznej lub zespołu IT do zarządzania serwerem.

Często oferuje opcje zarządzane, ułatwiające konfigurację i utrzymanie serwera, nawet bez dogłębnej wiedzy technicznej.

Bezpieczeństwo

Pełna kontrola nad bezpieczeństwem, możliwość implementacji indywidualnych rozwiązań.

Dzielone środowisko wymaga zaufania do usługodawcy w kwestii izolacji i bezpieczeństwa.

Wydajność

Stała, niezmienna wydajność, niezależna od innych. Doskonała dla wymagających aplikacji.

Może wahać się w zależności od obciążenia innych VPS na tej samej maszynie, jednak nowoczesne technologie znacząco ograniczają ten problem.

Niezawodność

Wysoka, dzięki dedykowanym zasobom. Możliwe pojedyncze punkty awarii.

Zależna od dostawcy i technologii wirtualizacji. Automatyczne przenoszenie zwiększa uptime.

Sprawdź tanie i szybkie serwery dedykowane od SeoHost. Konfiguracje bazowe zaczynają się już od 450 zł netto miesięcznie. Podstawowy pakiet zawiera 2 dyski SSD 480 GB, sieć na poziomie 500 Mbit/s oraz 16 GB RAM-u i procesor Intel Xeon SILVER 4110 (8x 2.1Ghz).

Oferta serwerów dedykowanych od SeoHost dobra dla startupów

Zdj 2. Oferta serwerów dedykowanych SeoHost. Źródło: www.seohost.pl/serwery-dedykowane

O czym pamiętać, wybierając serwer dla małej firmy? 7 elementów!

Podczas wyboru serwera dla małej firmy, pamiętaj o następujących kwestiach:

1. Procesor (CPU)

Wybierając procesor (CPU) dla serwera małej firmy, zwróć uwagę na liczbę rdzeni oraz częstotliwość taktowania. Optymalny wybór to procesor z co najmniej 4 rdzeniami i częstotliwością taktowania od 2.5 GHz wzwyż. Taka konfiguracja zapewnia wystarczającą moc obliczeniową do obsługi aplikacji biznesowych, baz danych oraz operacji serwerowych.

2. Pamięć RAM

Pamięć RAM jest niezbędnym elementem, który wpływa na szybkość i stabilność pracy serwera. Dla małej firmy zalecane jest wyposażenie serwera w co najmniej 8 GB RAM, jednak 16 GB lub więcej będzie bardziej przyszłościowe, szczególnie jeśli planujesz rozbudowę lub przewidujesz wzrost obciążenia. RAM działa jak przestrzeń robocza serwera, umożliwiająca szybkie przetwarzanie danych. Większa ilość pamięci RAM pozwala na efektywniejszą pracę z bardziej wymagającymi aplikacjami i większą liczbą jednoczesnych zadań.

3. Przestrzeń dyskowa (SSD)

Przestrzeń dyskowa, zwłaszcza w technologii SSD (Solid State Drive) jest ważna w kontekście wydajności i szybkości dostępu do danych. W przypadku małych firm zalecamy posiadanie co najmniej 240 GB SSD (pamiętaj jednak, że 480 GB zapewni większą przestrzeń na dane i aplikacje, a także przyszłościową skalowalność). 

Dyski SSD charakteryzują się znacznie szybszym dostępem do danych i większą niezawodnością w porównaniu z tradycyjnymi dyskami HDD (przekłada się to na szybsze ładowanie aplikacji i efektywniejszą pracę serwera). Inwestując w większą przestrzeń dyskową SSD, minimalizujesz ryzyko niedoboru miejsca w kluczowych momentach działalności firmy.

Pamiętaj jednak, że wykorzystanie SSD z protokołem NVMe gwarantuje jeszcze większą szybkość niż podstawowe SSD.

4. Rozwiązania RAID

Rozwiązania RAID (ang. Redundant Array of Independent Disks) są niezbędne pod kątem zapewnienia nadwyżki danych i poprawy wydajności. Implementacja RAID, np. w konfiguracjach RAID 1 lub RAID 5, umożliwia odzyskiwanie danych w przypadku awarii dysku, jak również może poprawić szybkość odczytu/zapisu. 

Wykorzystanie RAID 1 w małych firmach zapewnia lustrzane odbicie danych między dyskami, stanowiąc prostą i skuteczną metodę zabezpieczenia przed utratą danych. Rozważenie RAID (w szczególności RAID 10) jest strategicznym krokiem w planowaniu infrastruktury IT, zapewniającym ciągłość działania i bezpieczeństwo krytycznych informacji. 

RAID 10 to połączenie szybkości bezpieczeństwa.

5. Zarządzanie zdalne

Zarządzanie zdalne serwerem to istotna funkcjonalność, umożliwiająca monitorowanie i zarządzanie serwerem z dowolnego miejsca. 

Dzięki narzędziom do zarządzania zdalnego, możesz efektywnie reagować na problemy, aktualizować oprogramowanie i dostosowywać konfiguracje bez potrzeby fizycznej obecności przy urządzeniu. Wybierając serwer, upewnij się, że obsługuje on zaawansowane protokoły zarządzania (np. IPMI czy KVM-over-IP), które zapewniają pełen dostęp do zarządzania i konserwacji serwera.

W kontekście zarządzania zdalnego, poza wspomnianymi IPMI (Intelligent Platform Management Interface) i KVM-over-IP (Keyboard, Video, Mouse over Internet Protocol), które umożliwiają pełny dostęp do zarządzania sprzętem serwera, włączając w to możliwość monitorowania, resetowania i aktualizacji firmware'u bezpośrednio, połączenie SSH jest równie niezbędne.

Daje ono administratorowi zdolność do wykonywania codziennych zadań administracyjnych, konfiguracji systemu, aktualizacji oprogramowania oraz szybkiego reagowania na problemy bez konieczności interakcji z fizycznym interfejsem serwera.

Włączenie SSH jako wspomnianej technologii w kontekście zarządzania zdalnego jest istotne, ponieważ podkreśla wartość bezpiecznego zdalnego dostępu do linii poleceń (niezbędny aspekt pod kątem efektywnej administracji systemami). Dodatkowo SSH oferuje różnorodne funkcje, np. tunelowanie, przekierowanie portów i klucze SSH, które dodatkowo zwiększają bezpieczeństwo i elastyczność zarządzania zdalnego.

6. Skalowalność

Wybierając serwer, zwróć uwagę na możliwości rozbudowy zarówno w zakresie sprzętu, jak i oprogramowania. Możliwość dodawania dodatkowej pamięci RAM, przestrzeni dyskowej czy zwiększania mocy obliczeniowej procesora bez konieczności wymiany całego serwera jest wyjątkowo istotna. Skalowalność zapewnia, że Twoja infrastruktura IT będzie mogła rosnąć wraz z Twoją firmą, eliminując potrzebę kosztownych i czasochłonnych aktualizacji w przyszłości.

7. Kwestie bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo danych i systemów jest fundamentem dla każdej firmy, niezależnie od jej rozmiaru. Wybierając serwer, zwróć szczególną uwagę na mechanizmy zabezpieczeń (w tym firewall, szyfrowanie danych oraz możliwości tworzenia kopii zapasowych).

Wybór serwera z zaawansowanymi opcjami bezpieczeństwa pozwoli zabezpieczyć wrażliwe dane organizacji przed nieuprawnionym dostępem, utratą danych oraz innymi zagrożeniami online.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego serwera dla małej firmy wymaga rozważenia szeregu czynników, które wspólnie definiują wydajność, niezawodność i skalowalność infrastruktury IT. Odpowiednia konfiguracja procesora, dostateczna ilość pamięci RAM oraz przestrzeń dyskowa SSD są najważniejszymi elementami pod kątem zapewnienia bazy pod szybkie i efektywne działanie systemów. 

Istotne są także rozwiązania RAID i zaawansowane funkcje zarządzania zdalnego oferujące dodatkową warstwę bezpieczeństwa oraz elastyczność w utrzymaniu. Z kolei skalowalność i mechanizmy ochrony danych gwarantują, że infrastruktura będzie mogła rozwijać się wraz z firmą, zapewniając jednocześnie ochronę przed zagrożeniami cyfrowymi. Podsumowując, dokładna analiza wymienionych elementów pozwala na świadome i przemyślane zbudowanie serwerowej infrastruktury, która będzie wspierać rozwój Twojej firmy.

Administracja serwerami w SeoHost jest wyjątkowo prosta. Jeżeli potrzebujesz pomocy, zdecyduj się na wsparcie PREMIUM do hostingu. Współpraca z naszą firmą jest bezproblemowa. Support udostępniamy klientom poprzez livechat oraz e-mail. Zachęcamy do skorzystania z propozycji liderów branżowych.

Zostaw komentarz

Podobne wpisy