Najnowsze badania SSL Dragon podają, że 82.9% witryn w Internecie posiada poprawnie zaimplementowane szyfrowanie HTTPS. Należy jednak się zastanowić, czy warto dodawać sobie trudu i implementować certyfikat SSL dla domeny. Na to pytanie odpowiemy w dzisiejszym artykule. Podpowiemy także, jak zabezpieczyć serwer VPS.

W tym poradniku:

Przykładowy certyfikat SSL dla strony w formie niebieskiego zamka na tle mapy świata

Czym jest certyfikat SSL?

Certyfikat SSL (ang. Secure Sockets Layer) stanowi podstawę bezpieczeństwa w Internecie, gwarantując poufność przekazywanych danych między przeglądarką a serwerem. Działa poprzez szyfrowanie informacji, zapobiegając ich przechwyceniu lub zmodyfikowaniu przez nieuprawnione osoby podczas transmisji. 

Proces ten wykorzystuje zestaw unikalnych, sekretnych elementów do generowania bezpiecznego połączenia, eliminując ryzyko wycieku wrażliwych danych, np. numery kart kredytowych czy hasła. 

Implementacja SSL jest widoczna w pasku adresu przeglądarki jako protokół HTTPS (ang. HyperText Transfer Protocol Secure), sygnalizując użytkownikom, że ich połączenie jest zabezpieczone. 

Aby serwis internetowy mógł korzystać z certyfikatu SSL, musi przejść proces weryfikacji tożsamości – podnosi to dodatkowo poziom zaufania odwiedzających.

Przykład aktywnego certyfikatu SSL na stronie SeoHost

Zdj 1. Aktywny certyfikat SSL na stronie SeoHost. Źródło: www.seohost.pl

Kto potrzebuje certyfikatu SSL?

Osoby lub organizacje potrzebujące certyfikatu SSL:

  1. Właściciele sklepów internetowych – zabezpieczający transakcje klientów poprzez szyfrowanie danych kart płatniczych;
  2. Dostawcy usług online wymagający logowania – chroniący prywatność i dane uwierzytelniające użytkowników;
  3. Instytucje finansowe (np. banki czy firmy ubezpieczeniowe) – gwarantujące najwyższy poziom bezpieczeństwa dla operacji finansowych i danych osobowych klientów;
  4. Dostawcy usług zdrowotnych online – zapewniający ochronę wrażliwych danych medycznych zgodnie z przepisami o ochronie danych;
  5. Edukacyjne portale i platformy – chroniące dane uczniów i nauczycieli, a także zabezpieczające materiały dydaktyczne;
  6. Organizacje rządowe i administracja publiczna – zabezpieczające wymianę informacji między obywatelami a urzędami;
  7. Firmy technologiczne i deweloperzy oprogramowania – zapewniające bezpieczeństwo pobierania oprogramowania oraz jego aktualizacji;
  8. Wszystkie strony internetowe pragnące podnieść swoją wiarygodność i pozycję w wyszukiwarkach – SSL jest sygnałem bezpieczeństwa dla wyszukiwarek.

Dlaczego warto mieć certyfikat SSL na stronie?

Certyfikat SSL na stronie jest przydatny ze względu na kilka istotnych elementów:

1. Ochrona danych

Posiadanie certyfikatu SSL na stronie internetowej jest niezbędne dla ochrony danych. Szyfruje on informacje przesyłane między przeglądarką użytkownika a serwerem, co znacząco utrudnia nieautoryzowany dostęp do nich przez osoby trzecie. Dzięki temu, dane osobowe, dane logowania, informacje o transakcjach finansowych oraz inne wrażliwe dane są chronione przed przechwyceniem.

2. Wpływ SSL na SEO

SSL to jeden z ponad 200 wskaźników rankingowych Google. Bez szyfrowania HTTPS internauci potraktują Twoją stronę WWW jako niewiarygodną. Istnieje wówczas duże prawdopodobieństwo, że nie sfinalizują transakcji, co przełoży się na wzrost wskaźnika odrzuceń. Z racji tego, że SSL jest czynnikiem rankingowym, roboty Google nie będą widziały w Twojej witrynie pełnego potencjału. Poskutkuje to niższymi pozycjami w organicznych wynikach wyszukiwania.

3. Zaufanie klientów

Posiadanie certyfikatu SSL jest jednym ze sposobów na zbudowanie zaufania, ponieważ sygnalizuje ochronę prywatności i bezpieczeństwo transmisji danych. Gdy klienci widzą w pasku adresu przeglądarki oznaczenie HTTPS oraz zamek, wiedzą, że ich dane są chronione. To podnosi wiarygodność strony i przekłada się na większą skłonność do dokonywania transakcji czy podawania danych osobowych.

4. Ochrona przed phishingiem

Ochrona przed phishingiem to kolejny ważny aspekt posiadania certyfikatu SSL. Za sprawą uwierzytelniania tożsamości strony, SSL utrudnia podszycie się fałszywym witrynom próbującym wyłudzić dane osobowe lub finansowe od użytkowników. Certyfikowane strony są trudniejsze do sfałszowania, co z kolei zwiększa bezpieczeństwo użytkowników i minimalizuje ryzyko stania się ofiarą oszustw internetowych.

5. Maksymalizacja konwersji poprzez poprawę UX

Maksymalizacja konwersji poprzez poprawę doświadczenia użytkownika (UX) jest bezpośrednio powiązana z posiadaniem certyfikatu SSL. Szyfrowanie danych nie tylko chroni informacje, ale również wpływa pozytywnie na percepcję strony przez użytkowników.

Ponadto szybkie ładowanie się stron zabezpieczonych przez SSL oraz brak ostrzeżeń o niebezpieczeństwie w przeglądarkach internetowych znacząco podnosi jakość użytkowania serwisu. W rezultacie, użytkownicy są bardziej skłonni do dokonania konwersji, czyli wykonania pożądanych akcji (np. zakup produktu czy zapisanie się na newsletter).

Interesuje Cię darmowy certyfikat SSL dla domeny oraz jakościowy, ale tani hosting? W takim razie powinieneś przeanalizować ofertę SeoHost. Ceny zaczynają się już od 67 zł netto miesięcznie.

Oferta dysków współdzielonych SSD NVMe w SeoHost, które posiadają w swojej ofercie darmowy certyfikat SSL

Zdj 2. Serwer współdzielony NVMe. Źródło: www.seohost.pl

6. Zachowanie integralności danych

Szyfrowanie zapobiega nieautoryzowanemu dostępowi oraz gwarantuje, że dane przesłane między serwerem a przeglądarką użytkownika nie zostaną zmienione ani uszkodzone w trakcie transmisji.

7. Wspieranie standardów przemysłowych

Używanie SSL jest zgodne z globalnymi normami bezpieczeństwa danych (np. standardy PCI DSS). Okazuje się to niezbędne dla organizacji przetwarzających płatności kartami kredytowymi (w tym sklepy e-commerce).

Podsumowanie

Certyfikat SSL to niezbędne narzędzie w budowaniu bezpiecznej przestrzeni internetowej, chroniąc dane przesyłane między użytkownikiem a serwerem poprzez szyfrowanie. Zapewnia ochronę prywatności, integralność danych i autentyczność witryny, przekładając się na zwiększone zaufanie klientów i poprawę ich doświadczenia użytkownika. Dzięki temu, strony internetowe nie tylko podnoszą swoją wiarygodność i profesjonalizm, ale także maksymalizują konwersję, chroniąc jednocześnie przed potencjalnymi atakami phishingowymi.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w doborze certyfikatu lub jego instalacji, skontaktuj się z nami, chętnie pomożemy! Sprawdź również, jak aktywować darmowy certyfikat SSL Let's Encrypt.

Zostaw komentarz

Podobne wpisy